Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Zakrzewski 31.08.2021

41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe. Ponad 50 osób otrzyma odznaczenia

Okolicznościowe spotkanie w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej (godz. 11.00) rozpocznie główne obchody 41. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".
Ratyfikowanie porozumień sierpniowych w Szczecinie przez pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Janusza Brycha. Pierwszy od lewej Marian JurczykRatyfikowanie porozumień sierpniowych w Szczecinie przez pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Janusza Brycha. Pierwszy od lewej Marian JurczykStefan Cieślak/Wikipedia

Podczas spotkania zostaną wręczone odznaczenia państwowe i Krzyże Wolności i Solidarności. Otrzyma je 56 osób, to działacze opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy prezes IPN Karol Nawrocki. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej) otrzyma Konrad Hugo Ałunowski.

gwiazda_0672_663x364.jpg
Andrzej Gwiazda: w Gdańsku wyrażono oczekiwania większości Polaków

Spotkanie rocznicowe

O 14.00 w sali BHP rozpocznie się spotkanie rocznicowe dla zaproszonych gości, m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Uczniom zostaną wręczone stypendia NSZZ "Solidarność".

Po uroczystości jej uczestnicy złożą kwiaty koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej (godz.16.00), a następnie wezmą udział we mszy świętej za ojczyznę (godz.17.00) w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Na placu Solidarności w Gdańsku o 13.30 odbędzie się prezentacja ponad 200 plansz wystawy plenerowej IPN "Tu rodziła się Solidarność". Uroczystego otwarcia dokona prezes IPN Karol Nawrocki. Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 29 października.

Czytaj także:

41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe, zawarte przez komunistyczne władze i protestujących robotników. 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 16.40, po 18 dniach strajku okupacyjnego w Stoczni Gdańskiej, po przystąpieniu do protestów solidarnościowych 700 zakładów pracy z całej Polski, a także po wielu dniach żmudnych negocjacji strajkujących ze stroną rządową, zostało podpisane historyczne porozumienie, otwierające drogę do powstania "Solidarności", i rozpoczynające przemiany ustrojowe w Polsce.

Pod wpływem strajków komunistyczne władze zgodziły się między innymi na: utworzenie niezależnych i samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 roku, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała Telewizja Polska.

Za symboliczną datę podpisania porozumień sierpniowych przyjmuje się właśnie 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku. Dzień wcześniej podobne porozumienie podpisano w Szczecinie, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej.

dz