Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Damian Zakrzewski 06.09.2021

Dziś ważne posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się wnioskiem dot. wprowadzenia stanu wyjątkowego

Dziś (godz. 16.30) zbiera się Sejm. Posłowie zajmą się wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

Jak informował w ubiegłym tygodniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości, przewidziano wystąpienie przedstawiciela prezydenta, wystąpienia klubowe, pytania i odpowiedzi przedstawicieli rządu. Następnie ma się odbyć głosowanie. Klub Lewicy zapowiedział złożenie wniosku o uchylenie prezydenckiego rozporządzenia.

Posłuchaj
00:53 11279801_1.mp3 Sejm zajmie się wnioskiem prezydenta o stanie wyjątkowym (IAR)
Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys o obowiązującym stanie wyjątkowym: Polska w sposób całkowicie legalny broni swoich granic

Rozporządzenie

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w czwartek. Obowiązuje on w pasie o szerokości 3 kilometrów przy granicy z Białorusią przez 30 dni. Obejmuje łącznie 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Decyzja ma związek z rosnącą liczbą imigrantów na granicy.

W ubiegłym miesiącu Straż Graniczna odnotowała 3,5 tysiąca prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zatrzymano prawie 1000 migrantów. W ubiegłym roku w tym samym czasie w ogóle nie było takich prób.

Straż Graniczna informuje, że W Usnarzu Górnym wciąż koczuje grupa migrantów, którzy chcą dostać się do Polski. Zdaniem rządu zarówno obecność tej grupy, jak i fala prób sforsowania granicy to elementy zorganizowanej akcji białoruskich i rosyjskich służb, której celem jest zdestabilizowanie sytuacji migracyjnej na terenie Polski i Unii Europejskiej.

Czytaj także: 

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że wprowadzenie stanu wyjątkowego w wąskim pasie przy granicy z Białorusią ma umożliwić swobodne działanie naszemu wojsku, policji i Straży Granicznej w "bardzo trudnych warunkach i napiętej atmosferze międzynarodowej". Przypomniał, że niezależnie od fali migrantów, przywożonych na granicę przez białoruskie służby w jej bezpośrednim sąsiedztwie będą odbywały się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe "Zapad 2021".

Wcześniej rząd Łotwy ogłosił stan wyjątkowy w rejonach granicznych z Białorusią. Stan nadzwyczajny obowiązuje też na Litwie.

Zgodnie z ustawą zasadniczą w razie zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego, prezydent na wniosek Rady Ministrów może wprowadzić, na czas oznaczony, nie dłuższy niż 90 dni, stan wyjątkowy na części albo na całym terytorium państwa. Jeśli prezydent uzna, że okoliczności wprowadzenia stanu wyjątkowego są zasadne i złoży podpis, to restrykcje zaczną obowiązywać natychmiast.

Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego Prezydent Rzeczypospolitej przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia. Sejm niezwłocznie rozpatruje rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej. Sejm może je uchylić bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

dz