Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Filip Ciszewski 13.10.2021

"Nie ma zasadniczych wątpliwości". Szef BBN o stanowisku prezydenta ws. budowy zapory na granicy z Białorusią

- Prezydent jest generalnie na tak, co do kierunku, jakim jest budowa zabezpieczenia na granicy - powiedział w środę szef BBN Paweł Soloch. - Mamy już konkretne propozycje zapisów – dodał.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek wieczorem, że rząd przyjął projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Projekt zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - wskazał minister.

Bezpieczeństwo państwa i Polaków

Soloch był pytany na antenie Polsat News m.in. o to, czy prezydent Andrzej Duda jest przychylny temu projektowi.

mucha screen PR1 jedynka free 1200.jpg
Paweł Mucha: nie ulega wątpliwości, że musimy zapewnić szczelność polskiej granicy

- Generalnie co do kierunku - tak. Mamy już konkretne propozycje zapisów, jesteśmy w trakcie analizy. Jesteśmy też w kontakcie z przedstawicielami rządu. Ale jeśli chodzi o sam kierunek, to nie ma jakichś zasadniczych wątpliwości – zapewnił szef BBN.

Dodał, że "panu prezydentowi zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie państwa oraz Polaków, zwłaszcza tych, którzy mieszkają w rejonie przygranicznym, a także na ochronie suwerenności naszych granic".

Zapowiedzi i przygotowania

Pytany, czy pomysł takiego rozwiązania, jest przyznaniem się do fiaska dotychczasowych rozwiązań, Soloch zapewnił, że "świadomość tego, że to nie wystarcza, była od pewnego czasu, chociaż oczywiście pewne oczekiwania co to tego, że władze Białorusi zaniechają wrogich działań przeciwko Polsce, a de facto przeciwko całej Unii Europejskiej były".


- Przygotowywaliśmy się do tego, że to zagrożenie będzie trwało więcej niż parę tygodni, nie ma więc specjalnego zaskoczenia – wskazał.

imigranci 1200 TT.jpg
Rośnie liczba nielegalnych migracji szlakiem przez Białoruś. Nowe dane niemieckiej policji

Powiedział także, że już od dłuższego czasu były zapowiedzi tego, aby wnieść tego typu konstrukcję.

- Trwały też rozmowy i przygotowania do tego, zarówno pod kątem stworzenia instrumentów prawnych, ale przede wszystkim co do budowy samej zapory – wskazał.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z rządem. Będziemy szczegółowo konsultowali również aspekty techniczne. Na razie rozmawialiśmy przede wszystkim o rozwiązanych prawnych i o samej idei wznoszenia takiej budowli – powiedział Soloch.

Strzały na granicy

Pytany, czy informacje o strzałach na granicy nie są powodem, aby złożyć wniosek o konsultacje z art. 4 NATO, szef BBN zapewnił, że są prowadzone rozmowy z sojusznikami.

fogiel radoslaw_8805 1200.jpg
Fogiel o zaporze na granicy z Białorusią: rząd chce, by jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe i budowa

- Miałem również okazję podnieść ten temat na spotkaniu doradców bezpieczeństwa NATO w ubiegły czwartek. Na tę chwilę nie widzimy potrzeby, aby odwoływać się od art. 4. Oczywiście tę kwestię poruszamy i udzielamy szczegółowych informacji naszym sojusznikom – zapewnił.

Budowa w możliwie najkrótszym czasie

Resort SWiA informował we wtorek, że celem przyjętego projektu ustawy - którym zajmie się teraz Sejm - jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE.

"Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji" - wyjaśniło MSWiA.

Czytaj także:

W przyjętym przez rząd projekcie, jak wskazano, "zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie".

Straż Graniczna inwestorem

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie, jak przekazał resort, komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Wojciech Skurkiewicz 1200.jpg
Więcej żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej? Wiceszef MON: jesteśmy przygotowani na podwojenie ich liczby

Budowę zapory na granicy z Białorusią, innej niż doraźne zabezpieczenia, zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Białymstoku wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

500 mln zł w budżecie

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że rząd projekt specustawy, której przepisy wprowadzą ułatwienia przy budowie muru na granicy, planuje przyjąć w trybie obiegowym. Gazeta informowała, że rząd zabezpieczył na ten cel 500 mln zł w tegorocznym budżecie, z możliwością wydania tych pieniędzy do połowy 2022 r.

Czytaj także:

Specustawa, według dziennika, ma z jednej strony pozwolić na dokończenie budowy umocnień na granicy, z drugiej na utrzymanie ograniczonego dostępu do terenów przygranicznych po zniesieniu stanu wyjątkowego.

Presja migracyjna

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - w związku z presją migracyjną obowiązuje od 2 września.

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. migrantów.

fc