Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Błaszczyk 14.10.2021

Kiedy zakończy się proces zmian w rządzie? Rzecznik rządu podał możliwy termin

- O decyzjach w sprawie zmian w rządzie będziemy informować, gdy zostaną one podjęte. Spodziewam się, że ten proces powinien zakończyć się w przyszłym tygodniu - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że mowa jedynie o kilku korektach oraz uzupełnieniu wakatów.
Posiedzenie rządu - wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał WójcikPosiedzenie rządu - wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał WójcikAdam Guz/ Twitter/@PremierRP

- Zmiany, które będą zachodziły w rządzie, to będą de facto korekty. Nie mówimy o jakiejś zasadniczej rekonstrukcji rządu, bo to oznaczałoby, że musi zmienić się zasadnicza część ministrów. Takich planów nie ma - powiedział Müller odpowiadając na pytania na konferencji prasowej.

Budynek KPRM FORUM 1200.jpg
"Nie spodziewałbym się jakiegoś przełomu". Patryk Słowik o rekonstrukcji rządu

Rzecznik rządu dodał, że jest mowa o uzupełnieniu wakatów w Ministerstwie Rozwoju oraz powołaniu posła Kamila Bortniczuka (Partia Republikańska) na ministra sportu. - W pozostałym zakresie będę o tym informować, gdy te decyzje zostaną podjęte. Spodziewam się, że ten proces powinien zakończyć się w przyszłym tygodniu, pod koniec przyszłego tygodnia (...) To jest dosłownie kilka zmian czy uzupełnienie wakatów, które w tej chwili są obecne w rządzie - powiedział Piotr Müller.

Zmiany także w resortach klimatu i rolnictwa?

W czwartek portal wPolityce.pl podał, że Anna Moskwa ma objąć funkcję ministra klimatu i środowiska, zastępując na tym stanowisku Michała Kurtykę. Portal poinformował również o planowanych zmianach na stanowisku ministra rolnictwa - Grzegorza Pudę zastąpić miałby Henryk Kowalczyk, który, według źródeł portalu, może zostać również wicepremierem.

Czytaj także: 

Zmiany w rządzie zapowiadane są przez Zjednoczoną Prawicę od czasu opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie Jarosława Gowina, który odszedł z rządu - z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii - razem z niektórymi współpracownikami, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.

W ramach zmienionej formuły Zjednoczona Prawica może przyłączyć m.in. Partię Republikańską założoną przez europosła Adama Bielana oraz funkcjonującą jako zespół parlamentarny formację "OdNowa RP" wiceszefa MON Marcina Ociepy. 


mbl