Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Bartłomiej Feretycki 19.11.2021

"Waszym zadaniem będzie dźgać". Białorusini uczą migrantów, jak atakować polskich funkcjonariuszy

Białoruska straż graniczna uczy migrantów, w jaki sposób rzucać kamieniami i kłodami w polskich funkcjonariuszy na granicy i w jakie miejsca uderzać nożem. Do tych informacji dotarł opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta.

Serwis opublikował krótki film nagrany telefonem komórkowym. Nagranie zostało zrobione w jednym z pokoi, gdzie białoruscy funkcjonariusze przetrzymują migrantów - informował serwis.

"Będziecie mieli noże, sprzęt, waszym zadaniem będzie dźgać w niechronione miejsca" - mówi na nagraniu osoba w czarnym ubraniu. "W szyję, pachy, nogi, ręce" - wymieniał.

"Nie bójcie się. Nie będą do was strzelać, a jeżeli będą, to tylko w powietrze" - dodał.

straż graniczna 1200x660.png
Kryzys migracyjny. Nadbużański Oddział SG: w piątek nie odnotowaliśmy prób nielegalnego przekroczenia granicy

"Dobra! Zabierajcie ich" - polecił na koniec mężczyzna prowadzący instruktaż.

Nagranie kończy się w momencie, gdy osoby w kurtkach wychodzą z pomieszczenia.

Czytaj także:

Nexta to opozycyjny kanał w komunikatorze Telegram, prowadzony przez mieszkającego w Polsce Białorusina Sciapana Puciłę. Władze Białorusi uznały go za "ekstremistyczny", a samego Puciłę ścigają za "organizowanie" protestów.

łukaszenka shutterstock_1392929765 1200.jpg
Adam Kurek: Łukaszenka nie osiągnął swoich celów, będzie dążył do zaognienia konfliktu

Od 8 listopada grupa migrantów na przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej próbuje się nielegalnie przedostać na terytorium Polski. Jak podał wówczas rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn granicy strzegą funkcjonariusze Straży Granicznej i ok. 10 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią trwa od 8 sierpnia. Tego dnia niedaleko wsi Usnarz Górny pojawiła się grupa około 60 osób.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Czytaj także:

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

bf