Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Błaszczyk 22.12.2021

Gazprom znów pod lupą Komisji Europejskiej. Chodzi o zasady konkurencji

Komisja Europejska rozpoczyna kolejne śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi - informuje Biznesalert.pl. "To realizacja postulatu składanego między innymi przez Polaków" - czytamy. 

Jak informują rozmówcy portalu BiznesAlert.pl, śledztwo dotyczy "możliwego nadużycia pozycji rynkowej przez Gazprom" i już jest w toku. - Komisja Europejska wysłała prośbę o przekazanie właściwych informacji do głównego dostawcy (czyli do Gazpromu - przyp. red.). Śledztwo wymaga zebrania dowodów więc nie można na razie przedstawić więcej informacji - przyznał rozmówca portalu. 

Jak zwraca uwagę portal, przebieg śledztwa zależny będzie m.in. od responsywności Gazpromu i jakości współpracy z Komisją. Będzie też zależny od "materiału dowodowego przekazanego przez państwa członkowskie".

- Wszyscy dostawcy gazu do Europy muszą spełniać te same wymogi jak dostawcy z Unii Europejskiej: przejrzystość, rozdział właścicielski i dostęp stron trzecich. To zasady, których należy przestrzegać przy wszystkich operacjach na rynku gazu w Unii - tłumaczy przedstawiciel Brukseli w rozmowie z BiznesAlert.pl. 

Realizacja postulatów Polski

O wszczęcie drugiego postępowania przeciwko Gazpromowi apelowała w połowie grudnia m.in. Polska. Chodziło o podejrzenia dotyczące celowego ograniczania podaży przez rosyjskiego monopolistę i windowanie cen paliwa.

Wśród przekazanych przez Polskę dokumentów była informacja o zachowaniu Gazpromu na rynku gazu. - Stwierdzono, że tylko w 45 procentach są wypełnione magazyny. Jest tam też informacja, że mimo, że zapotrzebowanie jest duże wyższe niż w poprzednim roku i na przykład dostawy z Algierii i Norwegii zostały zwiększone o 25 procent, w tym samym czasie dostawy Gazpromu to jest 45 procent napełnienia magazynów, co pokazuje na sytuację wykorzystywania pozycji dominującego dostawcy i prowadzenie praktyk monopolistycznych i wykorzystywanie tej pozycji monopolisty - argumentowała wówczas minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Naimski: Polska ma duże rezerwy

O manipulacjach Rosji mówił także w Programie 1 Polskiego Radia minister w Kancelarii Premiera Piotr Naimski. W rozmowie z "Sygnałami dnia" zwrócił uwagę, że to jedna z przyczyn kryzysu energetycznego.

00:21 naimski - gazprom .mp3 Piotr Naimski: Rosjanie nie wysyłają gazu ponad minimalne dostawy, co powoduje wzrost cen tego surowca (IAR)

We wtorek rosyjski Gazprom ponownie wstrzymał przepływ gazu rurociągiem jamalskim, co spowodowało natychmiastowy wzrost cen tego surowca w Europie. W Holandii cena megawatogodziny gazu na rynku kontraktów terminowych osiągnęła wczoraj najwyższy poziom w historii - 180 euro. 

Obejrzyj całą rozmowę z Piotrem Naimskim w "Sygnałach Dnia": 

Czytaj także:

BiznesAlert.pl, IAR/ mbl