Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jakub Popławski 10.02.2022

Kryzys na granicy z Białorusią: niepokojące prognozy Stanisława Żaryna. "Duże grupy cudzoziemców"

Stanisław Żaryn poinformował, że w najbliższych miesiącach może ponownie zwiększyć się presja migracyjna na polskiej granicy. "Znów mocniej uaktywniają się przemytnicy" - stwierdził rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że kolejne sygnały świadczą o tym, iż na wiosnę presja na granicę białorusko-polską może znacząco wzrosnąć. "Ostatnie informacje wskazują, że znów mocniej uaktywniają się przemytnicy, którzy zarabiali na szlaku nielegalnej migracji" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Uzupełnił, że już teraz zarówno na Białorusi, jak i w Rosji przebywają duże grupy cudzoziemców, które mogą zostać wykorzystane do ponownego zaognienia sytuacji na granicy z Polską. "Operacja hybrydowa przeciwko UE trwa" - dodał.

Kryzys na granicy z Białorusią

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali 1146 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było ich 39,7 tys., z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.

25 stycznia rozpoczęła się budowa trwałej, 186-kilometrowej zapory wzdłuż granicy z Białorusią. Inwestycja jest równocześnie prowadzona na czterech odcinkach. Rozpoczęła się od wiercenia i betonowania w ziemi pali, a następnie zaplanowano montaż stalowych słupów i przęseł.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

Zobacz także:

jp/PAP