Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Pyssa 22.02.2022

W Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Znamy termin

Kancelaria Prezydenta oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazali, że w piątek w Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. W skład B9 wchodzi 9 krajów NATO z regionu Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia.

Jak wcześniej informowało nieoficjalnie Polskie Radio, szczyt B9 w Warszawie został zwołany z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Ustalenia w sprawie szczytu zapadły podczas jego rozmów z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. 

"Sankcje nie mogą być delikatne"

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że Polska opowiada się za nakładaniem dotkliwych sankcji na Rosję za uznanie przez Władimira Putina niepodległości dwóch samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie - donieckiej i ługańskiej.

- B9 to kraje z naszego regionu, które są członkami NATO. Chcemy dać wyraźny sygnał, że ze strony tych państw nie ma zgody na to, aby sankcje nakładane na Rosję w związku z agresją na Ukrainę, były delikatne - mówił rzecznik. 

Podkreślił też, że polscy politycy i dyplomaci, m.in. premier i prezydent, prowadzą intensywne rozmowy dotyczące działań wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) powstała z inicjatywy Polski i Rumunii.

Rosja uznała samozwańcze republiki

Wczoraj Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Rosyjski przywódca wygłosił w poniedziałek wieczorem ponadgodzinne orędzie, w którym nazwał Ukrainę "nieodłączną częścią" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej.

W związku z działaniami Rosji wobec Ukrainy odbyła się we wtorek zwołana przez prezydenta Dudę narada z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów i szefów służb.

Po zakończeniu spotkania prezydent Duda podkreślił, że sytuacja jest trudna. - Ukraina jest w tej chwili cały czas w bardzo poważnym zagrożeniu, a wojska rosyjskie ruszyły do tych zbuntowanych rejonów, gdzie od lat są już separatyści. Teraz ci separatyści są regularnie wzmacniani już przez regularne rosyjskie oddziały. Scenariusze na przyszłość mogą być różne - zauważył Duda.

Jak zaznaczył, "z naszego punktu widzenia przede wszystkim ważne jest to, by stać przy Ukrainie".

Posłuchaj
00:17 11575434_1.mp3 Rzecznik rządu Piotr Müller o szczycie przywódców Bukareszteńskiej Dziewiątki (IAR)

Czytaj także: