Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agata Sulińska 25.03.2022

Misja pokojowa NATO na Ukrainę. Ponad połowa Polaków popiera ten pomysł

52 proc. Polaków popiera wysłanie na Ukrainę misji NATO, której celem "byłaby w razie potrzeby także zbrojna ochrona ludności i korytarzy humanitarnych" - wynika z sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Przeciw temu pomysłowi opowiada się 26 proc. badanych.

Pomysł wysłania na Ukrainę misji NATO popiera 52 proc. Polaków. Jej celem "byłaby w razie potrzeby także zbrojna ochrona ludności i korytarzy humanitarnych". Przeciw temu pomysłowi opowiada się 26 proc. badanych - wynika z sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. 22 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Misja pokojowa a preferencje wyborcze

Z opublikowanego w piątek badania wynika, że pomysł wysłania misji pokojowej popiera 73 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 43 proc. Koalicji Obywatelskiej i 57 proc. wyborców Polski 2050. Przeciw jest 14 proc. wyborców ZP, 42 proc. wyborców KO i 28 proc. Polski 2050.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach 18-21 marca 2022 r. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.

Jarosław Kaczyński o misji pokojowej 

Kilka dni temu Jarosław Kaczyński mówił, że Ukrainie potrzebna jest nie tylko pomoc, ale "trzeba także zmienić pewną zasadę, która została przyjęta". - Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie wstanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy - oświadczył Kaczyński. - To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne - dodał. Zdaniem wicepremiera, "to jest w tej chwili coś, czego Ukraina, Europa, cały demokratyczny świat bardzo potrzebuje.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


ASP