Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Katarzyna Pyssa 22.04.2022

Rosjanie przyznają, że stracili marynarzy z "Moskwy" [ZAPIS RELACJI]

Rosyjski resort obrony przyznał, że stracił część załogi okrętu Moskwa - informuje korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski. Komunikat rosyjskiego MON mówi o jednym zabitym i 27 rannych. Na bieżąco śledzimy sytuację w rosyjskiej wojnie na Ukrainie i reakcję świata.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Krążownik rakietowy Moskwa zatonął 14 kwietnia. Rosyjski resort obrony podał, że okręt "stracił stabilność" podczas holowania ze względu na uszkodzenie kadłuba. Ministerstwo obrony Rosji twierdziło, że do uszkodzeń jednostki doszło w czasie detonacji amunicji. Wcześniej ukraińskie siły zbrojne podały, że Moskwa została trafiona dwiema rakietami typu Neptun. 

W piątek wrak Moskwy został wpisany do rejestru podwodnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy, jako obiekt nr 2064 - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/Twitter

Tak relacjonowaliśmy przebieg działań wojennych na Ukrainie w piątek:

01:23

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak stwierdził, że następnym celem Rosji będzie Mołdawia. To jego wnioski z zapowiedzi skupienia się Rosji na otwarciu korytarza lądowego do Naddniestrza - pisze Ukrinform.

01:18

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu w formie zdalnej egzaminu wstępnego na studia dla uczniów ukraińskiej klasy maturalnej, którzy przebywają na terenie Polski - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

01:14

- Terytorialsi uzupełniają zdolności wojsk operacyjnych, umożliwiają im skupienie się na najtrudniejszym odcinku walki. Reszta może być pod naszą kontrolą. Nasza siła wynika z tego, że operujemy w znanym terenie i pośród populacji, z której się wywodzimy - mówił w Polskim Radiu 24 dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła.


Wiesław Kukuła 663.jpg
"Wojna na Ukrainie pokazała, że założenia, które przyjęliśmy, są strzałem w dziesiątkę". Generał Kukuła o WOT
00:45

Ukraińskie siły zbrojne twierdzą, że uzgodnione korytarze humanitarne istnieją tylko na papierze, a cywile uciekający z atakowanych miast trafiają pod rosyjskie kule - wskazuje reporter CNN Matt Rivers. 

00:35

Amsterdam Trade Bank, spółka zależna rosyjskiego Alfa Banku, ogłosił bankructwo - podał Reuters powołując się na piątkowy komunikat Holenderskiego Banku Centralnego, w którym wspomniany jest wyrok amsterdamskiego sądu rejonowego.

00:29

"Dostarczyliśmy ukraińskim siłom zbrojnym pewną liczbę haubic M777 i niezbędne do nich pociski, we współpracy z USA. Dostarczyliśmy także Ukrainie dodatkowe pociski do granatników Carl Gustaf. dostarczymy też pojazdy opancerzone i inne wsparcie" - napisała na Twitterze minister obrony Kanady Anita Anand.

Publiczny nadawca CBC podał, powołując się na własne źródła, że Kanada dostarczyła cztery haubice.

00:27

Mieszkańcy powoli wracają do miast w obwodzie kijowskim wcześniej okupowanych przez Rosjan. W Buczy cały czas żywe są obrazy egzekucji cywili. Inni opowiadają o strachu, który towarzyszył im gdy zdecydowali się uciekać.

Z Ukraińcami wracającymi do domów rozmawiał nasz reporter.

Posłuchaj
00:57 mieszkancy wracaja - spec - przemyslaw lis .mp3 Mieszkańcy powoli wracają do miast w obwodzie kijowskim wcześniej okupowanych przez Rosjan - relacja Przemysława Lisa (IAR)

 

00:25

Rosyjski generał utrzymuje, że zdobycie południa Ukrainy celem nowego etapu najazdu Rosji (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT) Rosyjski generał utrzymuje, że zdobycie południa Ukrainy celem nowego etapu najazdu Rosji (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT)
00:03
00:02

"The Sun" publikuje nagranie mające przedstawiać rozbicie kolumny rosyjskich czołgów w rejonie Doniecka.

23:58

Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują ataki wroga na południu i wschodzie, gdzie decyduje się los wojny i przyszłość naszego kraju - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w piątek późnym wieczorem.

23:58

Rosja przyniosła na Ukrainę śmierć, ale śmierć nie ma szans na zwycięstwo z życiem - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

23:48

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów zginęły w piątek co najmniej trzy osoby, a siedem zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

23:30
23:29

Posłuchaj

00:40 11701413_1.mp3 Belgia zapowiada kolejne dostawy broni na Ukrainę. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
23:01

Belgia zapowiada kolejne dostawy broni na Ukrainę, by pomóc jej w walce z rosyjskim okupantem. Tak zdecydował rząd federalny. Belgijskie media informują, że chodzi między innymi o ciężkie uzbrojenie i broń przeciwpancerną.

22:54

Przebywający z wizytą w USA premier Ukrainy Denys Szmyhal odbył w piątek serię spotkań z wyższymi urzędnikami administracji amerykańskiej i szefami organizacji międzynarodowych, w tym sekretarzem stanu Antonym Blinkenem. W czwartek Szmyhal rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem i ministrem obrony Lloydem Austinem.

22:44

Rosyjski opozycjonista, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza będzie musiał pozostać w areszcie do 12 czerwca - poinformował w piątek jego prawnik. W sprawie Kara-Murzy w Rosji toczy się śledztwo w związku z rzekomymi fake newsami na temat działań armii rosyjskiej na Ukrainie.

22:42

- Jeśli Polska będzie sobie życzyć dodatkowego wsparcia na cele humanitarne, podejdziemy do tego bardzo poważnie - oświadczył w piątek rzecznik Pentagonu John Kirby. Odpowiedział w ten sposób na list kongresmenów, którzy domagają się m.in. postawienia w Polsce szpitali polowych dla ukraińskich żołnierzy i uchodźców.

22:42

Sytuacja dzieci i młodzieży, a także studentów z Ukrainy w polskich placówkach oświatowych, a także uczniów kontynuujących w Polsce naukę w ukraińskim systemie oświaty były tematem spotkania ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

22:29

- Rosyjskie dowództwo najwyraźniej zrozumiało, że dotychczasowe postępy nie idą zgodnie z planem, ale zmiana taktyki i przełożenie tego na działania operacyjne wymaga czasu - przekazało w piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

22:24

- Rosja przyniosła na Ukrainę śmierć, ale śmierć nie ma szans na zwycięstwo z życiem - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:24

Na Ukrainie obecni są wolontariusze z Polski, którzy cały czas niosą pomoc potrzebującym. Jednym z nich jest piekarz z Poznania, Jacek Polewski, który w Buczy pod Kijowem uruchomił zdewastowaną przez Rosjan piekarnię.

21:54

Międzynarodowa sieć hakerów Anonymous poinformowała w piątek w serwisie Twitter, że włamała się do kolejnego rosyjskiego przedsiębiorstwa. Tym razem ich ofiarą padła firma Enerpred - potentat na rynku urządzeń hydraulicznych w Rosji i krajach WNP.

21:54

MSZ Mołdawii wezwało w piątek ambasadora Rosji, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniu rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa, który ogłosił, iż Moskwa chce przejąć kontrolę nad południową Ukrainą, aby uzyskać dostęp do Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii.

21:05

Przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych przestrzegają przed wprowadzeniem przez Europę natychmiastowego zakazu importu rosyjskiej ropy i gazu. Sekretarz skarbu USA oceniła, że mogłoby to wyrządzić większe szkody Zachodowi niż Rosji.

Wysoki rangą urzędnik Białego domu oświadczył, że odejście od rosyjskich surowców energetycznych powinno być wprowadzone w "inteligentny sposób".

21:02

Przedstawiciele 20 krajów mają wziąć udział w rozmowach dotyczących sytuacji na Ukrainie zorganizowanych w przyszłym tygodniu przez Pentagon. Spotkanie, które ma odbyć się 26 kwietnia w Niemczech, poświęcone będzie długoterminowej pomocy dla władz w Kijowie.

21:01

Ukraina otrzyma od Belgii więcej broni, aby walczyć z rosyjskim agresorem - poinformował w piątek premier Aleksander De Croo. Rząd porozumiał się w tej sprawie z belgijskimi firmami zbrojeniowymi.

20:49

W wywiadzie, opublikowanym w piątek na łamach "Spiegla" kanclerz Olaf Scholz tłumaczył, że priorytetem jego rządu jest uniknięcie konfrontacji krajów NATO z Rosją, która mogłaby się przerodzić nawet w wojnę nuklearną – tym tłumaczył opieszałość swojego rządu w kwestii dostaw broni dla Ukrainy.

Jednak media niemieckie są sceptyczne. "Czy Scholz naprawdę uważa, że decyzja Władimira Putina o użyciu broni jądrowej, przeciwko komukolwiek, zależy od dostarczenia przez Niemcy kilku bojowych wozów piechoty lub haubic na Ukrainę?" – pisze portal dziennika "Heilbronner Stimme".

20:46

Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, alarmował w piątek, że Ukraina potrzebuje więcej uzbrojenia, dostarczanego w krótszym czasie, niż dzieje się to obecnie.

20:29

Pod Iziumem w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy znaleziono zakatowane i spalone ciała dwóch mieszkańców, to kolejne okrucieństwa rosyjskich okupantów - napisała w piątek charkowska prokuratura obwodowa.

20:24

Szybka dostawa broni ciężkiej na Ukrainę jest niezbędna, by wygrać wojnę – podkreślili premierzy Litwy, Łotwy i Estonii w podpisanej w piątek w Rydze deklaracji.

Szefowie rządów państw bałtyckich zaapelowali też o zwiększenie obecności NATO w regionie i zapowiedzieli zwiększenia wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB.

20:17

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy zatrzymano 29-latkę, która przekazywała rosyjskim służbom informacje o pozycjach sił zbrojnych Ukrainy i infrastrukturze - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

19:50

Co najmniej 5264 cywilów zginęło lub zostało rannych na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj. Takie informacje podaje ONZ. Przedstawiciele Wysokiej Komisarz Praw Człowieka zastrzegają jednak, że w praktyce liczba ta może być znacznie wyższa.

19:46

Rosyjski generał Rustam Minnekajew ogłosił, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem, czyli w istocie zdobycie południowej Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza w piątek rosyjska sekcja BBC, która powołuje się na rosyjskie media.

19:36

"Ukraińscy obrońcy zadali rosyjskiej armii takie straty, że w celu uzupełnienia sił Rosja bierze do swoich szeregów nawet psychicznie chorych chłopaków" - pisze w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, powołując się na jedną z przechwyconych rozmów.

19:35

Polska pomoże Słowacji w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu. Współpraca energetyczna była jednym z tematów polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych w Drużbakach Wyżnych na Spiszu.

19:26

Rosyjskie wojsko prowadzi tzw. rozpoznanie walką w celu ustalenie dogodnych kierunków głównych uderzeń. Poinformowało o tym ukraińskie Ministerstwo Obrony. Zadaniem ofensywy jest ustanowienie pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim, a także ustanowienie lądowego korytarza z okupowanym Krymem.

19:14

- Otrzymaliśmy informacje o kolejnym zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola - przekazał w piątek doradca mera tego oblężonego przez Rosjan miasta na południu Ukrainy Petro Andriuszczenko.

18:48

Rozminowywane pola w Buczy.

18:35

- Potrzebna jest nam wszystkim rewizja nie tylko geopolityki światowej, ale także pewnych trendów kulturowych, które na świecie dominują - one doprowadziły nas do miejsca, gdzie okazuje się, że w XXI wieku możemy mieć do czynienia ze zbrodniami wojennymi - powiedział szef MKiDN Piotr Gliński w Kijowie.

18:28

Premier podczas wizyty na Słowacji był pytany o oświadczenie Pentagonu, który po wizycie ministra obrony Mariusza Błaszczaka, zaznaczył, że Waszyngton i Warszawa będą pracować wspólnie, "by pomóc Wojsku Polskiemu stać się jednym z najlepszych w Europie".

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w ostatnich latach Polska znacząco zwiększyła wydatki na obronność i gości na swej ziemi już 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

18:15

Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak zamieścił w piątek na Twitterze nagranie, z którego wynika, że Rosjanie używają na Ukrainie broni, którą dostali od Francji, mimo obowiązujących od 2015 roku sankcji.

18:12

Premier Mateusz Morawiecki: zrobimy wszystko, aby polska armia była samodzielnie zdolna do stawienia oporu jakiemukolwiek agresorowi.

17:55

W czwartek i piątek w formie online odbyła się kolejna runda negocjacji między Ukrainą a Rosją - poinformował w piątek główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Inny wysokiej rangi ukraiński urzędnik powiedział portalowi na zasadzie anonimowości, że Ukraina wysunęła pod adresem strony rosyjskiej ultimatum, zgodnie z którym przeprowadzenie przez Rosjan w obwodzie chersońskim tzw. referendum "postawi kropkę w negocjacjach".

17:51

W czeskiej Pradze odsłonięto tablicę z nową nazwą ulicy, przy której mieści się rosyjska ambasada. Fragment ulicy Koronacyjnej nosi teraz nazwę Bohaterów Ukrainy. W dzisiejszej uroczystości, oprócz władz miasta, wziął udział ambasador Ukrainy w Czechach, a także dyplomaci z Polski, Słowacji i krajów bałtyckich.

17:49

- Przyglądamy się temu, co możemy zrobić, by wypełnić lukę w takich krajach jak Polska, które mogłyby chcieć wysłać cięższy sprzęt by pomóc w obronie Ukrainy. Rozważamy wysłanie czołgów do Polski, by pomóc Polakom, gdyby wysłali część swoich T72 na Ukrainę - stwierdził szef brytyjskiego rządu.

17:41

Aktualna mapa działań wojennych na Ukrainie.

17:39

Dotychczas 22 tys. numerów PESEL zostało nadanych uchodźcom z Ukrainy w Krakowie. W stolicy Małopolski jest od 150 tys. do 180 tys. osób, które uciekły przed wojną. Kolejne miasta z Zachodu oferują zakwaterowanie uchodźcom przebywającym w Krakowie.

17:30

Dowództwo armii rosyjskiej kończy rozpoznanie miejsc dogodnych do przeprowadzenia głównych uderzeń na wschodniej Ukrainie - podał w piątek rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal RBK.

17:28

W Irpieniu pod Kijowem na oczach 17-latki trzech rosyjskich żołnierzy biło i gwałciło jej matkę i młodszą siostrę, obie kobiety zmarły - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka.

17:28

Brytyjskie czołgi mogą trafić do Polski, jeśli Warszawa wysłałaby swoje T72 na Ukrainę. Premier Boris Johnson ujawnił, że to jeden z pomysłów rozważanych w Londynie.

Według dziennika "Times" chodzić miałoby o czołgi Challenger 2, najpowszechniejsze w brytyjskiej armii.

17:20

Premierzy Polski i Słowacji krytykują postawę Węgier wobec Rosji. Budapeszt sprzeciwia się między innymi dalszym unijnym sankcjom na rosyjskie surowce energetyczne.

Mateusz Morawiecki i Eduard Heger wraz z ministrami z kluczowych resortów spotkali się w Drużbakach Wyżnych na Spiszu w ramach polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych.

Pytany o przyszłość Grupy Wyszehradzkiej wobec obecnej polityki Węgier, premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska stosuje jednakową miarę w ocenie działań różnych unijnych państw.

17:12

Dowództwo armii rosyjskiej kończy rozpoznanie miejsc dogodnych do przeprowadzenia głównych uderzeń na wschodniej Ukrainie - podał w piątek rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal RBK.

17:02

Ukraina poniosła dotąd około 60 miliardów dolarów strat w wyniku rosyjskiej inwazji. Takie szacunki podaje Bank Światowy. W rzeczywistości szkody są prawdopodobnie znacznie wyższe, bo dane te dotyczą wyłącznie zrujnowanych budynków oraz infrastruktury.

16:34

Rosyjskie dowództwo planuje użyć Gwardii Narodowej i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) do zduszenia oporu sił ukraińskich na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w obwodzie donieckim - przekazał w piątek w ukraińskiej telewizji Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Jego wypowiedź stanowiła część komentarza dotyczącego informacji o tym, że prezydent Władimir Putin nie poparł propozycji przeprowadzenia zmasowanego ataku na Azowstal, co zasugerował minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Skibicki uznał, że rosyjskie władze "jak zwykle nie mówią prawdy".

16:28

Kraj Krasnodarsk: zawaliła się tama w pobliżu wsi Fiodorowska. Okolice są kompletnie zalane.

16:23

Jeden pilot zginął, a dwóch trafiło do szpitala po rozbiciu się w piątek samolotu wojskowego An-26 w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował rzecznik władz obwodu Iwan Ariefiew.

Samolot, który wykonywał rejs techniczny, zaczepił o słup energetyczny i spadł w okolicy Mychajłówki w obwodzie zaporoskim. Na miejscu pracuje prokuratura, policja i ratownicy, by wyjaśnić, co było przyczyną rozbicia się maszyny.

16:19

Okupanci zawiesili rosyjskie flagi w mieście Kachowka, na południu Ukrainy, w obwodzie chersońskim. 

16:12

Władze Żytomierza chcą 9 maja zdemontować radziecki czołg (pomnik), który znajduje się na głównym placu w mieście. 

16:08

Minister Obrony Ukrainy: dzisiaj miałem zaszczyt uczcić naszych Bohaterów, którzy wyzwolili obwód kijowski od inwazji moskiewskiej. Którzy nadal bronią naszej ziemi, naszej Ukrainy. Chwała naszemu narodowi, chwała bohaterom i chwała Ukrainie!

16:02

Amerykański producent szkła Guardian Industries wycofuje się z aktywów z Rosji z powodu "zaistniałych okoliczności".

15:57

Francja dostarczy Ukrainie baterię samobieżnych haubicoarmat Caesar - powiedział w piątek prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla dziennika "Ouest-France". Pałac Elizejski poinformował, że dostawy już się rozpoczęły, ale odmówił podania liczby pojazdów przeznaczonych dla Kijowa.

Caesar to haubicoarmata kalibru 155 mm, która w każdym terenie jest w stanie osiągnąć szybkość 50 km na godzinę i bardzo precyzyjnie trafia w cel oddalony nawet o 40 km; od 2008 roku jest na wyposażeniu francuskiej artylerii - wyjaśnia "Ouest-France".

15:38

Co najmniej 1 osoba zginęła, a 6 zostało rannych po rosyjskim ostrzale magazynów w obwodzie charkowskim. 

15:34

Rosja prowadzi przygotowania do mobilizacji w obwodzie chersońskim i zaporoskim na Ukrainie, okupacyjne władze blokują wyjazd mieszkańców, w szczególności mężczyzn w wieku poborowym - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

"By uzupełnić straty w składzie osobowym rosyjskiej armii, prowadzone są przygotowania do tzw. mobilizacji w obwodzie chersońskim i zaporoskim. Okupacyjne władze blokują wyjazd z okupowanych terytoriów miejscowych mieszkańców, w szczególności mężczyzn w wieku poborowym" - powiedział Motuzianyk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

15:28

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w piątek Kijów o odmowę pozwolenia ukraińskim wojskom na poddanie się w oblężonym mieście Mariupol. Słowa miały paść podczas rozmowy z szefem UE Charlesem Michelem - podaje AFP.

15:22

Sześciu wysokich rangą dowódców rosyjskich straciło stanowiska w ostatnim czasie za niewykonanie powierzonych im zadań na Ukrainie - powiedział w piątek Wadym Skybycki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina.

"Dowódca Floty Czarnomorskiej, jego pierwszy zastępca, szef sztabu Floty Czarnomorskiej zostali zdjęci ze stanowisk. Dowódca 1. Armii Pancernej, 6. Armii Ogólnowojskowej i dowódca 22. Korpusu Armii również zostali usunięci ze swoich stanowisk. Wszyscy zostali usunięci ze swoich postów za niewykonanie przydzielonego im zadania" – powiedział Skybycki.

15:13

Zaporoska Obwodowa Administracja Wojskowa opublikowała zdjęcia i wideo z miejsca katastrofy AN-26.

15:06

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił w piątek, że jego kraj dostarczy Ukrainie wszelkie obiecane uzbrojenie oraz przypomniał o błędach w niemieckiej polityce wobec Rosji. „Mając dzisiejszą wiedzę, przyznaję, że już na aneksję Krymu powinniśmy byli odpowiedzieć sankcjami” – powiedział.

Jak oświadczył kanclerz w opublikowanym w piątek wywiadzie dla tygodnika „Spiegel”, jego socjaldemokratyczna „SPD jest partią pokojową”, a Niemcy „mają świadomość dramatycznych skutków dwóch wojen światowych". „I to stanowi ramy naszej polityki” – podkreślił Schulz, odpowiadając na zarzuty o opieszałość Niemiec w kwestii dostaw broni dla Ukrainy.

15:01

Ukraina otrzyma 500 mln USD dodatkowej pomocy od Stanów Zjednoczonych.

14:40

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest oskarżany o opieszałość i brak jednoznacznych decyzji w sprawie dostaw broni na Ukrainę nie tylko przez polityków opozycji, ale także rządowej koalicji. „Te uniki kanclerza tylko pomagają Rosji” – ocenia Gunther Krichbaum z opozycyjnej chadeckiej CDU.

„Poprzez wstrzymywanie embarga energetycznego i niezbędnych dostaw broni powstaje ryzyko, że ta wojna będzie się przeciągać, a Putin zaatakuje inne kraje” – powiedział w wywiadzie dla grupy medialnej Funke Anton Hofreiter (Zieloni), szef komisji ds. europejskich w Bundestagu.

14:35
14:28

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Podniósł potrzebę udostępnienia pomocy humanitarnej i funkcjonowania korytarzy humanitarnych, umożliwiających bezpieczną ewakuację ludności cywilnej z oblężonych przez Rosjan miast na Ukrainie, w szczególności Mariupola - przekazało źródło unijne.

14:11

Rosjanie ogłosili plan drugiej fazy ofensywy i myślą, że mogą opanować Donbas i południe Ukrainy, aby osłabić nas pod względem gospodarczym - przekazał w piątek na Telegramie szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. To wojna o naszą wolność, zwyciężymy - dodał polityk.

"Mamy własne scenariusze obrony Ukrainy. Chciałbym przypomnieć, że nasza armia i społeczeństwo zniweczyły już wiele planów Kremla" - podkreślił Jermak.



Wcześniej w czwartek gazeta internetowa Ukrainska Prawda przytoczyła słowa generała Rustama Minniekajewa, zastępcy dowódcy sił zbrojnych Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Według Minniekajewa, celem kolejnego etapu tzw. specjalnej operacji wojskowej miałoby być opanowanie całego Donbasu i południa Ukrainy w celu ustanowienia "korytarzy lądowych" na okupowany Krym i do separatystycznego, kontrolowanego przez Moskwę Naddniestrza na terytorium Mołdawii.

W ocenie rosyjskiego dowódcy, zrealizowanie tych operacji pozwoliłoby uzyskać "wpływ na kluczowe obiekty ukraińskiej gospodarki i armii".

14:07

Szef Rady Europejskiej rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem. Charles Michel poinformował na Twitterze, że wezwał do natychmiastowego dostępu do pomocy humanitarnej i zapewnienia korytarzy ewakuacyjnych z Mariupola oraz innych oblężonych miast. Z relacji unijnych urzędników wynika, ze przewodniczący Rady zaapelował też do Władimira Putina o bezpośredni kontakt z prezydentem Ukrainy, zgodnie z prośbą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

13:53

Podczas prawosławnej Wielkanocy może dojść do rosyjskich prowokacji, dlatego wzywamy wiernych na Ukrainie, by zachowali w tym czasie maksymalną ostrożność - przekazała w komunikacie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

13:32

Szpital urazowy w mieście Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został ostrzelany przez Rosjan z systemu artylerii rakietowej Uragan, o czym poinformował w piątek w mediach społecznościowych szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Ostrzał rakietowy spowodował pożary i zniszczenia, zarówno w szpitalu, jak i w pobliskich budynkach mieszkalnych. Pożar został już opanowany.

"Dokładnie rejestrujemy zbrodnie okupantów. Rosjanie i ich kraj, który przyniósł na naszą ziemię zniszczenie i śmierć, za wszystko zapłacą!" - napisał Kyryłenko.

13:32

Większość ugrupowań w parlamencie Portugalii, Zgromadzeniu Republiki, popiera apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparcie Kijowa w walce z rosyjską inwazją. Został on wystosowany w czwartek przez łącze wideo w portugalskiej izbie.

W rozmowach z mediami liderzy portugalskich ugrupowań oraz szefowie frakcji parlamentarnych wskazują w piątek na konieczność konkretnego wsparcia dla Ukrainy.

Telewizja RTP przypomniała, że prezydent Zełenski wezwał władze Portugalii m.in. do przekazania czołgów Leopard, transporterów opancerzonych i broni przeciwokrętowej. Odnotowała, że w wypowiedziach po sesji z udziałem prezydenta Ukrainy większość przywódców partyjnych deklarowała konieczność udzielenia pomocy Ukrainie – od wsparcia militarnego po finansowe.

Komentatorzy wskazują, że apel Zełenskiego poparł nawet szef uznawanej za skrajnie prawicową partii Chega Andre Ventura oraz lider radykalnie lewicowego ugrupowania Livre Rui Tavares, których w przeszłości media oskarżały o prorosyjskie sympatie.

Jedynym ugrupowaniem portugalskiego parlamentu, które opowiedziało się za odrzuceniem apelu Zełenskiego jest Portugalska Partia Komunistyczna (PCP) mająca w 230-osobowej izbie sześciu deputowanych. Wszyscy oni zbojkotowali czwartkową sesję z udziałem ukraińskiego prezydenta.

13:30

Wielka Brytania planuje w przyszłym tygodniu ponowne otwarcie swojej ambasady w stolicy Ukrainy, Kijowie - powiedział premier Boris Johnson.

12:56

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - poinformował w piątek dziennik "ABC". Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez podczas czwartkowego spotkania w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zadeklarował wysłanie militarnego wyposażenia dla Ukrainy.

Rosja groziła wcześniej, że zaatakuje każdy statek przewożący broń w celu wzmocnienia armii ukraińskiej.

- Broń jest już w drodze (...) na pokładzie Ysabel - powiedział Sanchez w telewizji. - Ryzyko zaatakowania przez Rosję jest jednak niewielkie, gdy okręt płynie pod banderą NATO i podróżuje do portów NATO-wskich - dodał.

12:47

 - Istotna jest integracja obywateli Ukrainy, otwarcie dostępu do rynku pracy, by uchodźcy jak najszybciej stali się samodzielni, a ich pobyt stał się impulsem do rozwoju lokalnych rynków pracy – powiedziała w wypowiedzi przesłanej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W piątek na Słowacji odbywają się polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Eduarda Hegera.

W ramach tych konsultacji minister Maląg spotkała się z ministrem pracy, spraw społecznych i rodziny Milanem Krajniakiem. Jednym z kluczowych tematów tego spotkania było wsparcie polskiego rządu dla obywateli Ukrainy. Rozmawiano także o rozwiązaniach prorodzinnych w Polsce i Słowacji.

12:46

Dużym zainteresowaniem cieszy się prowadzony przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu intensywny kurs języka polskiego dla obywateli Ukrainy. Na lekcje zapisało się 150 osób. Urząd wciąż szuka nauczycieli – poinformowała w piątek rzeczniczka urzędu Barbara Bednarz.

Kursanci uczą się języka polskiego cztery razy w tygodniu po dwie godziny. Zajęcia odbywają się w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu przy ul. Łukasika. Obecnie uczęszcza na nie 30 obywateli Ukrainy, którzy wcześniej zarejestrowali się jako osoby bezrobotne.

12:43

23-letnia Anastazja Pawłowa wynajęła kierowcę i samochód, i pojechała do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola, by wydostać stamtąd swoich rodziców. Po powrocie opowiedziała BBC o tym, co tam widziała, określając to jako "koniec świata" i "apokalipsę".

Wjeżdżając do Mariupola, Anastazja nie wiedziała, czy jej rodzice jeszcze żyją. "Dookoła są płonące samochody, czołgi, dziury w domach, czarne budynki z zawalonymi dachami. Tłumy bardzo brudnych ludzi z pustymi oczami idą (za naszymi pojazdami) wzdłuż zaminowanych dróg. Wszystko im odebrano, ich krewni zmarli" – mówi 23-latka.

Opowiada również o płytkich grobach, jakie mijali po drodze. "Początkowo patrzysz na te groby, jesteś przerażona i zdezorientowana. Ale jak już zobaczysz ich 10 albo 20, po prostu przejeżdżasz" – ocenia.

Anastazja i jej kierowca przybyli do Mariupola na krótko przed godziną policyjną i musieli schronić się na noc w szkole przekształconej w obóz dla uchodźców, z którego ludzie mają być wywiezieni do Rosji. Ukraińskie władze określają takie miejsca jako obozy filtracyjne, a kraje zachodnie potępiają te działania jako przymusowe deportacje.

"Są tam ludzie, którzy stracili wszystko. Wiedzą, że nikt po nich nie przyjdzie. Ten obóz to ich jedyna szansa na przeżycie – wspomina Anastazja. - Od tego, co tam widziałam, zrobiło mi się niedobrze. Na podłodze i korytarzach, w klasach i na sali gimnastycznej ludzie leżą prawie jeden na drugim. Wszyscy razem, dziadkowie, kobiety, dzieci. Ciężko tam oddychać, a ludzie nie mają dostępu do bieżącej wody od miesiąca".

Kobieta ocenia, że tej nocy widziała w Mariupolu "apokalipsę". "Czułam, że wszystko się we mnie zawala. Wydawało się, że wszystko, w co wierzyliśmy, wszystko, co dobre, moje spojrzenie na ludzi, przekonanie, że żyjemy w cywilizowanym społeczeństwie (…) wszystko to było błędem" – mówi.

12:29

- W obwodzie kijowskim znaleziono dotąd ciała 1084 cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Poprzednie informacje obwodowej policji, przekazane 19 kwietnia, wskazywały na ponad 1000 cywilnych ofiar rosyjskiej agresji.

"Zamordowane osoby nie miały nic wspólnego ani z Obroną Terytorialną, ani z jakimikolwiek innymi zbrojnymi formacjami. (...) Zdecydowana większość, 50-75 proc., to ludzie zabici strzałami z broni palnej. Około 300 ciał wciąż nie udało się zidentyfikować" - relacjonował Niebytow.

Szef regionalnej policji zaapelował do mieszkańców o niezwłoczne przekazywanie informacji na temat krewnych i znajomych, którzy zaginęli w czasie rosyjskiej okupacji obwodu kijowskiego.

12:17

Na Ukrainie rozbił się samolot transportowy An-26. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Według agencji Ukrinform, do katastrofy doszło koło miejscowości Michajływka w obwodzie zaporoskim. Jej przyczyny nie są znane, nie wiadomo też, ile osób leciało samolotem.

12:04

- Tak naprawdę nie rządzi demokracja, ale głębokie państwo, deep state, mające swoje dalekosiężne plany, które chciało zrealizować na plecach Europy Środkowo-Wschodniej. Coś nie tak jest z niemiecką demokracją, tak to tłumaczę - ocenił w TVP Info politykę niemieckiego rządu wobec Rosji i Ukrainy, europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

11:42

W ocenie szefa RBNiO Ołeksija Daniłowa agresja na Ukrainę będzie miała dramatyczne konsekwencje dla Rosji. "Wielokrotnie powtarzałem, że rezultatem tej wojny będzie rozpad Federacji Rosyjskiej. To jest sztuczne państwo, które rozpadnie się na części - i nastąpi to za naszego życia" - stwierdził polityk.

Daniłow pełni funkcję przewodniczącego RBNiO od października 2019 roku. Wcześniej przez siedem lat kierował Ukraińskim Funduszem Wsparcia Przedsiębiorczości.

11:41

Ołeksij Daniłow (RNBiO) przekazał szereg szczegółów na temat przygotowań Rosji do wojny i pierwszych dni inwazji. - 6 września 2021 roku rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu opublikował artykuł "O nowych miastach Syberii". Mało kto zwrócił wtedy na to uwagę, ale my to odnotowaliśmy. Szojgu napisał wprost, że chcą zbudować od trzech do pięciu dużych miast z liczbą ludności od 300 tysięcy do miliona. Już wtedy wiedzieliśmy, że te miasta mają zasiedlić Ukraińcy (przymusowo wywiezieni do Rosji podczas wojny) - - powiedział szef rządowej agendy.

- Wojna rozpoczęła się 24 lutego o godz. 3.40 pod miejscowością Miłowe w obwodzie ługańskim. Wtedy myśleliśmy, że po uznaniu samozwańczych Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej celem Rosjan będzie tylko opanowanie terytoriów tych dwóch obwodów (ługańskiego i donieckiego) w ich granicach administracyjnych. Ale godzinę i dwadzieścia minut później rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja na Ukrainę - przyznał Daniłow.

Według polityka zachodnie służby wywiadowcze nie miały złudzeń w kwestii zamiarów Kremla wobec państwa ukraińskiego. - Wszystkie przekazy, które otrzymaliśmy, dotyczyły tworzenia przez Rosjan obozów koncentracyjnych i filtracyjnych, a także fizycznego zniszczenia prezydenta i naszego kierownictwa politycznego - powiedział rozmówca Ukrainskiej Prawdy.


11:40

Ołeksij Daniłow (RNBiO) zwrócił uwagę na znaczenie współpracy wywiadowczej Kijowa z państwami NATO, ale jednocześnie podkreślił, że żadne państwo Zachodu nie przewidywało tak zaciętego oporu ze strony ukraińskich sił zbrojnych. "Teraz mogę już powiedzieć, że jedna ze służb wywiadowczych dawała Rosji maksymalnie 21 dni na całkowite zajęcie terytorium Ukrainy. Później wojna miała przejść w fazę walki partyzanckiej. Nie wierzono, że nasze wojsko tak skutecznie przeciwstawi się drugiej armii świata" - relacjonował przewodniczący RBNiO.


11:38

- Nie wierzę w żadne porozumienie pokojowe Ukrainy z Rosją, ponieważ w przeszłości zawarliśmy już wiele takich traktatów - mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla gazety internetowej Ukrainska Prawda.

"Dla mnie osobiście zwycięstwo w wojnie z Rosją oznaczałoby możliwość, by wreszcie zbudować Ukrainę na nowo. (...) To nasza historyczna szansa, żeby w końcu tego dokonać. Uważam, że jeśli po zakończeniu konfliktu na Ukrainę powrócą te wszystkie negatywne procesy, które obserwowaliśmy w ciągu minionych trzydziestu lat, to Bóg nam tego nie wybaczy. Kolejnej okazji nie otrzymamy" - ocenił Daniłow.

Według rozmówcy Ukrainskiej Prawdy struktury nowego państwa powinny wziąć przykład z prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. "To musi być zupełnie odmieniony kraj - szczery, otwarty, czyli taki, jaki jest teraz nasz przywódca. Nikt nie spodziewał się tego, co zrobił i nadal robi Zełenski. Jestem dumny, że mamy takiego lidera" - przyznał polityk.

11:36

Papież zapytany o to, dlaczego nie pojechał jeszcze na Ukrainę, gdzie jest bardzo oczekiwany, odparł: "Nie mogę zrobić czegoś, co wystawiłoby na ryzyko wyższe cele, jakimi są zakończenie wojny, rozejm albo przynajmniej korytarz humanitarny".

"Jak przysłużyłoby się to, gdyby papież pojechał do Kijowa, a wojna byłaby kontynuowane następnego dnia?" - zapytał.

Franciszek ocenił, że relacje z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem są "bardzo dobre". "Żałuję, że Watykan musiał zawiesić następne spotkanie z patriarchą Cyrylem, planowane na czerwiec w Jerozolimie" - ujawnił.

Papież zaznaczył: "Nasza dyplomacja zrozumiała, że nasze spotkanie w tym momencie mogłoby wywołać wielkie zamieszanie".

11:36

W nawiązaniu do swej bezprecedensowej wizyty w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Fanciszek w wywiadzie dla "La Nacion" zaznaczył: "Poszedłem sam. Nie chciałem, żeby ktoś mi towarzyszył. To była moja osobista odpowiedzialność. To była moja decyzja, którą podjąłem podczas bezsennej nocy, gdy myślałem o Ukrainie".

"To jasne dla tych, którzy chcą wiedzieć dobrze, że sygnalizowałem rządowi, że natychmiast może położyć kres tej wojnie" - wyjaśnił.

Franciszek wyznał: "Szczerze mówiąc chciałbym zrobić coś, aby nikt już nie zginął na Ukrainie. Nikt więcej. I jestem gotów zrobić wszystko".

"Cała wojna jest anachroniczna w taki sposób i na tym etapie cywilizacji" - ocenił. "Także dlatego - stwierdził - publicznie pocałowałem flagę ukraińską. To był gest solidarności ze zmarłymi, z ich rodzinami i tymi, którzy cierpią z powodu emigracji".


11:36

- Papież Franciszek, zapytany o to, dlaczego nie wymienia z nazwiska prezydenta Władimira Putina ani Rosji w kontekście wojny na Ukrainie, odparł: "Papież nie wymienia nigdy głowy państwa, a tym bardziej kraju, który jest większy od jego głowy państwa". Wyjaśnil to w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion", opublikowanym w piątek.

Mówiąc o wysiłkach na rzecz mediacji w sprawie wojny na Ukrainie papież stwierdził: "Są zawsze procedury. Watykan nigdy nie odpoczywa. Nie mogę mówić o szczegółach, bo to przerwałoby wysiłki dyplomatyczne. Ale próby nie ustaną".

"Dwóch kardynałów wyznało mi, że mają nadzieję na to, że w pierwszych dniach maja skończy się duża część wojny, jeśli nie sama wojna. To informacje, którymi oni się zajmują, choć nikt nie ma pewności, że koniec końcem to nastąpi" - oświadczył Franciszek.


11:33

 - Rosjanie zaatakowali w nocy z czwartku na piątek miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy z wykorzystaniem amunicji kasetowej; obyło się bez ofiar - poinformował szef administracji miasta Wadym Lach.

"Noc minęła niespokojnie, miasto znalazło się pod ostrzałem. Były to prawdopodobnie bomby kasetowe" - napisał Lach na Facebooku.



Trwa ustalanie strat.

Lach wezwał pozostałą w mieście ludność do ewakuacji i poinformował o miejscach zbiórki, w których oczekują autobusy.

11:06

Czeska minister obrony potwierdziła oficjalnie zamiar zawarcia umowy o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi. Jana Czernochova przebywa z wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkała się z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem.

Umowy o współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi zawarła większość państw NATO. Prace nad treścią czesko-amerykańskiego porozumienia potrwają kilka miesięcy. Umowa ma mieć ogólny charakter i nie będzie zakładać utworzenia stałej bazy amerykańskiej. Zgodę na obecność amerykańskich wojsk na terytorium Republiki Czeskiej miałby nadal wydawać w każdym przypadku czeski parlament.

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin wyraził zainteresowanie Stanów Zjednoczonych zawarciem umowy z Czechami i docenił działania, podejmowane przez Pragę w związku z wojną na Ukrainie.
Rozmowy w Waszyngtonie są poświęcone także modernizacji czeskiej armii. Przedstawiciele obu państw podpisali umowę o współpracy pomiędzy czeskimi i amerykańskimi firmami zbrojeniowymi. Czechy chcą zwiększyć liczbę śmigłowców wielozadaniowych, zamówionych w Stanach Zjednoczonych.

Czeska minister obrony Jana Czernochova zapewniła w Waszyngtonie, że Czechy chcą spełnić swoje zobowiązania wobec NATO, zwiększając do 2025 roku wydatki na obronę do dwóch procent PKB.

10:32

Mer Mariupola Wadym Bojczenko zaapelował o całkowitą ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta. - Około 100 tysięcy ludzi wciąż pozostaje w Mariupolu - poinformował mer.

Mariupol jest oblegany przez Rosjan od początku marca. Jak informował Wadym Bojczenko, który wyjechał z Mariupola, w mieście zginęły dziesiątki tysięcy cywilów, jednak ich liczby nie da się dokładnie określić. Mieszkańcy Mariupola, którym nie udało się opuścić miasta, są pozbawieni prądu, ogrzewania i wody.

10:27

W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rozbił się wojskowy samolot transportowy An-26 - poinformowały władze obwodu. Agencja Ukrinform przekazała, że są osoby ranne.

10:27

Mer Charkowa Ihor Terechow wezwał mieszkańców dzielnic, które znajdują się pod ciągłym ostrzałem wojsk rosyjskich, by ewakuowali się w bezpieczniejsze miejsca. Zapewnił, że władze są gotowe wywozić mieszkańców tych dzielnic.

"Jesteśmy gotowi, by was ewakuować. Proszę was o decyzję o chronieniu waszego życia. Wywieziemy was i osiedlimy w normalnych warunkach" - powiedział Terechow, cytowany przez agencję Ukrinform.

Agencja podaje, że chodzi o dzielnice Piatichatki (na północy Charkowa) i Sałtiwka Północna (na wschodzie), a także inne rejony Charkowa znajdujące się pod ostrzałem.

W Piatichatkach znajduje się wzniesiony w latach 1999-2000 Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu. Jest to miejsce pochówku ofiar stalinowskiej czystki z lat 1937-1938, a także oficerów Wojska Polskiego rozstrzelanych w ramach zbrodni katyńskiej w 1940 roku.

21 kwietnia wojska rosyjskie przeprowadziły 50 ostrzałów Charkowa i obwodu charkowskiego. 

09:58

Delegacja z premierem Mateuszem Morawieckim na czele przybyła na Słowację, gdzie odbędą się polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe.

Rozmowy zaplanowano w Lubowli i w uzdrowiskowej miejscowości Drużbaki Wyżne na Pogórzu Spiskim. Premierzy Mateusz Morawiecki i Eduard Heger oraz towarzyszący im ministrowie omówią między innymi reakcję na agresję Rosji na Ukrainę oraz współpracę w zakresie energetyki i gospodarki.

09:58

Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie stracili prawie 21 200 żołnierzy. Takie dane przedstawił Sztab Generalny Armii Ukrainy.

Siły rosyjskie miały też stracić 838 czołgów, 2 162 wozy bojowe, 176 samolotów, 153 śmigłowce, 397 systemów artyleryjskich i 138 wyrzutni rakietowych. Ukraińscy żołnierze zniszczyli także 1523 rosyjskie samochody, 172 drony i zatopili 8 okrętów.

09:57

Prezydent Francji twierdzi, że choć Rosja dąży do eskalacji wojny na Ukrainie, zaprzecza popełnionym zbrodniom wojennym, to Unia Europejska i jej członkowie powinni pozostawić otwarte okno negocjacji. Emmanuel Macron udzielił obszernego wywiadu włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera".

Macron powiedział, że od chwili, gdy wyszły na jaw rosyjskie zbrodnie wojenne w Buczy, nie rozmawiał z Władimirem Putinem.

Twierdzi, że poprzednie rozmowy odbył za zgodą, a niektóre na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Emmanuel Macron powiedział, że na rosyjskie groźby użycia broni niekonwencjonalnej i eskalacji wojny poza Ukrainę trzeba odpowiedzieć zaostrzeniem sankcji, ale nie można dać się sprowokować. Oświadczył, że "jest za wcześnie", by zrezygnować z importu rosyjskiego gazu. Francuski prezydent przekonywał, że nie można dopuścić, żeby po wojnie na Ukrainie negocjacje w sprawie bezpieczeństwa europejskiego prowadzili prezydenci Chin czy Turcji albo premier Indii. Dlatego europejskie okno negocjacji z Rosją musi być otwarte - powiedział Emmanuel Macron.

09:27

Emerytowany trzygwiazdkowy generał Terry Wolff otrzymał zadanie koordynowania dostaw pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy - poinformował CNN. Wojskowy był wcześniej jednym z dowódców światowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.

Według CNN Wolff został niedawno powołany do Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, gdzie odpowiadał za kwestie związane ze wsparciem wojskowym przekazywanym Kijowowi przez Waszyngton i sojusznicze stolice.


09:26

- Mer Mariupola Wadym Bojczenko ponowił w piątek, w wywiadzie telewizyjnym, apel o pełną ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta. "Potrzebujemy tylko jednego - całkowitej ewakuacji mieszkańców. Około 100 tys. ludzi nadal pozostaje w Mariupolu" - podkreślił.

Dzień wcześniej Bojczenko oznajmił, że ewakuacja, którą wstępnie uzgodniono z Rosjanami w środę rano, odbywała się w skrajnie trudnych warunkach i de facto została zerwana przez stronę rosyjską.

Mer poinformował też, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Wcześniej media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy podłużny wykop.

09:25

- W związku z niebezpieczeństwem na trasach przejazdu w piątek nie zostanie otwarty żaden korytarz humanitarny - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Oczekujących na ewakuację z obleganych bądź okupowanych przez rosyjskie wojska regionów Ukrainy Wereszczuk poprosiła o cierpliwość. 

W czwartek wicepremier przekazała, że próbowano otworzyć korytarze humanitarne prowadzące z trzech miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, jednak zostało to uniemożliwione przez nieustanny rosyjski ostrzał. 

Do podobnej sytuacji doszło tego samego dnia w oblężonym Mariupolu nad Morzem Azowskim. 

09:24

- Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu wezwał obywateli, by zrezygnowali z symboli rosyjskiej agresji na Ukrainę podczas obchodów 9 maja, upamiętniających zakończenie II wojny światowej. Chodzi o litery "Z" i "V" używane przez Rosjan w czasie inwazji.

Jak informuje w piątek Radio Swoboda, Komitet Bezpieczeństwa ostrzegł, że za "działania w celu rozniecania waśni na tle narodowościowym" grozi odpowiedzialność karna.

W tym roku nie będzie w Kirgistanie defilady wojskowej z okazji 9 maja. Ministerstwo obrony zapowiedziało, że w centrum Biszkeku odbędzie się uroczysty przemarsz wojsk garnizonu stolicy. Planowane są także imprezy wojskowo-patriotyczne.

Spośród państw byłego ZSRR Mołdawia oficjalnie zabroniła używania w miejscach publicznych liter "Z" i "V" stosowanych jako symbole rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 

09:24

Decyzja Putina o blokowaniu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu oznacza prawdopodobnie, że Rosjanie chcą zdusić opór Ukraińców, unikając pełnej ofensywy swych sił lądowych, która przyniosłaby im straty w ludziach - poinformował brytyjski resort obrony.

"Atak lądowy na pełną skalę przyniósłby prawdopodobnie liczne ofiary (wśród rosyjskich żołnierzy), co dodatkowo osłabiłoby skuteczność bojową" sił Rosji - głosi komunikat resortu, oparty na ustaleniach brytyjskiego wywiadu.

Trwa bardzo intensywny ostrzał wschodniego Donbasu, siły rosyjskie starają się posuwać w kierunku takich miast jak Łyman, Barwinkowe i Popasna - przypomina ministerstwo.

W czwartek dowódca 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej major Serhij Wołyna poinformował, że prawdopodobnie około 1000 cywilów wciąż ukrywa się w rozległych podziemnych schronach na terenie zakładów Azowstal, które są ostrzeliwane przez rosyjskie wojska przez 7-10 godzin na dobę.

Mariupol jest oblegany przez Rosjan od początku marca. W mieście trwają ostrzały i bombardowania. Sytuacja mieszkańców jest katastrofalna - według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tys. osób. 

09:21

- Rosjanie porwali lokalnego urzędnika, który jechał na czele konwoju humanitarnego i chcieli go wymienić na rosyjskich jeńców, ale to propozycja nie do zaakceptowania - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

- Trzy zaplanowane tam na czwartek korytarze humanitarne nie mogły spełnić swego zadania, ponieważ najeźdźcy nie wywiązali się z porozumienia i nie wstrzymali ognia - zaznaczyła Wereszczuk, cytowana przez Sky News.

09:17

Podczas czwartkowej debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, premier Ukrainy Denys Szmychal ocenił, że ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 proc., a jego kraj będzie potrzebował planu odbudowy analogicznego do planu Marshalla.

09:17

- Ukraiński minister finansów Serhij Marczenko podpisał z Bankiem Światowym umowę o przyznaniu Ukrainie dotacji w wysokości 88,5 miliona euro z funduszu powiernicznego na rzecz naprawy gospodarczej w wyniku strat wojennych - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Odbyliśmy bardzo owocną rozmowę z prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem na temat wsparcia finansowego dla Ukrainy" - skomentował Szmyhal.

Premier zapewnił, że Ukraina to odpowiedzialne państwo, jej sytuacja makroekonomiczna jest stabilna, a Ukraina nadal wywiązuje się ze swoich zobowiązań finansowych.

"Jednak rosyjska agresja kosztuje nas wiele każdego dnia. Potrzebujemy pomocy finansowej, aby wesprzeć nasz naród, który ucierpiał w wyniku działań Rosji" - wyjaśnił Szmyhal.


08:25

 - Wojska rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy wywołują w sposób sztuczny kryzys humanitarny, poprzez niszczenie kluczowych obiektów infrastruktury i blokowanie dostaw humanitarnych - oświadczył w piątek Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

W komunikacie na Facebooku sztab oświadczył, że wojska rosyjskie "nadal blokują przemieszczanie się miejscowej ludności, dopuszczają się grabieży i sztucznie przybliżają kryzys humanitarny". Dochodzi do "przypadków rozstrzeliwania ludności cywilnej i wolontariuszy" - dodał sztab.



Opisując sytuację na froncie, sztab podał, że wojska rosyjskie nadal blokują Charków i ostrzeliwują siły ukraińskie oraz obiekty infrastruktury w tym rejonie.

08:12

Rosjanie wzmacniają zgrupowanie wojsk na Zaporożu. Siedem batalionowych grup taktycznych z 6 Połączonej Armii, jednostek lądowych Floty Bałtyckiej i Północnej, nadal częściowo blokuje Charków, ostrzeliwując pozycje ukraińskie. Na kierunku Iziumu Rosjanie skoncentrował 25 batalionowych grup taktycznych z 1 Armii Pancernej,  20 i 35 Armii Ogólnowojskowych oraz 68 Korpusu Armijnego Wschodniego Okręgu Wojskowego. Wspierają je jednostki wojsk powietrznodesantowych.

Przy południowym biegu Dniepru Rosjanie podjęli nieudaną próbę zdobycia przyczółka na prawym brzegu rzeki.

Na kierunku wołyńskim i poleskim nie zanotowano znaczących ruchów wojsk rosyjskich.

Ukraiński Sztab Generalny podaje, że na zajętych terytoriach Rosjanie blokują przemieszczanie się miejscowej ludności, dokonują grabieży mienia, niszczą infrastrukturę i uniemożliwiają dostawy żywności i leków. Odnotowano przypadki ostrzeliwania cywilów i ochotników.

08:08

Sztab Generalny Armii Ukrainy informuje, że wojska rosyjskie nasiliły działania ofensywne w kierunku Doniecka i w regionie Tawrii na Zaporożu.

W porannym komunikacie czytamy o próbach rosyjskiego natarcia w rejonie osady Zariczne i siłami batalionu w pobliżu miasta Rubiżne. Ukraińskie wojska bronią Nowtoszkiwskiego i Popasnej. Wróg nadal próbuje, przy wsparciu artylerii, przeprowadzić działania szturmowe w rejonie osady Marinka.

07:48

Ukraińskie Siły Zbrojne odparły minionej doby dwa ataki wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zginęło około 50 żołnierzy wroga i zniszczono 14 sztuk sprzętu – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Sytuacja w obwodach chersońskim i mikołajowskim pozostaje napięta. Planowane korytarze humanitarne ze wsi na okupowanych terenach obwodu chersońskiego do obwodu dniepropietrowskiego nie mogły być użyte, ponieważ Rosjanie złamali porozumienie, nie przerwali ognia i zatrzymali kolumnę ewakuacyjną na jednym z punktów kontrolnych – napisano.

W obwodzie chersońskim wróg wciąż próbuje opanować tereny na zachód od swoich umocnień i dojść do granicy z obwodem mikołajowskim. Siły Zbrojne Ukrainy odparły dwa kolejne ataki, nieprzyjaciel poniósł straty i wycofał się. Zniszczono m.in. czołg T-72 i dziewięć pojazdów opancerzonych – wynika z komunikatu.

07:39

Rosja nieustannie ostrzeliwuje cywilną infrastrukturę obwodu ługańskiego. Ludzie są pozbawieni światła i gazu. Mieszkańcy Siewierodoniecka, Rubiżnego, Popasnej są odcięci także od wody. Nieustanne bombardowania uniemożliwiają ratownikom dotarcie do miejsc awarii. 

- Światła, wody, gazu nie będzie do końca wojny, bo nie ma kto podjąć się naprawy w miejscach, w których trwają walki - mówi szef miejscowej administracji wojskowej Ołeh Babczenko. 

07:03

W ciągu ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty, trzy śmigłowce i dziewięć dronów – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy.

Według komunikatu dwa drony zestrzelono przy użyciu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Strącono również rosyjskie samoloty Su-34, Su-35 i Su-25, a także dwa śmigłowce Mi-8 oraz jeden Ka-52.

07:00

Przy mieście Izium Rosja, według raportu ukraińskiego sztabu generalnego, zgromadziła 25 batalionowych grup taktycznych.

06:55

Portal Nexta informuje o eksplozjach w Charkowie.

06:45

Komisja Europejska pracuje nad utworzeniem Funduszu Powierniczego Solidarności z Ukrainą uzgodnionego przez przywódców UE na rzecz odbudowy demokratycznej Ukrainy. Trwają dyskusje z państwami członkowskimi - przekazała rzeczniczka KE Ana Pisonero.

06:03

- Gdyby Japonia zrezygnowała z projektów energetycznych na Sachalinie w Rosji, a jej udziały zostałyby przejęte przez Rosję lub kraj trzeci, osłabiłoby to skuteczność zachodnich sankcji i przyniosło korzyści Rosji - oświadczył japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że zaangażowanie Japonii w projekty naftowe i gazowe Sachalin-1 i Sachalin-2 znalazło się w centrum uwagi, ponieważ zachodnie firmy naftowe zapowiedziały wycofanie się z Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

05:37

W obwodzie ługańskim pięciu policjantów jest podejrzanych o zdradę - donosi portal Ukrinform.

05:22

Instytut Kultury Polskiej zorganizował koncert na rzecz dzieci z Ukrainy. W programie znalazły się utworów uznanych kompozytorów - w większości polskich bądź ukraińskich - którzy sami byli migrantami, uchodźcami lub jasno sprzeciwiali się wojnie i przemocy: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Panufnika, Roxanna Panufnik, Płatona Maiborody i Myrosława Skoryka. 

Cały dochód z koncertu który zatytułowany został "Solace", czyli ukojenie, zostanie przekazany na wsparcie dla Ukrainy poprzez fundację SOS Wioski Dziecięce. 

05:12
05:00

Organizacja Fridays for Future, której liderką jest Greta Thunberg, chce zorganizować w piątek w wielu krajach europejskich demonstracje na rzecz natychmiastowego zaprzestania dostaw gazu z Rosji. Manifestacje mają się odbyć w kilku miastach w Polsce, na Węgrzech, w Belgii i Niemczech.

03:42

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji. Szósty już pakiet restrykcji ma objąć między innymi embargo na import ropy, ale - jak mówią unijni urzędnicy i dyplomaci - nie będzie ono oznaczało całkowitego i natychmiastowego wstrzymania dostaw tego surowca z Rosji.

02:59

Stacja Sky News podała, powołując się na urzędnika rządowego, że w zeszłym tygodniu do Wielkiej Brytanii przybyło ponad 20 ukraińskich żołnierzy w celu przeszkolenia ich w zakresie obsługi 120 pojazdów wojskowych przekazywanych Ukrainie przez brytyjski rząd. Poza szkoleniem na pojazdach opancerzonych Mastiff, Wolfhound i Husky, Ukraińcy będą mieli okazję zobaczyć, jak używać ambulansu Samaritan oraz opancerzonych pojazdów rozpoznawczych Sultan i Samson.

02:27

Przez ostatnie 24 godziny Rosjanie kontynuowali ataki w okolicach miasta Izium w obwodzie charkowskim, ale nie zapewnili sobie żadnych zdobyczy terytorialnych - informuje amerykański instytut ISW.

02:17

Zełenski dodał, że Rosja kontynuuje przerzucanie wojsk w celu dalszego prowadzenia wojny na Ukrainie.

- Gromadzą siły i wprowadzają nowe oddziały wojsk do naszego kraju - powiedział ukraiński prezydent. Jak stwierdził, Rosjanie robią "wszystko", aby przynajmniej móc mówić o "jakichś" zwycięstwach.

02:16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Mariupol, "wbrew temu, co mówią okupanci", nadal stawia opór rosyjskim najeźdźcom. Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w czwartek rano, że miasto zostało zdobyte.

01:36

Nowe narzędzie walki przypomina tzw. drony Switchblade. To miniaturowe drony, które początkowo startują bez celu. Następnie przez dłuższy czas mogą krążyć nad ziemią, gdzie czekają na cel do zaatakowania.

- Podczas rozmów z Ukraińcami na temat ich wymagań uznaliśmy, że ten konkretny system będzie bardzo dobrze odpowiadał ich potrzebom, zwłaszcza we wschodniej Ukrainie - wyjaśniłrzecznik Pentagonu.

01:35

Prace nad dronem, nazwanym "Phoenix Ghost", rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. - Obecnie chodzi o to, aby jeszcze lepiej dopasować go do wymagań ukraińskiej armii - oświadczył Kirby.

01:34

USA opracowały nowy typ drona, który odpowiada wymogom ukraińskiego wojska - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

01:13

W masowych grobach w Manhuszu w pobliżu Mariupola mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców mista - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko. Wcześniej media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy rów.

01:02

- Kanada poparłaby włączenie Szwecji i Finlandii do sojuszu wojskowego NATO - powiedział premier Justin Trudeau.

Dzisiaj rząd w Sztokholmie poinformował, że raport w sprawie ewentualnego wejścia Szwecji do NATO zostanie ogłoszony 13 maja. Z kolei w środę fiński parlament rozpoczął debatę na temat możliwości wstąpienia do NATO, w czasie której osiem na dziesięć ugrupowań wyraziło poparcie dla przyłączenia się do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

01:02

Obecnie w obwodzie ługańskim 38 miejscowości jest odciętych od gazu, a w 34 nie ma prądu.

01:01

- Wszystko, co zostało zniszczone, odbudujemy, ale tych systemów nie da się już wyremontować. Światła nie będzie do końca wojny. Wody też nie będzie. Nie będzie gazu, bo nie ma kto podjąć się naprawy w tych miejscach, w których trwają walki i nic się z tym nie da zrobić - powiedział szef miejscowej administracji wojskowej Ołeh Babczenko.

00:56

Mieszkańcy Siewierodoniecka, Rubiżnego, Popasnej i pozostałych miejscowości w obwodzie ługańskim są odcięci od wody, ponieważ ostrzał uszkodził główne kolektory. Rosjanie uszkodzili też lokalny gazociąg, który obecnie wymaga kapitalnego remontu. Dodatkowo nieustanne bombardowania uniemożliwiają ratownikom dotarcie do miejsc awarii.