Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jakub Popławski 17.05.2022

Nieustające ostrzały wroga. Poszkodowane obwody: sumski i czernihowski [ZAPIS RELACJI]

Straż graniczna Ukrainy poinformowała, że Rosjanie siedmiokrotnie ostrzelali terytoria przy granicy w obwodzie sumskim i dwa razy w obwodzie czernihowskim. Według służb, wroga armia - w dwóch przypadkach - prowadziła także ostrzał swojego terytorium. Na bieżąco śledzimy najnowsze doniesienia z rosyjskiej wojny na Ukrainie oraz reakcje świata.

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

 ***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

IAR/PAP/Twitter.com/Facebook.com/PolskieRadio24.pl

Tak relacjonowaliśmy przebieg kolejnego dnia rosyjskiej wojny na Ukrainie:

00:31

Kanada zakaże wjazdu na swoje terytorium ponad tysiącowi osób odpowiedzialnych za wojnę na Ukrainie, w tym prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Projekt ustawy został złożony w parlamencie we wtorek i jest już po pierwszym czytaniu.

00:10

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka poinformowało we wtorek, że do 15 maja od rozpoczęcia wojny Rosji z Ukrainą 24 lutego zginęło 3668 cywilów, a 3896 zostało rannych.

"Rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele raportów wciąż czeka na potwierdzenie” - czytamy w oświadczeniu Biura.

00:10
00:09

Władze obwodu ługańskiego na Ukrainie przekazały, że rosyjskie wosjak próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem. Szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj poinformował, że podczas ewakuacji cywilów doszło do ostrzałów, ale nikt nie został ranny.

00:08

Tatarzy krymscy nie wykluczają detonacji mostu nad Cieśniną Kerczeńską, który łączący Krym z Rosją. Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew powiedział, że przyniosłoby to radość dla jego rodaków, gdyż most jest symbolem okupacji Krymu.

00:08

"Waszyngton jest wyraźnie nastawiony na długą walkę i chce, pomagając Ukrainie, wykrwawiać Rosję (stąd ustawa lend-lease). Ci sojusznicy Ukrainy w pełni popierają jej stanowisko, że do rozmów można usiąść dopiero po wycofaniu się Rosjan. Kontynuacja wojny to dziś jedyne dobre rozwiązanie nie tylko dla Ukrainy, ale i Zachodu" - pisze na łamach Tysol.pl Grzegorz Kuczyński.

00:07

"Klęska Rosji oznaczałaby trzęsienie ziemi i koniec dominacji tandemu niemiecko-francuskiego w UE. Dlatego politycy Putinternu chcą jak najszybszego zakończenia walk, nawet za cenę utraty przez Kijów kolejnych obszarów po 2014 roku" - pisze na łamach Tysol.pl Grzegorz Kuczyński.

00:07

"Czas frontowy nie gra na korzyść Rosji" - pisze Grzegorz Kuczyński na łamach Tysol.pl. "Ukraińcy dostają coraz więcej nowoczesnej i co ważne ciężkiej broni z Zachodu. Z Kijowa płyną sygnały, że może już w lipcu armia będzie wyposażona w taką ilość broni zachodniej, że będzie mogła przejść do dużej kontrofensywy w celu odbicia zajętych przez Rosjan po 24 lutego terenów, a nawet pójść dalej, na Krym i Donbas" - czytamy.

23:46

Komisja Europejska planuje stworzenie międzynarodowego programu pomocy do odbudowy zniszczeń wojennych Ukrainy, powiązanego z reformami. "Wojna w Ukrainie trwa, ale UE już planuje odbudowę” - pisze we wtorek portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung” (SZ), który dotarł do 8-stronicowego projektu KE. Wg dokumentu, odbudowa mogłaby zająć nawet "ponad dekadę".

23:36

Według straży granicznej Rosjanie w dwóch przypadkach prowadzili także ostrzał swojego terytorium (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT) Według straży granicznej Rosjanie w dwóch przypadkach prowadzili także ostrzał swojego terytorium (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT HANDOUT)
23:07

Ukraina otrzyma od Niemiec pożyczkę w wysokości 150 milionów euro, która zostanie rozłożona na 15 lat - taką decyzję podjął rząd w Berlinie. Pierwsza rata spłaty pożyczki może zostać odroczona o pięć lat od chwili podpisania umowy. Jak informuje strona unian.ua, pożyczkodawcą ma być państwowy bank rozwoju KfW.

22:57

Niemcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 150 mln euro - poinformował we wtorek ukraiński premier Denys Szmyhal. Dodał, że stosowna uchwała w sprawie pozyskania tych środków została podjęta na posiedzeniu rządu w Kijowie.

22:56

Od początku wojny w Ukrainie ogromnie wzrosło zainteresowanie Niemców Bundeswehrą - pisze portal dziennika „Merkur”.

W marcu stronę bundeswehr.de odwiedziło około 1,5 miliona osób więcej, niż rok wcześniej. Ilość odsłon w szczycie wyniosła prawie 4,1 mln. W lutym i w marcu witryna ministerstwa bmvg.de była odwiedzana cztery razy częściej, niż w tych samych miesiącach rok wcześniej.

22:54

Posłuchaj
00:52 dozbrojenie usa - spec - plomecka .mp3 Jest decyzja unijnych krajów o zwiększeniu pomocy na dozbrojenie Ukrainy. Chodzi o fundusz na zakupy i dostawy broni dla tego kraju. Ministrowie obrony państw członkowskich zatwierdzili jego zwiększenie o kolejnych 500 milionów euro do dwóch miliardów euro. Polska uważa, że ta pula na całą Unię powinna być jeszcze wyższa, o czym mówił w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

22:53

Stany Zjednoczone będą luzować sankcje wobec Wenezueli w geście obliczonym na wsparcie negocjacji przywróconych między opozycją (popieraną przez USA) a rządem prezydenta Nicolasa Maduro - informuje Al Jazeera powołując się na dwóch wysokich rangą przedstawicieli rządu USA chcących zachować anonimowość.

Zmiany mają dotyczyć współpracy między amerykańskim Chevronem a wenezuelską PDVSA, ale nie wydobycia lub eksportu ropy wenezuelskiego pochodzenia. "Formalne decyzje nie zostały jeszcze ogłoszone" - zaznacza Al Jazeera.

22:45

Ponad 250 ukraińskich żołnierzy poddało się siłom rosyjskim w hucie Azowstal w Mariupolu po tygodniach desperackiego oporu - podał Reuters. W ocenie agencji, "kończy to najbardziej wyniszczające oblężenie w rosyjskiej wojnie na Ukrainie", pozwala także Putinowi "mówić o sukcesie w jego niepewnej kampanii" na Ukrainie - czytamy.

22:38

Rosjanie nie wiedzą, gdzie jest ukraińska ratownik medyczny Julia Pajewska - donosi Suspilne powołując się na wicepremier Ukrainy Irynę Wereszczuk. Pajewska była przetrzymywana w rosyjskiej niewoli przez dwa miesiące. Została złapana w pobliżu Mariupola, gdzie pomagała w ewakuacji kobiet i dzieci - czytamy we wpisie ukraińskiego nadawcy.

22:32
22:32

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach.

- Wojna wkracza w przewlekłą fazę - mówił Reznikow podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność. - Każdy dzień wojny przynosi straty wśród naszych wojskowych i wielkie cierpienie ludności cywilnej. Zwłaszcza na terenach czasowo okupowanych przez Rosję. Cały świat widział, co wydarzyło się w Buczy. Te same wydarzenia mają teraz miejsce wszędzie tam, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. Nasi ludzie są porywani, torturowani, zabijani - podkreślił.

22:17

Wojska rosyjskie próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim - poinformował wieczorem szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Hajdaj powiadomił także, że trwają silne ostrzały celów cywilnych. - Rosyjska armia po prostu "wypala" miejscowości w rejonie hromady hirskiej - powiedział w nagraniu opublikowanym w Telegramie.

22:04

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się na potencjalną epidemię cholery na niektórych ukraińskich terytoriach, zwłaszcza w Mariupolu, gdzie wiele instalacji komunalnych zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków - poinformowała we wtorek szefowa WHO na Ukrainie Dorit Nitzan.

- Wiele rur jest uszkodzonych, otrzymujemy informacje od naszych współpracowników, organizacji pozarządowych, które pracują dzień i noc, że na ulicach jest bagno, ścieki i woda pitna są zmieszane - powiedziała.

21:37

Na nadzwyczajnym posiedzeniu rząd Czech zdecydował o wystąpieniu do parlamentu o przedłużenie o 30 dni regulacji wyjątkowej, związanej z napływem uchodźców z Ukrainy. Przedłużenie jest potrzebne przede wszystkim, aby kwaterować ludzi, także w miejscach, w których normalne przepisy na to nie pozwalają.

Innym powodem jest ułatwienie samorządom lokalnym zwracanie kosztów zakwaterowania uchodźców.

Posłowie mają zająć się wnioskiem rządu w czwartek po południu. Do końca czerwca rząd zamierza przeprowadzić zmiany legislacyjne w przepisach, które obecnie wymagają nadzwyczajnych regulacji. Gabinet nie planuje kolejnego przedłużenia stanu wyjątkowego, który wprowadzono 4 marca br.

21:35

Posłuchaj
00:57 11744454_1.mp3 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas otwarcia festiwalu filmowego w Cannes wezwał świat filmu do tego, aby nie milczał i reagował na rosyjską agresję na Ukrainie - relacja Stefana Foltzera (IAR)

 

21:26

Portal Meduza podał, że doradcy Putina przekazują mu sprzeczne informacje dotyczące odwołania wrześniowych wyborów w Rosji. 

21:16
Austria opowiada się za zwiększeniem przepustowości Transalpejskiego Rurociągu Naftowego - zadeklarował w trakcie swojej wizyty w Pradze Karl Nehammer. Austriacki kanclerz omówił z premierem Czech Petrem Fialą skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz sprawy związane z kryzysem energetycznym Austria opowiada się za zwiększeniem przepustowości Transalpejskiego Rurociągu Naftowego - zadeklarował w trakcie swojej wizyty w Pradze Karl Nehammer. Austriacki kanclerz omówił z premierem Czech Petrem Fialą skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz sprawy związane z kryzysem energetycznym
21:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas otwarcia festiwalu filmowego w Cannes wezwał świat filmu do tego, aby nie milczał i reagował na rosyjską agresję na Ukrainie. Uczestnicy festiwalu przyjęli wystąpienie Zełenskiego owacją na stojąco.

Wołodymyr Zełenski wygłosił zdalne przemówienie podczas gali inaugurującej festiwal w Cannes. W swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy odniósł się do filmu "Dyktator" Charliego Chaplina mówiący od Adolfie Hitlerze. - Potrzebujemy dziś nowego Chaplina, który udowodni, że kino nie jest nieme - powiedział ukraiński przywódca.

Przytoczył też cytat z filmu "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, dotyczący zabijania cywilów podczas wojny. - Słyszeliście już te słowa. Na ekranie wyglądało to okropnie. Teraz stało się to rzeczywistością - powiedział Wołodymyr Zełenski.

21:01

- Pieniądze w zamian za reformy. Media dowiedziały się o unijnym planie odbudowy Ukrainy - podała agencja Unian.

20:51

- Wszystko wskazuje na to, że Rosja szykuje się na długą wojnę - powiedział Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

20:46

Posłuchaj
00:30 11744372_1.mp3 Rosja nie ma przewagi w powietrzu, ponieważ większość pocisków jest zestrzelana przez ukraiński system obrony powietrznej - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar. Podkreśliła też, że na terytoriom całego kraju ryzyko rosyjskich nalotów nadal jest jednak bardzo duże - (IAR)

 

20:21

-  Podczas miesiąca zaciekłych walk, zniszczeniu uległo 70% zabudowań miasta Irpin, a 885 obiektów zostało całkowicie zdewastowanych. Niedawno miasto odwiedziło 120 architektów z całej Ukrainy. Tak wielu odpowiedziało na zaproszenie władz lokalnych, aby pomóc miastu podnieść się z ruin - podała agencja Ukrinform.

20:03

Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że uruchomił Obserwatorium Konfliktu - program śledzenia zbrodni wojennych i aktów przemocy popełnianych przez rosyjskie siły na Ukrainie, który pozwoli wymierzyć Rosji sprawiedliwość.

W ramach programu Obserwatorium Konfliktu zbierany będzie materiał dowodowy, ponadto weryfikowane będą i rozpowszechniane informacje na temat zbrodni Rosjan na Ukrainie - głosi komunikat Departamentu Stanu.

W środę ambasador USA ds. światowego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Beth Van Schaack poinformowała, że Stany Zjednoczone są gotowe "pomagać sądom krajowym na całym świecie w przypadku, gdyby przeprowadzały dochodzenia w sprawie rosyjskich zbrodni".

Będą też wspierać postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - zadeklarowała Van Schaack

20:01

Posłuchaj
00:32 11744216_1.mp3 Polska jest za zwiększeniem programów dotyczących mobilności wojsk w Europie. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił o tym na unijnej naradzie w Brukseli. Chodzi o programy wykorzystywane do szybkiego przerzutu wojsk w krótkim czasie na dużych odległościach, na przykład z Europy Zachodniej na wschodnią flankę. Szef MON powiedział, że pie

 

20:00
Francja zintensyfikuje dostawy broni na Ukrainę "w nadchodzących dniach i tygodniach" - powiedział w rozmowie telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Macron potwierdził w ten sposób swoje zobowiązania ogłoszone pod koniec kwietnia Francja zintensyfikuje dostawy broni na Ukrainę "w nadchodzących dniach i tygodniach" - powiedział w rozmowie telefonicznej prezydent Francji Emmanuel Macron prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu. Macron potwierdził w ten sposób swoje zobowiązania ogłoszone pod koniec kwietnia
19:52

Ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała na Telegramie, że Rosjanie zmuszają mieszkańców położonego na południu Ukrainy obwodu chersońskiego do organizowania wypoczynku dla rosyjskich żołnierzy.

Sanatoria i kurorty na okupowanym Krymie są przepełnione rosyjskimi żołnierzami, którzy przywożeni są tam z kontynentalnej części Ukrainy. Dlatego okupanci postanowili zorganizować sobie wypoczynek na mierzei. "Miejscowi przedsiębiorcy zmuszani są do otwierania ośrodków wczasowych, kawiarni, sklepów, oraz do stworzenia bezpiecznych i komfortowych warunków dla wypoczywających - czytamy we wpisie.

19:47

- 18 -letni Wiaczesław Jałow został jedynym opiekunem czwórki rodzeństwa po tym jak jego matka zmarła z powodu odniesionych po rosyjskim ostrzale ran - opisuje CNN.

19:38

 - Żołnierze ukraińscy, wywiezieni przez siły rosyjskie z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, trafili do Ołeniwki w obwodzie donieckim na terytoriach okupowanych przez Rosję - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Wcześniej Reuters poinformował, że we wtorek z Azowstalu wyjechało co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi żołnierzami.

Według informacji strony ukraińskiej Rosjanie przetrzymują w Ołeniwce, na terytorium byłej kolonii karnej, osoby, które nie zostały pozytywnie zweryfikowane w czasie tzw. filtracji.

19:36

Sztab generalny armii Ukrainy poinformował, że Rosja kontynuuje działania ofensywne we Wschodniej Strefie Operacyjnej i  przeprowadziła ataki rakietowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodach lwowskim, czernihowskim i sumskim. 

W rejonie Charkowa pododdziały przeciwnika skupiły się na utrzymaniu zajętych pozycji i uniemożliwieniu ruchu naszych wojsk w kierunku granicy państwowej Ukrainy - podano w komunikacie opublikowanym na Facebooku we wtorek po południu. Rosjanie ostrzelali z artylerii pozycje ukraińskie. 

19:24

Posłuchaj
00:49 11744255_1.mp3 Rosja chce zrezygnować z członkostwa w Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Handlu. Wniosek w tej sprawie skierowało do Dumy Państwowej rosyjskie MSZ. Obie organizacje potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i wezwały Moskwę do zaprzestania działań zbrojnych - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

19:08

 - Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować pracę na rzecz Ukrainy i do podobnych wysiłków zachęcamy Kongres USA oraz innych partnerów - oświadczył na posiedzeniu Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina, europoseł PiS Witold Waszczykowski.

Podczas spotkania członków Prezydium Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina z przedstawicielami Rady Najwyższej Ukrainy mówiono o dalszym wsparciu dla Ukrainy w kontekście agresji wojskowej ze strony Rosji.

Ponadto omawiano działania parlamentarne w związku z oficjalnym wnioskiem Ukrainy o akcesję do UE i wzmocnienie współpracy międzyparlamentarnej, a także dyskutowano o pogłębieniu integracji gospodarczej i sektorowej oraz przygotowaniu do trwałego powojennego wysiłku na rzecz odbudowy.

Witold Waszczykowski, który jest szefem Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia UE-Ukraina, przewodniczył spotkaniu.

18:58

Minister finansów USA Janet Yellen powiedziała w Brukseli, że wierzy, iż UE udzieli Ukrainie "znaczącej" pomocy finansowej, oczekuje też od krajów G7 zwiększenia wsparcia dla Kijowa. Podkreśliła, że Waszyngton popiera zabiegi Unii o nałożenie embarga na rosyjska ropę.

Yellen, która wypowiadała się na dzień przed spotkaniem w Niemczech ministrów finansów i gubernatorów banków centralnych państw G7, oznajmiła, że liczy na to, iż Wielka Brytania, Kanada i Japonia również zwiększą swoją pomoc finansową dla Ukrainy.

18:39

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza.

Wojskowy opowiada, jak w obwodzie charkowskim jego oddział ostrzeliwał we wsi domy, samochody, odciął ucho jeńcowi, chociaż mógł "puścić kulkę w łeb lub poćwiartować BTR-em".

18:32

 Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem.

"Powiedziałem prezydentowi Macronowi o przebiegu działań wojennych, ewakuacji żołnierzy z zakładów Azowstal oraz o perspektywach procesu negocjacyjnego. Poruszyłem też kwestię dostaw paliwa na Ukrainę" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

Rozmowa przywódców dotyczyła też wsparcia militarnego ze strony Francji, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, a także sposobów eksportu produktów rolnych poza granice Ukrainy.

"Odbyliśmy również merytoryczną dyskusję na temat naszego wniosku o przyjęcie do Unii Europejskiej" - czytamy we wpisie ukraińskiego prezydenta.

18:28

Posłuchaj
00:29 11744023_1.mp3 Polska chce jeszcze bardziej zwiększyć unijny fundusz na zakup i dostawy broni dla Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak - (IAR)

 

18:26

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba spotkał się we wtorek w Hadze z szefem holenderskiej dyplomacji Wopke Hoekstrą, z którym omawiał dostawy broni dla Ukrainy i jej status jako kandydata do Unii Europejskiej - podaje CNN.

Kułeba poinformował na Twitterze, że spotkał się z Hoekstrą na początku swej wizyty w Hadze. "Pogratulowałem mu i rządowi Holandii ich wysiłków na rzecz pokoju na Ukrainie i w Europie" - napisał.

18:20

 Celem rosyjskiego ataku rakietowego przeprowadzonego w niedzielę w obwodzie lwowskim Ukrainy był najprawdopodobniej położony w pobliżu granicy z Polską wojskowy ośrodek szkoleniowy w Jaworowie - poinformował wysoki urzędnik Pentagonu. Dodał, że ostrzał prawdopodobnie nie spowodował większych szkód.

Według naszej oceny w obiekt uderzyło około sześciu rakiet, prawdopodobnie wystrzelonych z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym, ale nie mamy całkowitej pewności - powiedział urzędnik na konferencji prasowej w poniedziałek.

Pentagon nie jest w stanie przedstawić pełnej oceny zniszczeń, ale mogę przekazać, że atak spowodował minimalne uszkodzenia kilku mniejszych budynków i żadnych większych strat - dodał przedstawiciel amerykańskiego ministerstwa obrony.

18:17
Co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą prorosyjskich bojowników wyjechało z terenu kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiadomiła agencja Reutera, powołując się na świadka
Co najmniej siedem autobusów z ukraińskimi wojskowymi pod eskortą prorosyjskich bojowników wyjechało z terenu kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu - powiadomiła agencja Reutera, powołując się na świadka
18:06

"Jestem zadowolony z pomocy, której udziela się Ukrainie. Trudno jednak nie żałować tych wielu istnień ludzkich, które można byłoby uratować, gdyby takie działania - w celu powstrzymania Putina - zostały podjęte wiele lat wcześniej" - napisał dla WSJ rosyjski szachista Garri Kasparow.

17:56

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział na konferencji w Brukseli, że UE nie pozwoli, aby Ukrainie zabrakło sprzętu wojskowego, ponieważ na jej terytorium trwa wojna z Rosją.

Dodał też, że Szwecja i Finlandia mogą liczyć na pełne poparcie UE jeśli chodzi o członkostwo tych krajów w NATO. Powiedział, że oba kraje „otrzymają silne wsparcie".

- Jestem pewien, że wszystkich państw członkowskich, ponieważ zwiększa to naszą jedność i czyni nas silniejszymi - zaznaczył.

17:18

Polska chce jeszcze bardziej zwiększyć unijny fundusz na zakup i dostawy broni dla Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak.

Dziś szefowie resortów obrony krajów członkowskich zdecydowali o zwiększeniu funduszu o kolejnych 500 milionów euro do dwóch miliardów euro. - To zbyt niska kwota. Już donacja nasza, którą przekazaliśmy jest o wartości przekraczającej miliard euro, a więc sama polska donacja stanowi połowę tej kwoty, która wynika z funduszu. Z całą pewnością te nakłady powinny być większe. To jest korzystne dla Unii Europejskiej, żeby zadbać o bezpieczeństwo, a zadbać można właśnie w ten sposób - powiedział szef MON.

17:13

 Indie wstrzymały negocjacje z Rosją w sprawie zakupu 10 śmigłowców pokładowych wczesnego ostrzegania Ka-31 (w kodzie NATO - Helix) za 520 mln dolarów - podał portal DefenseNews. Rząd w Delhi na razie oficjalnie nie potwierdził tych doniesień.

Urzędnik indyjskiego ministerstwa obrony anonimowo wyjaśnił, że zawieszenie rozmów z Moskwą jest spowodowane obawami o zdolność Rosji do wykonywania zamówień, a także kwestiami związanymi z przelewami płatności.

Amit Cowshish, były doradca finansowy indyjskiego ministerstwa obrony, powiedział, że zawieszenie negocjacji może być również spowodowane presją geopolityczną, wywołaną potępieniem przez społeczność międzynarodową ataku Rosji na Ukrainę.

17:11
17:07

Posłuchaj
00:15 11744004_1.mp3 Ukraina pożegnała swojego pierwszego prezydenta - Łeonida Krawczuka. Zmarł 10 maja w wieku 88 lat. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Domu Ukraińskim w Kijowie. Wzięli w niej udział Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko, Petro Poroszenko i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Drugi prezydent Ukrainy Łeonid Kuczma podkreślał zasługi dla kraju swojego pop

 

16:56

Dowództwo operacyjne Południe poinformowało, że  Rosjanie po raz kolejny zaatakowali rakietami most przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim na południu Ukrainy.

W nocy w most trafiły dwie rosyjskie rakiety manewrujące. Jak podało w komunikacie na Facebooku dowództwo Południe, most po wcześniejszych atakach jest zniszczony i nie pracuje od ponad dwóch tygodni.

16:41

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) unieszkodliwiła siatkę agenturalną, działającą na terenie Mikołajowa i okolic. Mikołajów to ważny port i ośrodek przemysłu stoczniowego na południu Ukrainy.

Siatka agentów miała zapewnić przeniknięcie grup zwiadowczo-dywersyjnych do Mikołajowa. Ustalono, że została stworzona przez miejscowego rezydenta, a nadzorowana była przez rosyjskiego generała. W jej skład wchodziło pięciu mieszkańców Mikołajowa. Agenci zbierali również informacje dotyczące sytuacji społeczno-politycznej w regionie oraz skutków ostrzałów rakietowych Mikołajowa.

16:32

Z Siewierodoniecka i Łysyczańska ewakuowano 33 cywilów. Wśród nich było sześcioro dzieci.

- W trudnych warunkach, ale ewakuacja została wznowiona. Wraz z pogorszeniem sytuacji liczba osób, chcących uciekać wzrosła. Każdego dnia są to dziesiątki osób. Jednak teraz musimy wywozić ich pod rosyjskimi ostrzałami - informuje przewodniczący obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Według niego autobus, który byli wywożeni cywilów, znalazł się pod ostrzałem wroga. Rosyjscy okupanci otworzyli ogień z wyrzutni Grad. Nie było ofiar.

Do tej pory ewakuowano ośmioro mieszkańców Wrubiwki i 32 mieszkańców gminy Hirśke. Łącznie uratowano 73 osoby.

16:21

Jak podała agencja Ukrinform, Ukraina proponuje nowych kandydatów na listę sankcyjną. Wśród nich wymienia się Rosnieft oraz krewnych deputowanych.


16:15

Jest zgoda w Unii Europejskiej na zwiększenie do dwóch miliardów euro funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy. Pomysł, by do dostępnej puli dodać 500 milionów euro poparli ministrowie obrony krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

Wczoraj zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych 27-mki.

15:45

 - Ratowanie żołnierzy z Azowstalu się nie zakończyło. Będziemy kontynuować tę operację, dopóki nie trafią oni na terytorium kontrolowane przez Ukrainę - zapowiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że dzięki obronie Mariupola udało się ukraińskim wojskom utrzymać inne regiony.

Wiceszefowa ukraińskiego MON zapewniła, że Ukraina robi wszystko co możliwe, żeby uratować obrońców Azowstalu.

Przypomniała, że 53 ciężko ranne osoby zostały ewakuowane do Nowoazowska, który jest w rękach Rosji. 211 ewakuowanych przewieziono do Ołeniwki na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Wszyscy mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych.

15:38
W zbiorowej mogile w obwodzie kijowskim znaleziono ciało czeskiego obywatela - potwierdziło czeskie ministerstwo spraw zagranicznych. Mężczyzna pomagał na Ukrainie jako wolontariusz. Czeski minister sprawiedliwości Pavel Blażek nie wykluczył, że sprawą będzie zajmował się czeski wymiar sprawiedliwości W zbiorowej mogile w obwodzie kijowskim znaleziono ciało czeskiego obywatela - potwierdziło czeskie ministerstwo spraw zagranicznych. Mężczyzna pomagał na Ukrainie jako wolontariusz. Czeski minister sprawiedliwości Pavel Blażek nie wykluczył, że sprawą będzie zajmował się czeski wymiar sprawiedliwości
15:20

 - Nie odnotowaliśmy sforsowania granicy przez Rosjan - poinformował  szef władz obwodu sumskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, Dmytro Żywycki.

Wcześniej tego dnia powiadomił on o próbie wdarcia się rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy i "toczących się walkach".

 - Trwa prowokacyjny ostrzał - dodał.

15:07

Posłuchaj
00:37 11743633_1.mp3 W Rosji władza stosuje coraz surowsze represje wobec przeciwników wojny z Ukrainą. Według portalu Meduza uczestnicy antywojennych akcji są bici, zamykani w aresztach i zastraszani karami wieloletniego więzienia - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

14:47

Ewakuacja rannych żołnierzy z Azowstalu w Mariupolu.

14:37

Osiem osób zginęło, a 12 zostało rannych w ostrzale rakietowym wsi Desna w obwodzie czernihowskim. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że na miejscu pracują służby medyczne i ratownicy.

Według Wiaczesława Czausa, szefa czernihowskiej administracji obwodowej, rosyjskie siły powietrzne wystrzeliły cztery pociski, z których dwa trafiły w budynki mieszkalne.

Osada Desna jest położona blisko granicy obwodu kijowskiego. W pobliżu znajduje się ośrodek szkoleniowy Sił Zbrojnych Ukrainy o nazwie Desna

14:37

Klasztor ojców paulinów w Mariupolu, zajęty w marcu przez wojska rosyjskie, został siedzibą władz okupacyjnych. Proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej o. Paweł Tomaszewski poinformował, że w klasztorze zainstalowały się lokalne władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. 

Wcześniej pauliński klasztor został spląndrowany. Zabrano z niego wszystko, co było cenne, w tym kielichy do sprawowania Mszy św. - Zabrali nam kościół, zrobili wszystko, żebyśmy go opuścili, a teraz go zbezcześcili. Bardzo, bardzo trudno to zaakceptować - powiedział duchowny w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Duchowni nie mają także kontaktu z parafianami

14:26

Włoskie media odnotowują, że w szerokiej koalicji rządowej nasilają się podziały na tle wysyłania broni na Ukrainę.  Przeciwni temu są przywódca Ligi Matteo Salvini i lider Ruchu Pięciu Gwiazd, były premier Giuseppe Conte.

Matteo Salvini wyraził opinię, że na początku wojny na Ukrainie wysłanie pomocy finansowej i militarnej było "słuszne". - Głosowaliśmy za tym z przekonaniem - dodał lider Ligi po poniedziałkowym spotkaniu z premierem Mario Draghim. Tak odniósł się do prac nad międzyministerialnym dekretem dotyczącym wysłania dalszego sprzętu, materiałów i wyposażenia wojskowego na Ukrainę.

- Uważam, że dalsze wysyłanie broni nie jest właściwym rozwiązaniem (...), a broń oddala pokój - ocenił.

14:23

 - Ambasada Izraela wznowiła działalność w Kijowie; flagę na maszcie przed budynkiem podniósł ambasador Michael Brodsky - poinformowały  służby prasowe izraelskiej misji na Twitterze.

14:20

- Trwają walki z rosyjskimi wojskami, które próbują sforsować granicę z Ukrainą i wedrzeć się do obwodu sumskiego na północy kraju - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Sumszczyzna jest też od rana ostrzeliwana przez siły wroga, atakujące z terytorium Rosji - dodał.

Szef regionalnej administracji przekazał również doniesienia o licznych rosyjskich ostrzałach. - Około pięciu uderzeń w okolicach miejscowości Esmań, około 70 eksplozji w okolicach Bojaro-Łeżaczi, około sześciu także w pobliżu wsi Sopycz. (...) Wzdłuż granicy wybuchły pożary spowodowane ostrzałami - dodał urzędnik.

14:18

- Obawiam się, że Rosjanie mogą wrócić i to mnie przeraża - powiedział mieszkaniec jednej z ukraińskich wsi, która jest oddalana 30 km od rosyjskiej granicy.


14:08

Posłuchaj
00:56 11743502_1.mp3 Trwa ewakuacja ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu poinformowała o tym ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. W nocy z fabryki wywieziono ponad 260 ukraińskich wojskowych - relacja Pawła Buszki (IAR)

 

13:56

Władze Mołdawii ukarały finansowo dwie stacje telewizyjne za opublikowanie materiałów promujących symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę, za jaki od 20 kwietnia uznawana jest pomarańczowo-czarna wstążka św. Jerzego.

Jak podał kiszyniowski portal Stiri, wśród ukaranych telewizji jest prywatna stacja RTR Moldova oraz publiczny kanał Moldova 1.

13:51

- Negocjacje zależą od tego, jak rozwija się sytuacja na Ukrainie. Od początku wojny zmieniła się ona istotnie. Rozmowy są zawieszone, ponieważ po oświadczeniu stambulskim (po ostatnim spotkaniu negocjacyjnym 29 marca w Stambule - red.) nie nastąpiły żadne istotne zmiany. Rosja nadal nie może się pozbyć stereotypowego myślenia. Przez 82 dni wojny nie zrozumiała, że sytuacja na Ukrainie jest zupełnie inna, niż wydawało jej się to od samego początku. Oni do tej pory żyją w świecie, w którym rzekomo istnieje ukraiński nazizm - powiedział Mychajło Podolak.

13:35

Minister finansów USA Janet Yellen oceniła w Brukseli, że dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy ze strony USA i sojuszników będzie niewystarczające nawet w krótkim okresie.

- Pomimo wysiłków finansowych ze strony USA i ich europejskich sojuszników jasne jest, że ogłoszone do tej pory dwustronne i wielostronne wsparcie nie będzie wystarczające, aby zaspokoić potrzeby Ukrainy, nawet w krótkim okresie - powiedziała.

13:31

Rozmowy rosyjsko-ukraińskie zostały zawieszone. Poinformował o tym doradca Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

13:26

Julia Tymoszenko odwiedziła kobiety i dzieci z Ukrainy zakwaterowane w ośrodku wypoczynkowym Solidarności w Spale. - Dziękuję, że w tym miejscu ukraińskie rodziny spotkały się z miłością, ciepłem. Razem z Polską wygramy tę wojnę - podkreśliła była premier Ukrainy.

13:25

- Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Węgier Katalin Novak będziemy poruszali temat sankcji przeciwko Rosji; będziemy przekonywać do poparcia szóstego pakietu, liczymy, że siła argumentów skruszy opór - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

13:17

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej nazwał obrońców Azowstalu zbrodniarzami wojennymi i powiedział, że nie powinni być oni brani pod uwagę przy wymianie za jeńców.

Rosyjski deputowany Leonid Słucki zaproponował "zniesienie zakazu stosowania kary śmierci wobec zbrodniarzy nazistowskich".

13:14

- Opór obrońców Mariupola, którzy przez 82 dni powstrzymywali wojska rosyjskie, zmienił bieg wojny - ocenił doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Jak dodał, rozmowy na temat ewakuacji większej liczby ludzi z zakładów metalurgicznych Azowstal były trudne, ale dawały nadzieję na osiągnięcie porozumienia.

13:11

Na potrzeby humanitarne diecezja płocka przekazała 3 tys. euro archidiecezji kijowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. - Ukraina potrzebuje modlitwy, ale niezbędna jest też konkretna pomoc materialna - podkreślił ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz kurii diecezjalnej płockiej.

13:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Ołena Zełenska na pogrzebie Łeonida Krawczuka.

13:09

- Przed podjęciem decyzji o uwolnieniu miała miejsce długotrwała procedura oceny tych osób. Wypuściliśmy tylko osadzonych, którzy nie stanowili zagrożenia dla społeczeństwa i faktycznie wzięli później udział w obronie ojczyzny. (...) Amnestia dotyczyła więźniów kończących okres odbywania kary. Po zakończeniu wojny te osoby nie wrócą do zakładów karnych; nie ma takiej potrzeby, ponieważ jasno i wyraźnie udowodnili, że nie są już niebezpieczni - wskazał ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska.

13:06

Od początku wojny z Rosją na Ukrainie przeprowadzono trzy fazy amnestii, podczas których uwolniono z zakładów karnych i wysłano na front 363 osoby - poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska, cytowany przez agencję UNIAN.

13:01

Nagranie z miasta Bachmut, w obwodzie donieckim.

12:59

W czasie ostrzału Charkowa rosyjska armia zniszczyła bank roślinnych zasobów genowych, jedną z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej - przekazał dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowany we wtorek przez portal The Insider.

"Nawet za Niemiec hitlerowskich, gdy cała Ukraina była pod okupacją, Niemcy nie zniszczyli tego zbioru. Wręcz przeciwnie, próbowali ją zachować, zabezpieczyć jej część, bo wiedzieli, że ich potomkowie mogą ich potrzebować. W końcu bezpieczeństwo żywnościowe każdego kraju zależy od takich banków zasobów genetycznych" - wyjaśnił.

12:51

Obrońcy obwodu charkowskiego, którym udało się zepchnąć Rosjan do granicy państwowej.

12:46

Unia Europejska otworzyła specjalne korytarze dla dostaw paliwa na Ukrainę - poinformował premier tego kraju Denys Szmyhal.

12:43

Według lokalnych władz ukraińskich Mariupol ma trafić pod kontrolę kadyrowców - podaje Biełsat.

12:39

- Cały czas toczymy cyberwojnę, a nasze wojska rujnują mit Rosji jako cyberpotęgi - skomentował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow, podkreślając, że nowoczesne aplikacje pozwalają także utrzymywać usługi dla ludności w warunkach wojennych.

12:34

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht nie spodziewa się, że Turcja będzie trwale blokować przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. - Jestem głęboko przekonana, że Turcję też da się przekonać.
W ostatecznym rozrachunku wstąpienie do NATO dwóch tak silnych państw UE jak Finlandia i Szwecja jest dla NATO wzbogaceniem - oceniła.

12:31

Zdaniem szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa plany dołączenia Szwecji i Finlandii do NATO "nie będą miały większego znaczenia".

12:30

Ukraińscy wojskowi opuszczają Azowstal.

12:27

W Kijowie odbył się pogrzeb pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka. - Dzisiaj bronimy niepodległości naszego kraju, która narodziła się za czasów Krawczuka - oświadczył podczas uroczystości minister obrony Ołeksij Reznikow.

- Znakomicie współpracowało mi się z Krawczukiem w grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Prezydent zajmował bardzo proukraińskie stanowisko - wskazał.

12:25

Rosjanie ostrzelali w nocy pociskami rakietowymi obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim; od ostrzałów ucierpiały obwody czernihowski i sumski, w obwodach donieckim i ługańskim ataki spowodowały śmierć cywilów oraz znaczne zniszczenia - podał portal "Ukrainska Prawda".

12:24

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskomos Dmitrij Rogozin wpisuje się w działania rosyjskiej dezinformacji, manipulując relacjami NATO-Rosja oraz próbując zastraszyć Zachód - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

12:22

Rosjanie nie chcą jeździć na zaanektowany Krym. Według dziennika "Kommiersant" w okresie letnim tylko od 30 do 40 proc. hoteli i pensjonatów może liczyć na gości. Gazeta poinformowała, że obywateli Federacji Rosyjskiej odstrasza tocząca się w pobliżu półwyspu wojna.

Posłuchaj
00:35 11743276_1.mp3 Rosjanie nie chcą jechać na zaanektowany Krym - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
12:15

Mapa obrazująca aktualną sytuację na froncie.

12:05

Osiem osób zginęło, a 11 zostało rannych we wtorek w rosyjskim ostrzale wsi Desna w obwodzie czernihowskim, leżącym na północ od Kijowa - podała ukraińska agencja UNIAN powołując się na służby ratownicze. Na miejscu wciąż pracują lekarze i ratownicy.

12:04

"»Niezwyciężona i legendarna« armia okazała się być hordą zabójców, rabusiów, gwałcicieli i tchórzy pod dowództwem nieudaczników i złoczyńców. Niekompetencja rosyjskiego dowództwa przerosła oczekiwania całego świata. Żeby obniżyć konsekwencje przyszłej odpowiedzialności politycznej i karnej, Kreml próbuje obarczać odpowiedzialnością za wszystkie porażki i niepowodzenia dowódców jednostek i oddziałów wojskowych. Poszukiwanie winnych rozpoczęto według najlepszych wzorców stalinowskich" - napisał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

11:51

Władze Rosji karzą dowódców wojskowych za niepowodzenia w wojnie z Ukrainą - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Od początku wojny rosyjskim wojskom nie udało się wykonać żadnego zadania, które postawił Władimir Putin w swojej patetycznej przemowie 23 lutego - dodano.

11:45

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała już ponad tysiąc rosyjskich najeźdźców, którzy popełniali okrucieństwa wobec ludności cywilnej, m.in. w obwodzie kijowskim. Na zdjęciu jeden z nich.

11:39

W zakładach metalurgicznych Azowstal trwa misja ewakuacyjna; w poniedziałek ewakuowano 52 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy, którzy po wyleczeniu zostaną wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Pracujemy nad kolejnymi etapami operacji humanitarnej (w Azowstalu - red.). Daj Boże, wszystko pójdzie dobrze" - napisała.

11:38

W ocenie Wadyma Bojczenki rosyjskie władze okupacyjne zwodzą mieszkańców Mariupola, namawiając ich do powrotu i obiecując rekompensaty finansowe. - Te zapewnienia to kłamstwa i brednie, ponieważ Mariupol jest prawie całkowicie zrujnowany. 90 proc. zabudowy mieszkaniowej zostało uszkodzone, z czego 70 proc. w znacznym stopniu, a 50 proc. rosyjskie wojska obróciły w gruzy - poinformował mer.

11:29

- Mieszkańcy Mariupola, którzy opuścili miasto, nie powinni poddawać się rosyjskiej propagandzie i wierzyć w zapewnienia o rekompensatach za zniszczone domy; obecnie można wjechać do miasta, ale wyjechać z niego jest bardzo trudno - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję UNIAN.

11:18

Nawet 600 tysięcy dzieci na świecie może ucierpieć z powodu niedożywienia i braku dostępu do specjalnej odżywczej pasty terapeutycznej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - poinformował we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Wśród przyczyn wymienia światowy kryzys żywnościowy związany m.in. z wojną na Ukrainie.

11:14

Na Ukrainie stworzono wirtualne muzeum pamięci wojny. Jest to projekt online, który publikuje w formacie 3D zdjęcia zniszczonych przez wojska rosyjskie miejscowości w obwodzie kijowskim. Fotografie pochodzą m.in. z Buczy, Irpienia, Borodzianki i Hostomla - podaje "Ukrainska Prawda".

Twórcy wyjaśnili, że celem muzeum jest utrwalenie obrazów zniszczeń, aby pokazać światu i przyszłym pokoleniom cenę wolności i niezależności.

11:09

Trwa ostrzał obwodu sumskiego z terytorium Rosji. Ponad 70 eksplozji w pobliżu granicy - podaje Ukrinform.

 

11:06

Rosyjscy żołnierze boją się nowych dostaw zagranicznej broni na Ukrainę i zazdroszczą Bayraktarów oraz innego uzbrojenia dostarczanego siłom ukraińskim przez zachodnie państwa - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na podstawie przechwyconych rozmów rosyjskich wojskowych.

11:02

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie oczekuje, że wojna na Ukrainie skończy się w najbliższej przyszłości, a wręcz boi się pogorszenia sytuacji. - Musimy się obawiać, że dojdzie do eskalacji wojny - powiedział w rozmowie w telewizji RTL. Podkreślił jednak, że nie może to paraliżować podejmowania "rozsądnych, bardzo świadomych, a także bardzo odważnych decyzji".

10:59

- Proces walki z brutalną rosyjską, postsowiecką machiną wojenną nie jest procesem bezkosztowym - ocenił premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do informacji o możliwych pierwszych odwołaniach w sprawie umieszczenia na tzw. liście sankcyjnej.

10:56

Władimir Putin atakując Ukrainę, dysponował nieprawdziwymi danymi - napisał rosyjski portal niezależny "Ważne Historie". Według dziennikarzy, funkcjonariusze piątego wydziału FSB "opierali się na domysłach, niewłaściwie interpretowali sytuację i fantazjowali, a kierownictwo z zadowoleniem w to wierzyło".

Posłuchaj
00:35 11743042_1.mp3 FSB oszukiwało Władimira Putina - relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 
10:50

"Przeprowadziłem owocne rozmowy z kanclerzem Niemiec. Rozmawialiśmy o sytuacji na froncie, dalszej presji na Rosję, zwiększeniu sankcji, perspektywach pokoju. Doceniamy wsparcie Niemiec, w tym obronne. Liczymy na dalszą pomoc dla Ukrainy na drodze do pełnego członkostwa w UE" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

10:43

Ostatnie sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją sprawiają, że przywódcy Francji, Niemiec czy Włoch zaczynają uważać zwycięstwo Ukraińców za możliwe i obawiają się, że takie "upokorzenie" Rosji stworzyłoby nowe problemy polityczne. Dlatego niektóre kraje po cichu opowiadają się za takim rozwiązaniem konfliktu, które pozwoliłoby Moskwie "zachować twarz", nawet jeśli oznaczałoby oddanie jej części terytorium Ukrainy - pisze portal Politico.

10:35

W Kijowie rozpoczęło się pożegnanie Łeonida Krawczuka, pierwszego prezydenta niepodległej Ukrainy.

10:25

Szef dyplomacji UE Josep Borrell ocenił, że Władimir Putin chciał zatrzymać rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego, lecz osiągnął zupełnie odwrotny efekt. Josep Borrell skomentował w ten sposób planowane przez Szwecję i Finlandię wspólne złożenie wniosków o członkostwo w NATO.

10:19

Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk ocenił na antenie Polskiego Radia 24, że mimo tego, iż Ukraina jest kluczowym eksporterem zbóż dla Afryki i Bliskiego Wschodu, rosyjska blokada portów na Morzu Czarnym odbije się również na rynku europejskim.

10:16

Praktycznie nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantu morskiego w pobliżu Odessy, ponieważ przeciwnik nie dysponuje wystarczającą liczbą okrętów; przeprowadzenie desantu z powietrza byłoby szaleństwem - ocenił ukraiński pułkownik Serhij Hrabski w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

10:11

Szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde podpisała wniosek o wstąpienie kraju do NATO. Dokument ma zostać wysłany do Brukseli, gdzie mieści się kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Robimy to, co najlepsze dla naszego kraju" - skomentowała po podpisaniu dokumentu.

Dokument ma zostać złożony wspólnie z Finlandią, której parlament kontynuuje debatę w tej sprawie.

10:10

Nagranie obrazujące uderzenie ukraińskich sił w rosyjski magazyn z amunicją.

10:03

Władimir Putin przeszedł operację w nocy z poniedziałku na wtorek - podał włoski dziennik "La Stampa", powołując się na swoje niesprecyzowane źródła. Powodem operacji ma być rak, na który choruje przywódca Rosji. Według gazety po to, aby zapewnić maksymalną dyskrecję, operację przeprowadzono w nocy.

Czytaj także: Kolejne doniesienia o chorobie Putina. Włoskie media: przeszedł operację, cierpi na nowotwór

09:52

W ciągu ostatnich dwóch tygodni z Niemiec na Ukrainę dotarło 2450 sztuk ręcznych granatników przeciwpancernych RGW 90, 1600 min przeciwpancernych DM22 oraz 3000 min przeciwpancernych DM31, które zostały przekazane tamtejszej armii - wynika z informacji uzyskanych przez tygodnik "Spiegel". Informacje o nowych dostawach gazeta potwierdziła w ukraińskich kręgach rządowych.

09:50

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych potwierdziło rano przechwycenie trzech pocisków nadlatujących w stronę Lwowa, a także doprecyzowało, że ostrzał nastąpił z południowego wschodu, ze stanowisk rakietowych na Morzu Czarnym.

09:49

"Obiekt kolejowy został częściowo uszkodzony odłamkami zestrzelonego pocisku. W okolicznych domach wypadły szyby z okien. A to wszystko zaledwie 20 km od granicy z Unią Europejską (granicą polsko-ukraińską - red.). Był to jeden z największych ataków na obwód lwowski pod względem liczby rakiet" - wskazał mer miasta Andrij Sadowy, odnosząc się do nocnego ataku na Lwów.

09:37

Rosyjski atak rakietowy, przeprowadzony w nocy z poniedziałku na wtorek w rejonie jaworowskim w pobliżu granicy z Polską, był wymierzony w infrastrukturę kolejową; obiekt został zniszczony, nie ma doniesień o ofiarach - poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

"Zaatakowano infrastrukturę Kolei Lwowskich. (...) Pociski nadleciały ze wschodu, nasze wojska obrony powietrznej zestrzeliły trzy rakiety manewrujące. Serdeczne podziękowania w imieniu wszystkich mieszkańców Lwowszczyzny" napisał.

09:36

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie stracili: 3009 pojazdów opancerzonych, 578 systemów artyleryjskich, 198 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 90 systemów przeciwlotniczych, a także: 201 samolotów, 167 śmigłowców, 436 dronów oraz 2109 pojazdów i cystern.

09:28

Wojska rosyjskie, od 83 dni prowadzące inwazję na Ukrainie, straciły dotąd ok. 27,9 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród szacowanych strat rosyjskich w sprzęcie sztab wymienił 1 235 czołgów i 201 samolotów.

09:27

Mykyta Poturajew zwrócił uwagę, że obecnie ukraińska armia nie ma możliwości odblokowania mariupolskiego kombinatu. - Nie winimy tu nikogo, ale jeśli do końca pierwszego miesiąca wojny otrzymalibyśmy broń, o którą prosiliśmy w pierwszym tygodniu, to Mariupol mógłby zostać odbity. Teraz będzie to dużo trudniejsze - zaznaczył.

09:20

- Tragedia Azowstalu to nie tylko ukraińska, ale i ogólnoświatowa tragedia - ocenił były doradca prezydenta Ukrainy, deputowany partii Sługa Narodu Mykyta Poturajew. - To przykład zupełnie nieludzkiego postępowania rosyjskiej armii i władz. Poczynając od Putina, a kończąc na ostatnim poruczniku próbującym zabić Ukraińców broniących tych zakładów - powiedział.

09:15

Amerykański ośrodek poinformował również o narastających napięciach między rosyjską administracją wojskową i kolaborantami na okupowanych terenach Ukrainy. W obwodzie zaporoskim dochodzi do sporów na tle podziału środków finansowych, natomiast w Doniecku miały miejsce protesty rodzin wojskowych, walczących w armii samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Osoby te miały zostać przymusowo zmobilizowane i wysłane na front - zaznaczono w raporcie ISW, zastrzegając, że eksperci tego ośrodka nie byli w stanie zweryfikować powyższych doniesień.

09:11

Amerykański think tank przekazał również doniesienia, że rosyjscy blogerzy wojskowi nadal zamieszczają komentarze krytykujące przebieg inwazji na Ukrainę. Oceny te są coraz bardziej zgodne z analizami pojawiającymi się na Zachodzie. Np. Igor Girkin (w 2014 r. dowódca kontrolowanych przez Kreml donieckich separatystów - red.) miał podkreślić, że działania wojenne w Donbasie są, jak dotąd, porażką Moskwy, ponieważ "nie zdobyto żadnego ważnego miasta". W jego ocenie nawet opanowanie Rubiżnego nie miało większego znaczenia, bowiem "nastąpiło przed rozpoczęciem nowej ofensywy". Pułkownik podkreślił, że ta sytuacja "nie jest dla niego zaskoczeniem". Postawił także tezę, że rosyjskie siły prawdopodobnie nie "wyzwolą" Donbasu do lata, a strona ukraińska utrzyma pozycje wokół Doniecka.

08:59

"Rosyjskie siły w obwodzie charkowskim mogą dążyć do utrzymania pozycji na Ukrainie (w pobliżu ukraińsko-rosyjskiej granicy - red.) i kontynuować ataki artyleryjskie na stanowiska przeciwnika. Najeźdźcy pragną uniemożliwić Ukraińcom dotarcie do miejsc, z których możliwy byłby ostrzał rakietowy Biełgorodu - dużego miasta w Rosji, ośrodka o kluczowym znaczeniu militarnym" - wyjaśnili eksperci ISW.

08:47

Wycofanie się rosyjskich wojsk w północnej części obwodu charkowskiego ma inny charakter, niż wcześniejszy odwrót najeźdźców z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego; agresor dąży do zachowania kontroli nad granicą z Ukrainą - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

08:41

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,416 mln osób - podała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 19,2 tys. osób.

08:38

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ocenił, że rosyjska blokada portów na Morzu Czarnym potrwa jeszcze bardzo długo, bez względu na wynik wojny na Ukrainie. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił natomiast, że w związku z unieruchomieniem przez Rosjan dostaw ukraińskich produktów rolnych aktywowane są polskie porty.

Czytaj także: Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej: nikomu nie trzeba tłumaczyć jak mocna była propaganda przeciw inwestycji

08:35

Wojska rosyjskie zostały wyparte z obwodu czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż jednak prowadzą ostrzały w obwodach czernihowskim i sumskim, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy.

08:31

Szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus potwierdził, że Rosjanie ostrzelali wieś Desna w tym regionie, leżącym na północ od Kijowa. Według wstępnych informacji są zabici i wielu rannych.

"Rankiem wróg dokonał ostrzału rakietowego wsi Desna. Według wstępnych ocen są zabici i wielu rannych" - oświadczył.

08:30

Jak pisze "The Times", zachodnie źródła uważają, że mikrozarządzanie wojną przez Władimira Putina może przyczyniać się do niepowodzeń militarnych w regionie Donbasu, gdzie wojskom rosyjskim nie udaje się zająć miast. Gazeta przypomina też, że Władimir Putin, były oficer KGB, ujawnił kilka lat temu, że w czasach sowieckich dowodził batalionem artylerii dochodząc do stopnia porucznika.

08:29

Drugie źródło wojskowe powiedziało dziennikowi "The Times", że w rosyjskiej armii pułkownik lub brygadier normalnie dowodziłby odpowiednikiem dwóch batalionowych grup taktycznych, z których każda liczy około 900 osób. Ale wskazuje się, że rosyjskie batalionowe grupy taktyczne zostały "porozbijane". Zatem "jeśli Putin wykonuje zadanie dowódcy brygady (...), to może schodzić do poziomu sił, które mogą liczyć od 700 do 1000 żołnierzy". Cytowany rozmówca porównał tę sytuację do założyciela firmy Amazon: "Jeff Bezos nie dostarcza ci paczek, on podejmuje decyzje strategiczne".

08:28

"Sądzimy, że Putin i Gierasimow są zaangażowani w podejmowanie decyzji taktycznych na poziomie, na którym normalnie spodziewalibyśmy się, że powinien je podejmować pułkownik lub brygadier" - powiedziało cytowane przez "The Times" źródło. Jak dodało, uważa się, iż najstarszy rangą rosyjski generał nadal jest zaangażowany w wojnę, pomimo twierdzeń, że został zawieszony po niepowodzeniach.

08:18

Rosyjski prezydent Władimir Putin pogłębia niepowodzenia na Ukrainie, wtrącając się w podejmowanie decyzji taktycznych na niskim szczeblu - podał brytyjski dziennik "The Times", powołując się na zachodnie źródła wojskowe.

Według nich Putin i gen. Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego, podejmują decyzje dotyczące działań poszczególnych oddziałów liczących zaledwie 700-1000 żołnierzy.

08:01

Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe w obwodzie czernihowskim, są zabici i ranni - podaje Ukrinform.

07:50

Ukraińska prokuratura generalna opublikowała grafikę z podsumowaniem przestępstw popełnionych przez okupantów na Ukraińcach.

07:47

W okolicach Makarowa, w obwodzie kijowskim, odnaleziono grób, w którym znajdowały się ciała trzech cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska; jedną z ofiar okazał się obywatel Czech - poinformowała na Facebooku regionalna policja. Kolejne ciało cywila odkryto w pobliżu miejscowości Rakiwka, nieopodal ukraińskiej stolicy.

07:42

Jak głosi komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, walki toczyły się w ciągu minionej doby w rejonie miejscowości Syrotyne (obwód ługański); Rosjanie prowadzili także działania ofensywne w okolicach miejscowości Drobyszewe (obwód doniecki) i Wyskrywa (obwód ługański).

07:40

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie nie przerywają natarcia na wschodzie, zwłaszcza na kierunku donieckim. "Lotnictwo przeciwnika prowadziło ostrzały obiektów infrastruktury cywilnej i wojskowej we wschodniej strefie operacyjnej i obiektów przemysłowych w głębi terytorium" - czytamy w komunikacie.

Na kierunku donieckim "wróg kontynuuje ostrzały z moździerzy, artylerii lufowej, systemów rakietowych, stosuje też lotnictwo" - dodał sztab.

07:40

11 ataków rosyjskich odparła w Donbasie armia ukraińska w ciągu minionej doby; Rosjanie stracili m.in. pięć czołgów - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie.

Jak dodano, straty rosyjskie w Donbasie, na kierunku donieckim i ługańskim, obejmują także: sześć systemów artyleryjskich i 12 jednostek sprzętu opancerzonego.

07:39

Rosyjski ostrzał uszkodził nad ranem dwa budynki szpitala w Siewierodoniecku. Ponadto zniszczył sklep oraz cztery wieżowce. Są zabici i ranni - podaje "Euromaidan Press".

07:36

"Rosja prawdopodobnie coraz częściej ucieka się do prowadzonego na oślep ostrzału artyleryjskiego ze względu na ograniczone możliwości wykrywania celów oraz niechęć do ryzykowania podczas rutynowych lotów samolotów bojowych poza własne linie frontu. W nadchodzących tygodniach Rosja prawdopodobnie nadal będzie w dużym stopniu polegać na zmasowanych atakach artyleryjskich, próbując odzyskać impet w swoich działaniach na Donbasie" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

07:35

"Szacuje się, że w obwodzie czernihowskim, na północ od Kijowa, ok. 3500 budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych podczas zarzuconego rosyjskiego natarcia na stolicę Ukrainy. 80 proc. szkód dotyczy budynków mieszkalnych. Skala tych zniszczeń wskazuje na gotowość Rosji do użycia artylerii przeciwko obszarom zamieszkanym, przy minimalnym uwzględnieniu rozpoznania i proporcjonalności" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego ministerstwo obrony.

07:33

Rosja coraz częściej ucieka się do prowadzonych na oślep ostrzałów artyleryjskich, nie zważając na powodowane nimi zniszczenia w budynkach mieszkalnych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

07:31

W Unii Europejskiej nadal brak zgody na embargo na import ropy z Rosji. Nie udało się przełamać impasu ministrom spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli. Porozumienie cały czas blokują Węgry, które domagają się kilkuletniego wyłączenia spod embarga i unijnego dofinansowania modernizacji ropociągów, by przełączyć się na inną ropę niż ta z Rosji. O szczegółach Beata Płomecka.

Posłuchaj
00:56 11742792_1.mp3 W Unii Europejskiej nadal brak zgody na embargo na import ropy z Rosji - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 
07:28

Ekspert wojskowy płk Serhij Grabski ocenił, że Ukraińcy "już prawie wykluczyli fizyczną możliwość desantu Rosjan z morza", ponieważ nie mają wystarczającej liczby okrętów. Dodał jednak, że desant z powietrza wciąż stanowi zagrożenie - podaje Nexta.

07:14

Szef obwodu kurskiego Federacji Rosyjskiej Roman Starowoit powiedział, że przygraniczna wieś Aleksiejewka została ostrzelana z "broni dużego kalibru" - podaje "Ukrainska Prawda". Na miejscu są specjaliści, którzy "badają szczegóły incydentu".

07:06

Według niektórych relacji we Lwowie w nocy w krótkim czasie dało się słyszeć od 8 do 10 wybuchów. Dziennikarze Associated Press zauważyli także jasną poświatę towarzyszącą eksplozjom, która rozświetliła nocne niebo po zachodniej stronie miasta. Później czuć było zapach spalenizny. Nie ma informacji informacji o ofiarach tych ataków.

07:05

Rosyjskie wojska w nocy z poniedziałku na wtorek ponownie ostrzelały obiekt infrastruktury wojskowej w rejonie jaworowskim obwodu lwowskiego, na zachodzie Ukrainy, prawie na granicy z Polską - potwierdził szef władz obwodowych Maksym Kozycki.

06:51

Nagranie z ostrzału Lwowa.

06:47

Mapa obrazująca aktualną sytuację na froncie.

06:36

Resort spraw zagranicznych Ukrainy opublikował nagranie z Irpienia. "Ludzie wracają, ożywa też miasto. Prędzej czy później światło pokona ciemność" - napisano.

06:31

USA wysyłają na Ukrainę sprzęt wojskowy warty miliardy dolarów. Nagranie prezentuje, jaki sprzęt otrzymują walczący na froncie żołnierze.

06:26

Wszystkie gospodarstwa w obwodzie kijowskim odzyskują dostęp do wody - poinformował "The Kyiv Independent", powołując się na szefa kijowskiej administracji wojskowej Ołeksandra Pawluka.

06:23

Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozytskij odnosząc się do wybuchów we Lwowie, napisał, że "według wstępnych informacji, obrona przeciwlotnicza zadziałała".

Z kolei według mera miasta Andrija Sadowego nie ma potwierdzonych informacji o ataku rakietowym. "Rano podamy dokładniejsze informacje. Uważajcie na siebie i nie lekceważcie alarmów!" - napisał.

06:20

W pobliżu siedziby ONZ w Wiedniu odbyła się pikieta wzywająca do ratowania obrońców Mariupola - podaje Ukrinform.

06:19

Jak poinformowała ukraińska poseł Lesia Vasylenko, "w całej Rosji zidentyfikowano 66 obozów filtracyjnych". "95 tys. Ukraińców zostało deportowanych i jest przetrzymywanych w tych nieludzkich obiektach" - wskazała.

06:03

Kanada chce pomóc w dostawach ukraińskiego zboża do Afryki i na Bliski Wschód. Może w tym celu wysłać swoje statki do portów Rumunii i sąsiednich krajów – powiedziała w poniedziałek kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

05:57

Według UNICEF, rosyjska inwazja na Ukrainę może się przyczynić do "katastroficznego poziomu" niedożywienia dzieci na świecie.

Przez rosnące ceny żywności nawet 600 tys. dzieci może pozostać bez ratującego życie jedzenia.

05:17

Dziś w Moskwie rozpocznie się o 9.00 proces apelacyjny więzionego lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

05:17

Premier Czech Petr Fiala spotka się dziś w Pradze z austriackim kanclerzem Karlem Nehammerem. Tematami rozmowy będą: współpraca dwustronna, skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz sprawy europejskie, w tym przygotowania Czech do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

05:17

W Brukseli dziś drugi dzień spotkania ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Początek obrad o 10.15.

03:43

Sztab generalny ukraińskiej armii oświadczył, że garnizon kombinatu Azowstal wykonał swoje zadania. Utrzymywanie pozycji w Azowstalu nie pozwoliło Rosjanom przerzucić na inne kierunki zgrupowania, liczącego do 20 tysięcy żołnierzy. Tym samym uniemożliwiło realizację planu szybkiego zajęcia Zaporoża.

03:41

Rosjanie chcą ograniczyć przemieszczanie się mieszkańców okupowanego obwodu chersońskiego poprzez wydawanie pozwoleń na pobyt - informuje "Kyiv Independent".

03:38

Rzecznik MSZ Japonii: szanujemy decyzję Szwecji o chęci dołączenia do NATO; rosyjska inwazja na Ukrainę to kwestia wpływająca nie tylko na Europę, ale też region Indo-Pacyfiku

03:32

nawalny free 1200 nowosybirsk 2017 sh (1).jpg
Rosyjskie media milczą o brytyjskich sankcjach. Nawalny: to znak, że restrykcje są słuszne
03:31

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła udany test broni hipersonicznej. Poinformowały o tym siły powietrzne Stanów Zjednoczonych. Test przeprowadzono w sobotę, ale informacja została upubliczniona dopiero dzisiaj.

03:30

Prezydent Meksyku, Andres Manuel Lopez Obrador, zwrócił się w poniedziałek do swych rodaków z apelem, aby wobec szalejącej drożyzny i gwałtownego zmniejszenia importu zbóż i innych produktów rolnych spowodowanego wojną na Ukrainie, zajęli się organizowaniem samozaopatrzenia przez zakładanie własnych ogródków i sadów.

02:13

Mer Lwowa Andrij Sadowy: nie ma potwierdzonych informacji o trafieniu rosyjskimi pociskami celów we Lwowie. Dziękujemy tym, którzy chronią naszego nieba; dokładniejsze informacje podamy nad ranem

02:04

Posłuchaj
00:10 11742681_1.mp3 Wołodymyr Maceluch: na naszym terytorium znów słychać eksplozje. Teraz nie jestem w stanie powiedzieć, gdzie dokładnie do nich doszło, ale były silne. Dlatego proszę zachować spokój i pozostać w ukryciu (IAR) 
02:03

We Lwowie i okolicy było słychać od 8 do 10 wybuchów. Był to największy atak rakietowy od początku wojny. Jego celem był prawdopodobnie obiekt wojskowy na terenie powiatu jaworowskiego.

Informacje o ataku potwierdził mer Lwowa Andrij Sadowy. Burmistrz oddalonego o kilkanaście kilometrów Nowojaworowska Wołodymyr Maceluch powiedział, że także w tym mieście było słychać wybuchy.

01:24

Jest też kolejne nagranie.

01:23

W mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze nagrania rosyjskich ataków w okolicach Lwowa.

01:23

Trwa ewakuacja żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu. Poinfomował o tym ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Ewakuację rannych ukraińskich obrońców fabryki potwierdziło też ukraińskie ministerstwo obrony. Mają oni być wymienieni na rosyjskich jeńców.

W swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski podkreślił, że ewakuacja była możliwa dzięki staraniom ukraińskiej armii, ale też Czerwonego Krzyża i ONZ. Jak dodał, wśród ewakuowanych są ciężko ranni, którzy otrzymują pomoc. Jak podkreślił, ukraińscy bohaterowie są potrzebni ukraińskiemu państwu żywi.