Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 10.01.2011

Weterynarze wygrali z rządem?

Stawki za badanie i kontrole zwierząt gospodarskich będą zmienione
Weterynarze wygrali z rządem?(fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Jest wstępne porozumienie między lekarzami weterynarii a ministerstwem rolnictwa. Stosowne rozporządzenia mają być opracowane do końca tygodnia.

W wydanym przez resort rolnictwa komunikacie po spotkaniu z weterynarzami czytamy między innymi, że przewiduje się rewaloryzację części podstawowej wynagrodzenia lekarza wetrynarii.

Rozporządzenie dotyczyć będzie także podniesienia o jedną czwartą opłat za nadzór nad ubojem bydła, świń i drobiu wykonywany w godzinach od 18.00 do 6.00 oraz o 50 procent w soboty i dni ustawowo wolne od pracy.

Projest rozporządznie uwzględni też waloryzację wynagrodzeń za monitoring o wskaźnik inflacji za lata 2006-2009, czyli o 11,2 procent.

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke zapewnił, że resort podejmie działania, aby wyregulować wynagrodzenia pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, wynagradzanych z tak zwanego starego portfela. Ustalono, że w tym celu odbędą się odrębne spotkania.

Zespól negocjacyjny zobowiązał się też do rekomendowania zawieszenia trwającego protestu po zapoznaniu się z projektami rozporządzeń ministra rolnictwa. Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna odbędzie się w Warszawie 17 stycznia.

Weterynarze protestowali od początku stycznia. Nie wypisywali świadectw zdrowia zwierząt rzeźnych. Powodem były planowane przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi obniżki stawek za pracę lekarzy weterynarii. Zgodnie z uchwałą Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej od Nowego Roku aż do odwołania weterynarze mieli się wstrzymać z kontrolowaniem punktów odbioru mleka, wyładunku ryb, przetwórstwa ryb i produktów jajecznych, a także z nadzorowaniem sprzedaży bezpośredniej prowadzonej przez producentów rolnych.

mch