Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Pyssa 08.06.2022

Jak idą prace nad budową CPK? Horała: tempo bliskie rekordu europejskiego

Przygotowawcze prace budowlane Centralnego Portu Komunikacyjnego mają rozpocząć się w 2023 roku. O planowanym początku prac terenowych mówił w TVP Info wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała. - To by znaczyło, że utrzymujemy tempo blisko rekordu europejskiego - ocenił.

Marcin Horała mówił też o procesie wykupu ziem pod inwestycję, odniósł się do pytania o transparentność inwestycji i związanych z nią konsultacji społecznych. - Oczywiście, przy tej skali inwestycji nigdy nie będzie tak, żeby nie było niezadowolonych - zaznaczył. - Jeżeli ktoś musi się wyprowadzić, musi oddać kawałek ziemi: nigdy nie będzie zadowolony. To jest naturalne - dodał.

- Ale żeby cokolwiek zbudować, to gdzieś to trzeba budować - stwierdził. - Yrzeba minimalizować te skutki, ale przyszłe pokolenia by nam nie wybaczyły, gdybyśmy skazali Polskę na bycie Polską B - podkreślił.

Odszkodowania za wywłaszczenia. Jakie kwoty?

Horała został zapytany, czy w momencie pojawienia się ustawy wywłaszczeniowej i zakończeniu konsultacji z mieszkańcami będzie już wskazane dokładne miejsce Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Wskazaliśmy preferowaną lokalizację (...) To jest kwestia najbliższych tygodni - przekazał.

Horała zwrócił uwagę, że w przypadku budowy CPK istnieje Program Dobrowolnych Nabyć "czego nie było przy poprzednich inwestycjach". - Jeżeli ktoś nie chce żyć w niepewności, nie chce czekać na ten moment wywłaszczenia na inwestycję celu publicznego, może przystąpić do dobrowolnych negocjacji. I tu na zasadzie pełnej dobrowolności, jeżeli propozycja cenowa będzie mu odpowiadać, to taką umowę kupna-sprzedaży swojej nieruchomości zawrzeć. One są powoli zawierane, to jest około 800 hektarów w tym procesie uzgodnień i negocjacji - oznajmił.

Posłuchaj
00:30 11782009_1.mp3 Marcin Horała o Programie Dobrowolnych Nabyć (IAR)

Czytaj także:

Nieruchomości wycenia biegły rzeczoznawca. Sprzedający ziemię może jednak liczyć na nieco wyższą cenę. - Płacimy tyle plus pewien bonus, tu już zależny od okoliczności, od rodzaju nieruchomości - powiedział Marcin Horała. Podał przykład, że jeśli czyjaś nieruchomość ma rynkową wartość miliona złotych, to jej właściciel może liczyć na 1,1-1,2 miliona złotych w wykupie.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność. Lotnisko Chopina w jest największym portem w Polsce.

Zobacz także: Marcin Ociepa w "Trójkowym komentarzu dnia"

kp