Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 26.02.2011

Bitwa, kłęby armatniego dymu i dźwięk oręża w Warszawie

W Warszawie odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Olszynką Grochowską.
Rekonstrukcja historycznej Bitwy pod Olszynką GrochowskąRekonstrukcja historycznej Bitwy pod Olszynką Grochowską(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Była to jedna z najbardziej krwawych bitew powstania listopadowego. Rozegrała się 25 lutego 1831 roku. W sobotę na Olszynce Grochowskiej zgromadziło się kilkuset rekonstruktorów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Bitwę, w kłębach armatniego dymu i przy dźwięku oręża, oglądał tłum warszawiaków. Naprzeciw siebie, tak jak 180 lat temu, stanęły wojska powstańcze i rosyjskie.

W niedzielę w kościele na Placu Szembeka odbędzie się msza w intencji 7300 poległych żołnierzy Wojska Polskiego w Bitwie Grochowskiej. Olszynka Grochowska przeszła do historii jako największa po Waterloo bitwa na polach Europy, w której "ważyły się losy wszystkich narodów ujarzmionych".

Wojska polskie dowodzone przez generała Józefa Chłopickiego, liczyły około 40. tysięcy żołnierzy, a siły rosyjskie pod dowództwem feldmarszałka Iwana Dybicza około 60. tysięcy żołnierzy. Rosjanie sądzili, że bez większego wysiłku pokonają powstańców, opanują Pragę, a następnie Warszawę, i w ten sposób stłumią powstanie. Bitwa rozpoczęła się 25 lutego 1831 roku o godzinie 9 rano. Olszynka broniona przez Polaków przechodziła z rąk do rąk. Mimo wielkich strat po obu stronach, bitwa nie przyniosła rozstrzygnięcia. Opóźniła jednak znacznie rosyjski szturm na stolicę.

Olszynka Grochowska

Pamięć o Olszynce Grochowskiej przetrwała w świadomości Polaków przez lata zaborów. Później, w latach I wojny światowej, gdy rosyjski okupant ustąpił z Warszawy, organizowano tu manifestacje patriotyczne. W czasach PRL władze usiłowały zatrzeć pamięć o tym miejscu. Olszynce groziło zniszczenie. Mimo to, w rocznicę bitwy odbywały się nieoficjalne obchody, odprawiano mszę świętą w intencji poległych.

Dopiero w 2000 roku Sejm Rzeczpospolitej specjalną uchwałą uczcił rocznicę zmagań pod Olszynką Grochowską. Posłowie uznali pole bitwy za miejsce pamięci narodowej, istotne dla świadomości historycznej całego narodu.

- Oddajemy hołd poległym żołnierzom, z których większość pozostała na wiecznej warcie w bagnistym lasku Olszynki - napisali posłowie. Od kilku lat, z okazji rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską są organizowane inscenizacje bitwy, których uczestnicy są przebrani w mundury z epoki. Podczas takich pokazów widzowie mogą podziwiać między innymi szarże kawaleryjskie wojsk polskich i rosyjskich, salwy artyleryjskie z efektami specjalnymi oraz walki na bagnety.

IAR, sm