Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Radosław Różycki 12.05.2011

"Ta alejka się radiowej Trójce po prostu należała"

Biegnąca wzdłuż Kanału Piaseczyńskiego alejka spacerowa w parku Agrykola będzie nosiła nazwę "Aleja Radiowej Trójki".
Aleja radiowej TrójkiAleja radiowej TrójkiFot.: Mariusz Redlicki
Posłuchaj
  • Warszawa będzie miała Aleję Radiowej Trójki
  • Szefowa Trójki Magda Jethon o alejce
  • Stołeczni radni jednomyślnie przyjęli uchwałę w sprawie alejki. Słuchacze są zadowoleni
Czytaj także

- Od dawna słuchacze mówili, że taka alejka powinna być w Warszawie. Wzięłam mapę i szukałam takiej alejki, która nie ma adresów, żeby nie było kłopotów z dokumentami, żeby ludzie się na nas nie złościli. Ta alejka będzie się nazywałam Alejką Radiowej Trójki. Oprócz tego, że jest pięknie położona i cała jest zadrzewiona, jeszcze ma coś takiego, co bardzo pasuje do Trójki, czyli nie jest banalna - mówi szefowa Trójki Magda Jethon.

O nadanie tej nazwy do radnych zwrócił się Program Trzeci Polskiego Radia, który swoją siedzibę od początku istnienia (czyli od 1962 roku) ma przy pobliskiej ul. Myśliwieckiej.

We wniosku pracownicy rozgłośni napisali, że nadanie alejce proponowanej nazwy byłoby wyrazem "uznania dla kulturotwórczej roli Programu III". W swoim wniosku podkreślili, że "Program III PR jest publiczną rozgłośnią, mającą niekwestionowane zasługi dla polskiej kultury. Od 48 lat kształtuje gusta i wychowuje kolejne pokolenia polskiej inteligencji. Trójkowi twórcy nie ulegają ulotnym modom, tanim gustom, komercyjnym naciskom".

Negatywną opinię w tej sprawie wydał Zespół Nazewnictwa Miejskiego, który "nie chciałby tworzyć precedensu upamiętniania i reklamowania współczesnych rozgłośni". W ocenie członków zespołu "lepiej rozważyć inne formy upamiętniania, np. ustawienie wzdłuż ww. alejki ławeczek z sygnałem Radiowej Trójki".

Podczas posiedzenia podkomisji ds. nazewnictwa ulic w lutym propozycję krytykowali także radni PiS, którzy argumentowali, że może to stworzyć precedens, na który będą powoływać się pracownicy innych firm, chcący, by nazwą ich zakładów pracy nazwać pobliskie ulice. Ostatecznie jednak komisja wydała opinię pozytywną, tak samo jak radni dzielnicy Śródmieście.

rr, kk, PAP