Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 22.06.2011

Urzędnicy zachęcają - kliencie "Weź Paragon"

Rozpoczyna się coroczna akcja "Weź Paragon". Jej celem jest zachęcenie Polaków do brania paragonów ze sklepów. Urzędnicy zapowiadają również kontrole sprzedawców, aby sprawdzić, czy ci wydają dowody zakupu.
Urzędnicy zachęcają - kliencie Weź Paragonsxc.hu/public domain

Zdaniem gościa audycji "Z kraju i ze świata" w Programie Pierwszym Polskiego Radia, Alicji Jurkowskiej, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej, paragon powinniśmy uzyskać nawet przy małych transakcjach, np. lodów na plaży, gdyż osoba, która je sprzedaje i nie wprowadza zakupu do kasy fiskalnej zaniża swoje obroty i nie płaci odpowiedniej wielkości podatków.

- Zdarza się, że kupując coś w czasie imprez masowych otrzymujemy paragon i okazuje się, że jest na nim tylko połowa zakupionych przez nas towarów. Oznacza to, że sprzedawca nabił na kasę fiskalną tylko połowę rzeczy. W takim wypadku powinniśmy zgłosić się do urzędu kontroli skarbowej – tłumaczył Mirosław Kucharczyk, Izba Skarbowa w Warszawie.

Kontrolerzy będą sprawdzali sklepy, bary, kluby nocne i inne popularne wśród turystów miejsca przede wszystkim nad morzem i w górach.

Wiesława Dróżdż z resortu finansów podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy nie wydają paragonów często nie płacą podatków, a co za tym idzie nieuczciwie konkurują z firmami, które wywiązują się ze swoich obowiązków.

Akcję "Weź Paragon" wspiera Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzeczniczka UOKiK-u Małgorzata Cieloch podkreśla, że paragon to dowód zakupu, który daje prawo do reklamacji usługi i towaru.

Akcja "Weź Paragon" potrwa do końca wakacji. W ubiegłym roku podczas podobnej akcji złapano 13 tysięcy nieuczciwych przedsiębiorców, którym nałożono mandaty o łącznej wartości 3 milionów złotych.

IAR, kk, pp