Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 19.07.2011

Minimum szans na podniesienie płacy minimalnej

Zdaniem minister pracy i polityki społecznej, jest mało prawdopodobne, aby obywatelski projekt ustawy podnoszącej płacę minimalną został rozpatrzony jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Jolanta FedakJolanta FedakPR

Jolanta Fedak, która jest wiceprezesem PSL powiedziała w Radiowej Trójce, że jej klub będzie głosował za skierowaniem projektu do komisji. Obywatelski projekt zmian w ustawie o płacy minimalnej przekazał w poniedziałek marszałkowi Sejmu Grzegorzowi Schetynie przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Pod projektem podpisało się 300 tysięcy osób.

"Solidarność" chce, by w razie znaczącego rozwoju Polski płaca minimalna doszła do połowy średniej pensji. Przy dzisiejszych zarobkach wynosiłaby niecałe 1750 zł brutto. Związkowcy proponują, żeby wysokość minimalnego wynagrodzenia szybciej rosła w sytuacji, gdy gospodarka rozwija się w tempie wyższym niż 3 procent PKB. Jeśli natomiast wzrost byłby niższy lub miał wartość ujemną, płaca minimalna ustalana byłaby na dotychczasowych zasadach. Zdaniem Jolanty Fedak, jest to dobre rozwiązanie.

Takie postulaty ostro krytykują pracodawcy, spora grupa ekonomistów i członkowie rządu odpowiedzialni za sprawy dotyczące rynku pracy, finansów i gospodarki. Przekonują, że znaczący wzrost płacy minimalnej doprowadziłby do większego bezrobocia i osłabienia tempa PKB. "Solidarność" chciałaby, by jej propozycje zostały uchwalone jeszcze w tej kadencji Sejmu lub na początku następnej.

sm