Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 05.08.2011

Balcerowicz: wzrost franka musi mieć granice

Leszek Balcerowicz jest zdania, że potencjalnie największy wpływ na obniżenie kursu franka szwajcarskiego, mają Stany Zjednoczone. W ostatnich tygodniach kurs szwajcarskiej waluty ustanawiał kolejne rekordy cen.
Leszek BalcerowiczLeszek Balcerowiczfot. Wikipedia/Lestat

Ekonomista, gość Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił, że samym Szwajcarom zależy na obniżeniu kursu krajowej waluty, gdyż na drogim franku cierpi eksport produktów szwajcarskich.

Źródeł drożenia franka Leszek Balcerowicz upatruje w odpływie kapitału w kierunku uważanych za bezpieczne obligacji szwajcarskich oraz złota. Ekonomista uważa, że wzrost franka musi mieć granice, choć, jak przyznaje, nie wiadomo, gdzie kiedy szwajcarska waluta przestanie drożeć.

Obywatele mają prawo do informacji publicznej

Leszek Balcerowicz uważa, że od zachowania rządzących w kwestii upubliczniania podejmowanych decyzji zależy, czy będziemy mieć w Polsce prawdziwą demokrację, czy demokrację podobną do socjalizmu.

Ekonomista, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia z aprobatą odniósł się do decyzji sądu administracyjnego, który uznał, że odmowa upublicznienia ekspertyz zlecanych przez prezydenta jest bezprawna.

Leszek Balcerowicz przypomniał, że dostęp obywateli do informacji publicznej, w tym badań oraz opinii zamawianych przez organy władzy, jest gwarantowany konstytucyjnie i ustawowo. Podkreślił też, że tak jak w innych przypadkach, także w tym prawo powinno być przestrzegane.

W połowie lipca fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza równolegle z innymi podmiotami złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na bezczynność prezydenta.

Fundacja zarzuciła Bronisławowi Komorowskiemu, że nie udostępnił ekspertyz, na podstawie których zdecydował o podpisaniu ustawy ograniczającej składki do OFE.

Kancelaria Prezydenta nie zgadzała się z postulatami upubliczniania ekspertyz. Sąd podzielił jednak zdanie skarżących, którzy domagali się upublicznienia danych, powołując się na 61. artykuł konstytucji i ustawę regulującą kwestię dostępu do informacji publicznej.

IAR, to