Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dominik Panek 17.08.2011

Koniec strajku na kolei. Pociągi wróciły na tory

Zakończył się 24 godzinny strajk pracowników spółki PKP Przewozy Regionalne. Ruch pociągów powoli wraca do normy.
Na tory w całym kraju nie wyjechało 2700 pociągów. Pasażerowie mogą skorzystać z innych przewoźników lub oddać bilety w kasie.Na tory w całym kraju nie wyjechało 2700 pociągów. Pasażerowie mogą skorzystać z innych przewoźników lub oddać bilety w kasie. PAP/Andrzej Grygiel

22.14

Dzisiejszy strajk nie powinien zakłócić kursowania pociągów Przewozów Regionalnych w czwartek. Po zakończeniu strajku, po północy ponad 2,5 tysiąca pociągów wyjedzie na trasy zgodnie z rozkładem, zapewnił Piotr Olszewski rzecznik spółki.

21.20

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk mówi, że wniosek o jego odwołanie jest elementem kampanii wyborczej opozycji. Złożenie wniosku o wotum nieufności zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Ma go poprzeć także Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Czytaj więcej>>>

20.45

- Już teraz możemy mówić o małym sukcesie, ponieważ spółka Intercity zaczęła uznawać i honorować bilety Przewozów Regionalnych - stwierdził przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek.

Czytaj więcej>>>

19.34

Wojciech Śmiech z miesięcznika "Rynek kolejowy" powiedział, że w Polsce Przewozy Regionalne przekazano samorządom, co jest rozwiązaniem niespotykanym w Europie. Spółka ma 16 właścicieli, których interesy często są sprzeczne, a więc nie może sprawnie działać. Zdaniem eksperta, zamiast tworzyć samorządowe spółki kolejowe, województwa powinny ogłaszać przetargi na usługi transportowe.

Czytaj więcej>>>

19.02

Na zachodniopomorskie tory nie wyjechało blisko 150 pociągów. Podróżni korzystają z komunikacji zastępczej. Jak jednak zgodnie mówią kierowcy busów - paniki nie ma.

18.42

Stanisław Biega z Centrum Zrównoważonego Transportu powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia, że Przewozy Regionalne wcale nie są w złej sytuacji finansowej. Gdyby nie żądania związkowców i dzisiejszy strajk, to spółka mogłaby pod koniec roku wyjść na zero.

Czytaj więcej>>>

18.27

Jak poinformował naczelnik Antoni Orłowski, żaden z zaplanowanych w rozkładzie jazdy pociągów Przewozów Regionalnych na Warmii i Mazurach do godz. 17.00 nie wyruszył w trasę. Z informacji przekazanych przez dyżurnego ruchu Polskich Linii Kolejowych w Olsztynie w środę od północy do tej pory nie wyjechało 90 pociągów.

17.56

Nieliczne grupki pasażerów czekały w środę po południu na katowickim dworcu na pociągi PKP Intericity. Pasażerowie, którzy w aglomeracji katowickiej mogli na podstawie biletów PR zamiast pociągami pojechać komunikacją miejską, nieco liczniej niż zwykle zapełnili autobusy.

Czytaj więcej>>>

17.34

Spokojnie i pusto jest na dworcach kolejowych w regionie łódzkim, z których do końca dnia z powodu strajku pracowników Przewozów Regionalnych na trasy nie wyjedzie ponad 190 pociągów. Pasażerowie korzystają z innych środków transportu.

fot.
fot. PAP/Andrzej Grygiel

17.16

W województwie lubelskiem nie wyjechało około 80 pociągów. Głównie są to połączenia Lublin - Chełm, Lublin - Kraśnik - Stalowa Wola, Lublin - Puławy - Dęblin, i pociągi do Zamościa, oraz Łukowa.

16.51

SLD oraz PJN zapowiedziały poparcie wniosku PiS o wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Bronić ministra w czasie głosowania będą PO i PSL.

Czytaj więcej>>>

16.40

Do godziny 16 w Podlaskiem z powodu strajku w spółce PKP Przewozy Regionalne nie wyjechały 42 pociągi regionalne. Do końca dnia mogą nie ruszyć w trasy 64 pociągi. Jak poinformowała dyrektor PKP Przewozy Regionalne w Białymstoku Elżbieta Załuska, do strajku przystępują głównie maszyniści oraz kierownicy pociągów. Kasjerki na dworcach pracują normalnie.

16.32

Związkowcy Przewozów Regionalnych zaprosili zarząd spółki na rozmowy jutro o godzinie 11. Spotkanie miałoby się odbyć w siedzibie Komitetu Strajkowego przy ulicy Grójeckiej w Warszawie. Tym samym rysuje się - jak napisali w komunikacie związkowcy - szansa na "zawarcie porozumienia i uniknięcia dalszej eskalacji strajku w spółce."

Czytaj więcej>>>

fot.
fot. PAP/Marek Zakrzewski

16.14

W województwie warmińsko-mazurskim na tory nie wyjechało prawie 170 pociągów, w całym kraju 2 tys. 700. - Olsztyński PKS nie uruchomił dziś dodatkowych autobusów na trasy, których nie obsługiwały pociągi, bo nie było takiej potrzeby. Większy ruch spowodowany jest po prostu szczytem komunikacyjnym - mówi Eugeniusz Hendoszko kierownik działu przewozów PKS w Olsztynie.

15.52

Pasażerowie są na bieżąco informowani o dzisiejszych utrudnieniach związanych ze strajkiem Przewozów Regionalnych ocenia Urząd Transportu Kolejowego.

Czytaj więcej>>>

15.17

PJN przedstawił propozycje, które - według tej partii - sprawią, że koleje będą przede wszystkim służyć pasażerom. Ugrupowanie proponuje prywatyzację PKP Intercity; chce także, by Urząd Transportu Kolejowego opracował Kartę Praw Pasażera Kolei.

Czytaj więcej>>>

fot.
fot. PAP/Andrzej Grygiel

14.43

- Część pracowników z drużyn pociągowych nie przystąpiła do strajku. Mamy sygnał, że został uruchomiony pociąg na trasie Nysa-Kędzierzyn. Pracują pracownicy administracyjni, pracuje też część osób w kasach biletowych - powiedział dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. - Jest szansa, że do końca dnia mimo kontynuowania strajku zostanie jeszcze uruchomionych kilka połączeń.

Czytaj więcej>>>

14.16

- O ryzyku strajku podróżni byli informowani, za niedogodności przepraszamy - powiedział w Radiu Opole Sylwester Brząkała, dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

14.07

- Jest drożej i mniej wygodnie - narzekają pasażerowie, którzy ze względu na strajk kolejarzy musieli skorzystać z usług PKS-u. Od północy trwa protest maszynistów z Przewozów Regionalnych. Ci którzy planowali odjechać z Suwałk do Warszawy czy Białegostoku koleją, albo zrezygnowali z podróży albo decydowali się na jazdę autobusem.

fot.
fot. PAP/Andrzej Grygiel

13.37

Związki zawodowe ujawniają zarobki kolejarzy. Początkujący maszynista w Przewozach Regionalnych zarabia około półtora tysiąca złotych brutto, a pod koniec kariery zawodowej nieco ponad 2,5 tysiąca na rękę.

12.48
Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie wniosek o wotum nieufności dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
Czytaj więcej >>>

12.10
Krakowianie z pociągów Przewozów Regionalnych przesiedli się do TLK. Są jednak duże opóźnienia a składy są przepełnione.

11.40
SLD domaga się dymsji ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Przedstwiciele Sojuszu przekazali do sekretariatu mnistra bukiet kwiatów za "nieudolność w sprawie kolei". To nawiązanie do kwiatów, jakie dostał minister Cezary Grabarczyk po korzystnym dla niego wyniku głosowania nad wnioskiem o wotum nieufności w styczniu tego roku.

Czytaj więcej >>>

Posłowie
Posłowie SLD Wiesław Szczepański (L) i Paulina Piechna - Więckiewicz (P) z kwiatami "za nieudolność" dla ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka / fot. PAP/Paweł Kula


11.10

Inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego uważają, że pasażerowie są dobrze poinformowani o utrudnieniach w ruchu kolejowym. Do północy potrwa strajk kolejarzy pracujących w Przewozach Regionalnych - pociągi tej spółki nie wyjechały na tory.

10.40

Prawo i Sprawiedliwość zamierza złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra Grabarczyka. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak w rozmowie z IAR mówi, że to minister infrastruktury odpowiedzialny jest za dzisiejszy strajk na kolei.

Czytaj więcej >>>

10.30
Podróżując na własną rękę lub szukając innych przewoźników - tak ze strajkiem na kolei radzą sobie tarnowianie. Na dworcu PKP panuje spokój, większość pasażerów wiedziała że będzie musiała liczyć się z utrudnieniami.

10.20

Na Dworcu Centralnym w Warszawie Przewozy Regionalne uruchomiły specjalny punkt informacyjny. Od rana kolejarze Przewozów Regionalnych strajkują.
Czytaj więcej >>>

9.50
Z powodu strajku na Podkarpaciu unieruchomionych będzie 112 pociągów. Oznacza to kłopoty dla ponad 10 tysięcy pasażerów, korzystających codziennie z usług przewoźnika.
/



9.35
Na kieleckim dworcu PKP od rana jest prawie pusto. Zdecydowana większość podróżnych, ze względu na strajk, odwołała wyjazdy albo korzysta z innych środków transportu. Tylko nieliczni o strajku dowiadują się w kasach biletowych.

9.22
Do Olsztyna nie przyjechały składy z okolic m.in. Elbląga, Braniewa, Działdowa, Iławy i Szczytna. Mimo to większego zamieszania nie ma - informuje przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Związku Zawodowego Maszynistów w Olsztynie Tomasz Granuszewski.

9.02
Na dworcu w Laskowicach Pomorskich w województwie kujawsko-pomorskim, mimo trwającego od kilku godzin strajku, jeden pociąg Przewozów Regionalnych wyruszył w drogę. Związkowcy powitali go oklaskami i gwizdami. Łamistrajk tłumaczył się, że nie wiedział o proteście.
Czytaj więcej >>>

/

(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

8.45
Od północy trwa protest maszynistów ze spółki Przewozy Regionalne. Część pasażerów jest niezadowolona ze strajków i krytykuje sytuację na kolei.
Czytaj więcej >>>

8.20
W południe zabrzmią syreny w pociągach wszystkich przewoźników na terenie Polski. Będzie to znak solidarności wszystkich maszynistów z maszynistą podejrzewanym o spowodowanie w piątek katastrofy kolejowej w Babach.
Czytaj więcej >>>

8.08
Na Śląsku na tory nie wyjechało 560 składów. Pasażerowie, którzy podróżują pociągami, są bardzo wyrozumiali dla strajkujących.

7.45
Strajk kolejarzy ze spółki przewozy regionalne oznacza bardzo poważne kłopoty dla pasażerów podróżujących w regionie łódzkim. Ponad 10 tysięcy osób, które na co dzień korzystają z usług Przewozów Regionalnych, nie wsiądzie dziś do pociągów InterRegio.
Czytaj więcej >>>

7.30
Minister infrastruktury uważa, że strajk Przewozów Regionalnych to wymierna strata dla spółki i niedogodności dla pasażerów. Cezary Grabarczyk był gościem "Sygnałów Dnia" w Jedynce.
Czytaj więcej >>>

6.58
Pierwszy na wielkopolskie tory nie wyjechał pociąg z Chodzieży do Łodzi. Planowo miał on wyruszyć w podróż o 3.30. W ciągu dnia w Wielkopolsce na tory nie wyjedzie ponad 250 składów.
Czytaj więcej >>>

Dworzec
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)

6.30
Około 80 pociągów Przewozów Regionalnych nie wyjedzie na swoje trasy w województwie lubelskim. O północy w całej Polsce rozpoczął się całodobowy strajk kolejarzy, którzy domagają się podwyżek.
Czytaj więcej >>>

6.00
Normalny dzień pracy bez pracy. Nie zamierzają pikietować, nie będą rozdawać ulotek ani wywieszać transparentów - ale także nie przystąpią dziś do pracy - co będzie oznaczało spore kłopoty podróżnych. Minutę po północy rozpoczął się ogólnopolski strajk pracowników Przewozów Regionalnych. Strajkują także pracownicy Podlaskich Przewozów Regionalnych.
Czytaj więcej >>>

0.00

Związkowcom nie udało się porozumieć z zarządem w sprawie podwyżki płac. Dlatego też przez 24 godziny nie będą pracować. Na tory nie wyjedzie 2 tysiące 700 pociągów.
Według związkowców, wszystkie pociągi, które będą na trasie po rozpoczęciu strajku, mają dojechać do celu. Z usług spółki korzysta codziennie 300 tysięcy Polaków, głównie osób dojeżdżających do pracy.
Czytaj więcej >>>

Pociąg



(fot. PAP/Adam Warżawa)

23.00

Zarząd Przewozów Regionalnych porozumiał się z innymi spółkami kolejowymi, która zgodziły się honorować bilety Przewozów Regionalnych. Są to: Intercity, Koleje Mazowieckie, Koleje Dolnośląskie oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa na torach powołano sztaby antykryzysowe w Przewozach Regionalnych i w spółce Polskie Linie Kolejowe.

Pasażerowie, którzy poniosą jakieś szkody w związku z środowym strajkiem maszynistów będą mogli ubiegać się o odszkodowania od przewoźnika. Po upływie doby związkowcy chcą zawiesić strajk na tydzień, a jeśli nie będzie porozumienia do 24 sierpnia, będzie kolejna akcja strajkowa.

Czytaj apel ministra Grabarczyka >>>

dp, sm