Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 03.11.2011

Ambasador Węgier: ten serwis ma szczególne znaczenie

- Szczególnie dla młodzieży, ponieważ w nowoczesny i skuteczny sposób przekazuje informacje - powiedział ambasador Węgier w Polsce Robert Kiss.
Powstanie węgierskie 1956Powstanie węgierskie 1956Węgierskie Muzeum Narodowe




- Serwis wegry1956.polskieradio.pl daje nam pojęcie o tym jak bliskie są nasze narody. Pokazuje, jak ludzie poszukiwali różnych sposobów okazania solidarności, od zbierania pieniędzy do oddawania krwi. Dla mnie jest to sposób obcowania z październikiem 1956 roku i poznania stosunków między naszymi narodami - dodał Kiss.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Doradca prezydenta Jan Lityński dodał, że powstanie węgierskie bardzo mocno wpłynęło na jego oraz jego rówieśników późniejszą działalność opozycyjną.

- To właśnie powstanie węgierskie, interwencja sowiecka na Węgrzech, wyznaczyła myślenie tego pokolenia, pokolenia, które zrobiło "marzec 68". Wówczas mieliśmy pierwszą zbiorową traumę, która pokazywała czym jest system sowiecki, do czego służą sowieckie wojska. 1968 rok był dla mojego pokolenia taką logiczną konsekwencją roku 1956 - wyjaśnił.

Doradca prezydenta podziękował również Polskiemu Radiu za uruchomienie serwisu, który w jego opinii pokazuje najlepiej, jak publiczne radio powinno pełnić misję publiczną.

W 55. rocznicę wybuchu powstania węgierskiego Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny wegry1956.polskieradio.pl. Prezentacji tego serwisu towarzyszy konferencja naukowa pod tytułem "Nasze wojska podjęły walkę". Biorą w niej udział polscy i węgierscy historycy, a także byli opozycjoniści.

Konferencji na żywo można posłuchać w PolskimRadiu24.pl>>>

/



IAR,kk