Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 11.12.2011

Zarządzenie ministerstwa: zabij psa. "Wyjaśnimy to"

Zarządzenie Ministra Finansów o zabijaniu zdrowych psów spotkało się z ostrą reakcją internautów.
Zarządzenie ministerstwa: zabij psa. Wyjaśnimy to(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Już ponad 3 tysiące osób podpisało za pośrednictwem internetu petycję, w której żądają od premiera wycofania zarządzenia ministra finansów, sankcjonującego zabijanie psów-celników. O wyjaśnienie w tej sprawie poprosił szefa Służby Celnej rzecznik rządu Paweł Graś, o czym poinformował na Twitterze.

Zgodnie z zarządzeniem z 23 listopada eutanazja zdrowych psów jest sankcjonowana. Nad czworonogami, które zakończyły pracę nie przewiduje się żadnej opieki. Sprawa dotyczy specjalnie wyszkolonych psów, które pomagają celnikom znajdować narkotyki i papierosy z przemytu. Jest ich w służbie celnej ponad sto.

Teraz życie zwierząt, które przejdą na emeryturę, będzie zagrożone. Nie chodzi tylko o stare zwierzęta. Zdarza się, że nawet młode psy wyszkolone do wykrywania np. niedozwolonych substancji muszą zakończyć pracę, bo tracą węch - twierdzą celnicy.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Powstała petycja do prezesa rady ministrów, której sygnatariusze żądają wycofania krzywdzącego zwierzęta zarządzenia. "Jest ono ewidentnie sprzeczne z elementarnymi zasadami etyki, ale także łamie Art. 33.1 Ustawy o ochronie zwierząt, która reguluje przypadki uśmiercenia zwierząt" – piszą do Donalda Tuska.


Tło sprawy

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" tak stanowi art. 1 ustawy o ochronie praw zwierząt. Najnowsze Zarządzenie ministra finansów z dnia 23 listopada w sprawie szkolenia przewodników psów służbowych i psów służbowych w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów nawet nie przewiduje objęcia ochroną i opieką psów, które nie są już wykorzystywane w służbie (z różnych przyczyn), a w razie braku chętnych do przejęcia opieki nad takim psem nakazuje eutanazję nawet zdrowego psa.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Psy od lat pełnią służbę w Służbie Celnej. Jak podkreślają jej pracownicy obecnie trudno wyobrazić sobie zwalczania przemytu narkotyków czy papierosów bez ich pomocy. Swoimi umiejętnościami doprowadzają przemytników do rozpaczy, chronią budżet przed skutkami oszustw, zachwycają na licznych pokazach. To psy - jak przypominają celnicy - starannie wyselekcjonowane, wyszkolone, bardzo inteligentne, które zapracowały na swoje utrzymanie także na emeryturze.

bialapodlaska.uc.gov.pl
bialapodlaska.uc.gov.pl

Jak podaje portal celnicy.pl "pies może zostać wycofany ze służby nawet gdy jest zdrowy, ale np. jest za stary, utraci węch, wzrok, słuch, zajdzie konieczność nowego przeszkolenia. Jeżeli przewodnik nie będzie mógł podjąć opieki, nie znajdzie się inny zainteresowany wykorzystaniem psa, nikt nie zechce go kupić to Dyrektor Izby Celnej MUSI przekazać psa do punktu weterynaryjnego w celu eutanazji. Nie przewiduje się żadnej możliwości powierzenia opieki nad psem ani pokrycia kosztów wyżywienia i leczenia. Zarządzenie ma charakter polecenia służbowego, które dyrektor jest zobowiązany wykonać".

/

Jak powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów "pojęcie eutanazja oznacza wyłącznie uśmiercenie istoty nieuleczalnie chorej i cierpiącej". – Decyzja o uśpieniu psa podejmowana jest na podstawie orzeczenia lekarza weterynarii, którego wiąże ustawa o ochronie zwierząt – czytamy w gazecie.

mf.gov.pl
mf.gov.pl

celincy.pl, e-prawnik.pl, kundelek.rsoz.org, spedycje.pl, rp.pl, petycje.pl, IAR, Twitter/ sm, gs