Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Artur Jaryczewski 26.01.2012

MON, policja... Kogo dotknęły ataki hakerów?

Ok. 15 instytucji, m.in. kancelaria premiera, MON i policja, mogło zostać poszkodowanych przez hakerów, którzy protestowali przeciwko podpisaniu przez Polskę porozumienia ACTA.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu

Zobacz galerię Dzień na zdjęciach >>>

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, szef policji Marek Działoszyński skierował doniesienie w tej sprawie do warszawskiej prokuratury okręgowej. - Dotyczy ono podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z zablokowaniem 22 stycznia pomiędzy godziną 18.30 a 22 strony www.policja.pl - powiedział rzecznik.

Z ustaleń policjantów wynika, że mogło do tego dojść przy pomocy specjalnego oprogramowania umożliwiającego wielokrotne połączenia z witryną. Zawiadomienie dotyczy dwóch artykułów Kodeksu karnego 268a i 269a mówiących o niszczeniu, uszkadzaniu lub usuwaniu danych informatycznych i zakłócaniu systemu komputerowego.

Rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura poinformował, że zawiadomienie komendanta trafiło do ABW. Agencja na polecenie prokuratury prowadzi postępowanie sprawdzające dotyczące blokowania przez hakerów m.in. stron rządowych.

- W tej sprawie pokrzywdzonych jest ok. 15 instytucji. Zbieramy od nich zawiadomienia. Przesłuchani zostali już m.in. przedstawiciele MON i kancelarii premiera - dodał Ślepokura.

Podstawą wszczętych z urzędu działań prokuratury jest przepis Kodeksu karnego mówiący, że "kto, nie będąc do tego uprawnionym, przez transmisję, zniszczenie, usunięcie, uszkodzenie, utrudnienie dostępu lub zmianę danych informatycznych, w istotnym stopniu zakłóca pracę systemu komputerowego lub sieci teleinformatycznej, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat".

Chcesz wiedzieć więcej o protestach ACTA - zobacz relację na żywo>>>

aj