Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 21.02.2012

Polskie rozliczenie z komunizmem. USA komentują

Dziennik „New York Times” obszernie analizuje proces rozliczania się krajów Europy Wschodniej i Środkowej ze swoją komunistyczną przeszłością.
Polskie rozliczenie z komunizmem. USA komentująGlow Images/East News

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Według autora obszernej analizy, po długim okresie zapomnienia Polska "uznała, że nadszedł czas, by zająć się tą niedokończoną pracą".

Na pierwszej stronie dziennika "New York Times" możemy przeczytać, że w Polsce "nagle pojawiła się fala rozliczeń w formie działań rządowych i prac badawczych". Celem niektórych z nich jest "zamknięcie" przeszłości, a celem innych - żądanie zapłaty za popełnione w okresie komunizmu zbrodnie.

Amerykański dziennik przypomina, że w ubiegłym miesiącu polski sąd uznał, iż autorzy stanu wojennego stanowili "grupę przestępczą". "New York Times" uważa, że w Europie Wschodniej i Środkowej "konsensus milczenia" w sprawie komunistycznej przeszłości wydaje się skończony. Koniec tego okresu widać - zdaniem amerykańskiej gazety - nie tylko poprzez procesy sądowe, ale również poprzez dzieła kultury, jak dramaty i filmy dokumentalne lub fabularne. Przykładem tego jest wielki sukces "Czarnego czwartku" Antoniego Krauzego.

Zrozumienie, jak działa totalitaryzm ma - jak pisze "New York Times" - chronić przed jego ewentualnym powrotem.

IAR, aj