Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 15.03.2012

W Strasburgu o wyborach w Rosji. "Szkodliwa rezolucja"

Parlament Europejski negatywnie ocenił przebieg wyborów prezydenckich w Rosji. Jednak część europosłów uważa, że planowana rezolucja jest zbyt łagodna.
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguSiedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguEuropean Parlament Audiovisual Unit

Posłowie biorący udział w dyskusji zgodnie wyrażali opinię, że wybory nie były uczciwe ani wolne. Ich zdaniem, przygotowana rezolucja, która dziś poddana zostanie pod głosowanie, wywiera zbyt słaby nacisk na Rosję i nie oddaje powszechnie panujących opinii.

Według posłów, podczas wyborów nie było prawdziwej konkurencji - pieniądze rządowe i media służyły wsparciu jednego kandydata. Na potwierdzenie zarzutu licznych fałszerstw. estońska deputowana Kristiina Ojuland powiedziała, że w niektórych okręgach w Czeczenii odnotowano stuprocentową frekwencję, co pobiło nawet wyniki z czasów komunistycznych.

Przewodniczący frakcji socjalistycznej Hannes Swoboda wyraził przekonanie, że na Rosję stale należy wywierać nacisk. Apelował, podobnie jak inni mówcy, by skuteczniej wspierano rosyjską opozycję i społeczeństwo obywatelskie. Niemiecki deputowany Elmar Brok tłumaczył, iż łagodny ton rezolucji pozwoli sprawdzić, czy złożone przez Rosję obietnice zostaną spełnione.

Zdaniem posła Pawła Kowala, tego typu rezolucje są szkodliwe i podrywają autorytet Parlamentu. Jak powiedział, "jeśli nie można powiedzieć tego, o czym wszyscy wiedzą, lepiej, by rezolucja w ogóle nie powstała". Poseł Marek Migalski zwrócił się do Izby, by podczas czwartkowego głosowania poparła zgłoszone poprawki.

Antyimigracyjny portal w Holandii

W Strasburgu kończy się w czwartek czterodniowa plenarna sesja Parlamentu Europejskiego.

Posłowie przyjmą też rezolucję dotyczącą dyskryminujących stron internetowych. Będzie ona odpowiedzią na stworzony w Holandii portal, nawołujący do składania donosów na pracowników z nowych krajów członkowskich Unii. Parlament potępi tego typu zachowanie i wezwie do obrony wartości europejskich, w tym prawa do swobodnego przepływu pracowników. Zażąda także od holenderskiego rządu zajęcia jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Pakiet klimatyczny

Odbędzie się debata i głosowanie w sprawie ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

W głosowanym w czwartek kontrowersyjnym raporcie o drastycznej redukcji emisji dwutlenku węgla do 2050 roku parlament wezwie do reformy systemu handlu emisjami oraz wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w transporcie i rolnictwie.

Większość polskich deputowanych krytycznie odnosi się do propozycji zawartych w raporcie - szczególnie tych, które dotyczą kolejnych redukcji i handlu emisjami.

IAR, agkm

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>