Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Emilia Iwanicka 04.06.2012

Danuta Wałęsa odznaczona. "Jest symbolem trudu"

Żona Lecha Wałęsy została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego z okazji Święta Wolności.
Uroczystość wręczenia odznaczeniaUroczystość wręczenia odznaczeniaPAP/Paweł Supernak

Była pierwsza dama otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie przyznano jej za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, za oddanie dla sprawy przemian demokratycznych w kraju, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

Bronisław Komorowski mówił, że Danuta Wałęsa jest symbolem trudu, jaki ponosiły kobiety w PRL w walce o wolną Polskę. - Chciałem na ręce pani Danuty złożyć serdeczne podziękowanie dla wszystkich matek, żon, narzeczonych, które towarzyszyły albo uczestniczyły w bardzo trudnej walce uwieńczonej dzisiaj sukcesem, ale która przecież mogła się skończyć zupełnie inaczej, a wtedy i losy rodzin, mężów, dzieci też wyglądałyby zupełnie inaczej - mówił prezydent.

- To miło, że w końcu zostały zauważone panie, które poświęciły swoje życie, zdrowie, żeby was, panowie, wspierać - powiedziała Danuta Wałęsa. I dodała, że życzyłaby sobie, żeby teraz docenione były młode panie, matki, które mają dzieci od trójki wzwyż. Podkreśliła, że chciałaby, aby młode rodziny zostały zauważone i dostały wsparcie.
Jak wyjaśniała, ona sama, a także inne odznaczone kobiety były wychowywane w innych czasach, dlatego były zahartowane, a teraz młodzi są bardziej wrażliwi i nie chcą wkładać wysiłku w rozwój Polski. Była pierwsza dama oświadczyła też, że Polska musi być silna siłą narodu, bo jak będziemy silni, to będziemy też i bogaci.

W ostatnim czasie o żonie byłego prezydenta zrobiło się głośno, bo zdecydowała się wydać wspomnienia. W 2011 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się autobiografia Danuty Wałęsy pt. "Marzenia i tajemnice". W 2012 r. autorka otrzymała za książkę nagrodę przyznawaną przez TVP Kultura.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim brali udział - oprócz pary prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich - były prezydent Lech Wałęsa, premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, były premier Tadeusz Mazowiecki, były premier Jerzy Buzek i była premier Hanna Suchocka.

Uroczystość została zorganizowana w 23. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, PAP, ei