Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Szymon Gebert 25.06.2012

75 proc. Polaków uważa, że pije mniej niż inni

Alkohol pijemy niemal wszyscy – 91 proc. mężczyzn i 81 proc. kobiet. Z wiekiem i wykształceniem coraz mniej i generalnie uważamy, że pijemy mało – wynika z badania TNS OBOP.
75 proc. Polaków uważa, że pije mniej niż inniTomasz Sienicki/Wikimedia Commons

OBOP dogłębnie zbadał alkoholowe zwyczaje Polaków, pytając ich o to czy piją, gdzie, z kim i dowiadując się m.in. skąd pochodzą i jakie mają wykształceniem. Jaki obraz z tego wyszedł?

Za najczęstszy powód sięgania po trunki podajemy chęć zrelaksowania się (68%), choć też zrzucamy winę na innych (18% - „z zachęty znajomych”), z okazji urodzin, czy imienin.

Wśród najmłodszych badanych (pytano tylko pełnoletnich) abstynencja niemal nie występuje – w grupie wiekowej 18-24 tylko co pięćdziesiąty określił się jako niepijący. Abstynentów przybywa jednak z wiekiem – 25-39 (10%), 40-49 (11%), 50-59 (18%), po 60 (26%).

To, czy mieszkamy na wsi, czy w dużych miastach, nie robi dużej różnicy. Wyniki w grupach wahały się o zaledwie 4 punkty procentowe. Zdecydowanie więcej piją jednak ci z nas, którzy mają podstawowe wykształcenie (98%). Wykształceni średnio piją w 90% przypadków, a ci którzy skończyli studia w 89%.

70 procent z tych, którzy w sondażu przyznali się do picia w minionym tygodniu, zrobiło to u siebie w domu. 25 procent u znajomych, zdecydowanie mniej w pubie (9%), restauracji (5%), na powietrzu bądź w klubie (4%).

Najciekawsze jednak w badaniu okazały się odpowiedzi na prośbę o samookreślenie tego ile pijemy. I tak, trzy czwarte badanych (75%) uważa, że pije mniej niż inni. Za pijących więcej niż inni uważa się zaledwie 3 procent. 14 procent z nas uważa, że pije tyle samo co pozostali.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg