Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Reuters
Szymon Gebert 30.06.2012

Uzbrojeni islamiści burzą zabytki z listy UNESCO

Uzbrojeni w kałasznikowy i kilofy islamiści rozpoczęli niszczenie cennych mauzoleów w Timbuktu, które są wpisane na listę UNESCO. Mieszkańcy są w szoku.
Meczet Sankore w TimbuktuMeczet Sankore w TimbuktuSenani P/Wikimedia Commons

Grupa Ansar Dine z Mali popiera wprowadzenie szariatu, prawa islamskiego i uznaje świątynie miejscowych sufich za bałwochwalstwo. Świątynie sufich w ostatnich miesiącach były także celami ataków ekstremistów w Egipcie i Libii.

- Zdążyli już kompletnie zniszczyć mauzoleum Sidiego Mahmuda i dwa inne. Zapowiedzieli, że będą niszczyć dalej, aż zburzą wszystkie 16 – cytuje agencja Reutera lokalnego dziennikarza. W Timbuktu znajduje się 16 mauzoleów miejscowych świętych. – Są uzbrojeni i otoczyli budynki z kilofami w dłoniach i ciężarówkami. Mieszkańcy bezradnie się przeglądają, ale są przerażeni – powiedział.

Ansar Dine i separatyści ze zbrojnych grup Tuaregów połączyli siły i w kwietniu udało im się wypchnąć wojska rządowe, przejmując kontrolę nad dwiema trzecimi Mali. – Mauzoleum już nie istnieje, a cmentarz został zrównany z ziemią. Jest ich około 30 i niszczą wszystko kilofami. Mieszkańcy Timbuktu są przerażeni i zszokowani – powiedział jeden ze świadków, miejscowy nauczyciel.

Zdarzenia potwierdził także miejscowy parlamentarzysta Sandy Haidara. – Wygląda na to, że jest to bezpośrednia reakcja na decyzję UNESCO – powiedział o umieszczeniu mauzoleów na liście zabytków zagrożonych przez ONZ-owską agencję ochrony dóbr kultury. Mauzolea w Timbuktu są na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO od 1988 roku.

Położone na dawnym handlowym szlaku wiodącym przez Saharę Timbuktu zajmowało się sprzedażą niewolników i złota Arabom. Dzięki zdobytemu w ten sposób majątkowi przeżyło w XVI wieku swój Złoty Wiek, jako miejsce wielkiej nauki islamskiej; powstały wówczas szkoły religijne, a skrybowie i duchowni tłumaczyli wielkie dzieła, także chrześcijańskie i Talmud.

W ostatnich latach biedne i zacofane Mali zdołało wypromować pustynną turystykę i mauzolea, ale nawet zanim w kwietniu państwo zostało w większości zdobyte przez ekstremistów powiązanych z al-Kaidą, wielu turystów obawiało się złej sławy Tuaregów. Żyjące w północno-zachodniej Afryce plemię trudni się bowiem w dużej mierze porwaniami dla okupu.

Sąsiedzi Mali zabiegają w ONZ o przeprowadzenie zbrojnej interwencji pod jej auspicjami, aby przywrócić stabilność państwową. Przeciwko są członkowie Rady Bezpieczeństwa.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

sg