Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Gabriela Skonieczna 16.08.2012

Rostowski: państwo nie będzie bezsilne wobec parabanków

Jak podkreślił minister finansów działania takich instytucji muszą być uporządkowane, a prawo musi być należycie egzekwowane.
Od lewej: przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak, minister finansów Jacek Rostowski i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącym parabanków w Warszawie.Od lewej: przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak, minister finansów Jacek Rostowski i minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącym parabanków w Warszawie. PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
  • Jacek Rostowski, minister finansów
  • Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości
  • Andrzej Jakubiak, szef Komisji Nadzoru Finansowego, IAR
Czytaj także

Jacek Rostowski poinformował, że czwartkowe posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej określiło działania mające to zapewnić. Minister przypomina, że istnieje już prawo zabraniające tego typu działalności. Jacek Rostowski dodał, że analiza przypadku Amber Gold ma dać odpowiedź na pytanie, czy jest on wynikiem braków prawnych czy też brakiem działań ze strony instytucji państwowych.

Podkreślił, że państwo nie ma możliwości udzielania gwarancji depozytów złożonych w parabankach. Natomiast państwo będzie chroniło klientów parabanków w sensie prawnym. - Nie ma takiej możliwości, aby udzielać gwarancji na depozyty czy środki złożone w instytucjach, które działają albo na granicy prawa, albo sprzecznie z prawem - powiedział minister.
Zapewnił, że ze strony parabanków "nie ma cienia zagrożenia" dla polskiego systemu finansowego i bankowego, bo są to instytucje małe. Natomiast problemy mogą mieć klienci parabanków, ich straty mogą być dla nich dotkliwe. - Straty dla osób, które tym są dotknięte są bardzo znaczące. Dlatego jest to bardzo ważne także z punktu widzenia ogólnego zaufania do państwa - powiedział Rostowski.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział, że zostanie stworzony system, który poprawi przepływ informacji między Krajowym Rejestrem Karnym a Krajowym Rejestrem Sądowym.

- Widzimy potrzebę tylko jednej istotnej korekty. Chcemy pilnie wdrożyć prace umożliwiające elektroniczny przekaz danych z Krajowego Rejestru Karnego do Krajowego Rejestru Sądowego, tak żeby uniemożliwić taką sytuację, jaka stała się udziałem pana Plichty, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem zasiadała zarówno w zarządach spółek jak i w radach nadzorczych - powiedział minister Gowin.

Zapewnił też, że państwo nie uchyla się od odpowiedzialności za sprawę Amber Gold. - To, że niektórzy chcieli zawierzyć Amber Gold, to jest ich sprawa, a to, że polskie państwo, jak się wydaje nie dość skutecznie przeciwdziałało pewnym praktykom, to już druga sprawa - powiedział Gowin. Poinformował, że Prokurator Generalny wszczął "intensywne działania" wyjaśniające rolę konkretnych prokuratorów i prokuratur w tej sprawie.
- Fakt, że Ministerstwo Sprawiedliwości już złożyło informację o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez jednego z pracowników sądu, jest najlepszym dowodem na to, że nie zamierzamy chować głowy w piasek - zapewnił minister.

Z kolei przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak zapowiedział, że będzie przegląd przepisów, które wpychały ludzi w ramiona parabanków. Szef KNF chce przyjrzeć się między innymi zapisom rekomendacji S i T, które zaostrzyły zasady przyznawania kredytów przez banki. Jego zdaniem warto też sprawdzić i być może zmienić ustawę o upadłości konsumenckiej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

W Komitecie Stabilności Finansowej zasiadają minister finansów, prezes Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zaproszono też przedstawicieli Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

PAP, IAR, gs