Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 26.10.2012

Apel o Krzyż Komandorski dla Przemysława Gintrowskiego

Stowarzyszenie Wolnego Słowa zwraca się do Prezydenta o pośmiertne odznaczenie barda Solidarności za działalność opozycyjną w latach 1976-1989 i za całokształt działalności artystycznej.
Przemysław GintrowskiPrzemysław GintrowskiWikipedia/CC/Piotr Kosela
Posłuchaj
  • Piotr Kaczkowski i Leszek Adamczyk wspominają Przemysława Gintrowskiego w "Minimaxie". (PR, 21.10.2012)
  • Piosenki w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego: "Potęga smaku" * "Dzieci Hioba" * "Pieśń o śnie" * "Ornamentatorzy" * "Osły i ludzie" * "A my nie chcemy" * "Jeszcze dzień" * "Powrót (sposób na życie)" * "Epilog".
  • Piosenki w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego. Tytuły utworów: "Prolog" * "Wigilia na Syberii" * "Witkacy" * "Dylemat" * "Targ (Jałta)" * "Czerwony autobus" * "Przesłuchanie Anioła" * "Dokąd nas" * "Posiłek".
Czytaj także

Szef SWS Wojciech Borowik proponując Komandorię Polonia Restituta dla zmarłego przed kilkoma dniami legendarnego pieśniarza, przypomniał jego najważniejsze dokonania. Debiut w 1976 na przeglądzie w warszawskiej Riwierze - piosenką Epitafium dla Sergiusza Jesienina. W 1979 roku - z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim – wspólny program "Mury", którego tytułowa pieśń (jaka piosenka!) - oparta na utworze katalońskiego barda Lluisa Llacha "L'Estaca" - stała się nieformalnym hymnem "Solidarności". Kolejne programy, jakie stworzyli w tym składzie, to "Raj" i "Muzeum". Na XIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Gintrowski otrzymał, wraz z Jackiem Kaczmarskim, II nagrodę za Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego.
W stanie wojennym kompozytor i pieśniarza rozpoczął samodzielną działalność artystyczną w tzw. "drugim obiegu kulturalnym”. Koncertował głównie w domach, a także m.in. w pomieszczeniach Muzeum Archidiecezji. Piosenki Gintrowskiego opierały się najczęściej na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna.

Posłuchaj Przemysława Gintrowskiego w archiwalnych nagraniach

Publiczność masowa poznała go jako autora muzyki do filmu "Matka Królów”, a później do serialu Stanisława Barei "Zmiennicy”. Jest też twórcą kompozycji do wielu innych filmów, a także spektakli teatralnych. Z kolei młode pokolenie kojarzy go głównie z "Kołysanką” do filmu "Tato” w reżyserii Macieja Ślesickiego. Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.
W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Polskie Radio uruchomiło w 2011 roku na platformie internetowej moje.polskieradio.pl specjalny kanał muzyczny "Piosenki Niezależnych", na którym można znaleźć piosenki m.in. Przemysława Gintrowskiego, ale także Jacka Kaczmarskiego, Jacka Kleyffa i Karela Kryla.

Kanał "Piosenki Niezależnych">>>

aj