Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 27.02.2013

Debata: polska starość jest nieoswojona

Polska starość jest nieoswojona i najwyższy czas, by to zrobić - mówili uczestnicy debaty zorganizowanej w Sejmie pod patronatem marszałek Ewy Kopacz.
Jak uratować przed krachem system emerytalny?Jak uratować przed krachem system emerytalny?Glow Images/East News

Hasło debaty to:"Czy Polska jest gotowa na zdrową starość."
Marszałek Kopacz otwierając obrady wyraziła nadzieję, że powstaną akty prawne, które zmienią sytuację ludzi starszych w Polsce i zapewnią im godne życie.
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zwróciła uwagę na brak opieki geriatrycznej i obojętność ministra zdrowia na jej apel w tej sprawie. Podała przykład przepisu, który sprawia, że jeśli nawet lekarz geriatra istnieje, to nie może przepisać najprostszych środków pomocniczych - kuli, balkonika czy buta ortopedycznego osobie starszej. Dodała, że jeśli nie ma całościowej pomocy geriatrycznej, to na przykład nie można udzielić pomocy onkologicznej starszym ludziom. "Mimo tego więc, że możemy się pochwalić dobrym systemem hospicjów czy Uniwersytetami Trzeciego Wieku, to mamy jeszcze wiele do nadrobienia" - mówiła profesor Lipowicz. Wyraziła też ubolewanie nad niewykorzystanym potencjałem osób starszych. "Przy spadającej dzietności i zbliżającej się katastrofie demograficznej, Polski nie stać na rezygnację z możliwości ludzi starszych i to nie tylko w Uniwersytetach Trzeciego Wieku ale też w pracy" - mówiła rzeczniczka RPO. Zaznaczyła, że jeśli osoby starsze nie są kierowane na szkolenia, jeśli nie mają właściwej pozycji na rynku pracy, nie będą mogły zaistnieć w taki sposób, w jaki musi się to dokonać.

Minister pracy Władysław Kosiniak- Kamysz twierdzi, że rządowi zależy na stworzeniu spójnej polityki senioralnej państwa i, jak mówi "od dawna to robi". Dodał, że godne rozważenia jest również utworzenie działu administracji rządowej "osoby starsze". Minister przypomniał, że w jego resorcie powstał departament polityki senioralnej, który koordynuje działania wszystkich ministerstw na rzecz aktywnego starzenia i rozwoju rynku pracy dla osób dojrzałych. Powołana została też Rada Senioralna, której zadaniem jest stworzenie wieloletniej polityki państwa wobec osób starszych.
Z danych Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia Się, osoby w wieku powyżej 65 lat stanowią 13,5 procent polskiego społeczeństwa. Według prognoz GUS do 2030 roku liczba ta ulegnie podwojeniu.