Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 28.03.2013

Święta Wielkiej Nocy: pierwsze Triduum Paschalne Franciszka

Wieczorem katolicy na całym świecie rozpoczną najważniejsze dni w roku. Wielki Czwartek to ostatni dzień Wielkiego Postu.
Figura Zmartwychwstałego Chrystusa podczas Wigilii Paschalnej w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu.Figura Zmartwychwstałego Chrystusa podczas Wigilii Paschalnej w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu.PAP/Adam Ciereszko
Posłuchaj
  • Ksiądz Mateusz Matuszewski, (IAR): początek Triduum Paschalnego
Czytaj także

To także początek Triduum Paschalnego, obchodzonego na pamiątkę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Triduum rozpoczyna Święta Wielkiej Nocy.
Dla katolików nie ma ważniejszych świąt. - W starożytności, na początku chrześcijaństwa, było to jedynie święto w roku. Była mała Pascha czyli niedziela oraz wielka Pascha, doroczna - wyjaśnia w rozmowie z Polskim Radiem ksiądz Mateusz Matuszewski, ekspert i wykładowca liturgiki, proboszcz konkatedry na warszawskiej Pradze.
Wielki Czwartek to ostatni dzień Wielkiego Postu. W tym dniu tylko w katedrach przed południem odprawiana jest Msza święta Krzyżma podczas której święci się oleje. W pozostałych kościołach dopiero wieczorem odprawia się mszę na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa. Wówczas zaczyna się Triduum Paschalne.
W Wielki Piątek wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa, w sobotę jego złożenie w grobie, a od sobotniego wieczoru zmartwychwstanie Chrystusa. Podczas tych dni nabożeństwa mają specjalną liturgię. Najbardziej uroczysta jest ona w sobotni wieczór w czasie Wigilii Paschalnej - najważniejszego nabożeństwa w Roku Liturgicznym. Rozpoczynający się dzisiaj czas był przez wiele stuleci w kościele nazywany Triduum Sacrum. Nazwa Triduum Paschalne pojawiła się dopiero w latach 20. ubiegłego wieku.

IAR, to