Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 20.09.2013

Sikorski: jesteśmy gotowi wysłać inspektorów do Syrii

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że Polska jest gotowa wysłać kilku a nawet kilkunastu inspektorów w ramach nowej misji ONZ w Syrii.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (L) oraz rzecznik prasowy MSZ Marcin Bosacki (P)Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (L) oraz rzecznik prasowy MSZ Marcin Bosacki (P) PAP/Leszek Szymańki

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał po południu telefonicznie z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym na temat rozbrojenia arsenału broni chemicznej w Syrii. - W uzgodnieniu z premierem, prezydentem i szefem MON zadeklarowałem, że do takiej misji ONZ Polska mogłaby wysłać kilku, może nawet kilkunastu polskich inspektorów - oświadczył Radosław Sikorski.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że polskie jednostki antychemiczne pełnią w tej chwili dyżur w ramach Siły Odpowiedzi NATO. Dodał również, że w zeszłym roku w Hadze Polska przewodniczyła konferencji przeglądowej konwencji do spraw zakazu broni chemicznej. - Mielibyśmy więc podstawy do współkierowania taką misją - podkreślił.
Syryjska broń pod międzynarodową kontrolą
ONZ poinformowała, że otrzymała od rządu Syrii wszystkie wymagane dokumenty dotyczące przystąpienia Damaszku do międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej. Konwencja zacznie obowiązywać Syryjską Republikę Arabską 14 października 2013 roku. Prezydent Syrii Baszar el-Assad potwierdził, że jego kraj zgodził się na przekazanie swej broni chemicznej pod nadzór międzynarodowy. Takie działanie ma uchronić syryjski reżim przed atakiem ze strony USA.
Zgodnie z planem, uzgodnionym przez szefów dyplomacji USA i Rosji, Johna Kerry'ego i Siergieja Ławrowa, reżim Assada ma w ciągu tygodnia przedstawić spis swego arsenału chemicznego. Do listopada w Syrii mają pojawić się inspektorzy ONZ. Władze w Damaszku mają im dać "natychmiastowy i nieskrępowany" dostęp do wszystkich miejsc, które inspektorzy będą chcieli zbadać pod kątem obecności broni chemicznej. Najpóźniej do połowy 2014 roku broń ta ma być całkowicie wyeliminowana.
W Syrii od ponad dwóch lat trwa wojna domowa. Szacuje się, że życie w konflikcie straciło ponad 100 tysięcy osób. Mówi się też o ponad dwóch milionach uchodźców.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk