Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 11.10.2013

To zasługa Putina? Pokojowy Nobel dla OPCW!

Pokojowy Nobel dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej to także zasługa Rosji. Takie komentarze pojawiły się w rosyjskim internecie zaraz po ogłoszeniu tegorocznego laureata tej prestiżowej nagrody.
Władimir PutinWładimir Putinkremlin.ru
Galeria Posłuchaj
  • Rosjanie mają satysfakcję z pokojowego Nobla - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Czytaj także

Rosyjscy komentatorzy przypominają, że to ich kraj wyszedł z inicjatywą zniszczenia broni chemicznej w Syrii. Rosyjskie MSZ, przy wsparciu Kremla pilotowało proces przystąpienia Damaszku do nagrodzonej Noblem organizacji, wspierało jej inspektorów i nadal będzie wspierać. Argument o wyróżnieniu pokojowym Noblem za proces rozbrojenia chemicznego Syrii pojawił się też we wniosku o przyznanie nagrody prezydentowi Władimirowi Putinowi. Jak zauważają żartobliwie rosyjscy internauci, "Nobel dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej to w jakimś procencie także wyróżnienie dla prezydenta Rosji".

Siedziba Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej znajduje się w Hadze w Holandii. OPCW (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) jest organem wykonawczym konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Należy do niej obecnie 189 państw. Izrael i Birma, które podpisały Konwencję, do tej pory jej nie ratyfikowały. Stronami Konwencji nie są również Angola, Egipt, Korea Północna, Sudan Południowy i Syria, które jej nie podpisały ani do niej nie przystąpiły. Syria obecnie zapewnia, że przystąpi do konwencji.

''IAR/aj