Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 29.10.2013

WHO: duże zagrożenie epidemią polio w Syrii

Występowanie choroby Heinego-Medina (polio) potwierdzono wśród dzieci w północno-wschodniej Syrii - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Syrii nie notowano ognisk polio od 1999 roku.
Syryjskie dzieckoSyryjskie dzieckoPAP/EPA/MAURICIO MORALES

Jak powiedział na konferencji w Genewie rzecznik Oliver Rosenbauer - Na 22 zbadane przypadki w 10 potwierdzono występowanie wirusa polio typu pierwszego. Trwają badania laboratoryjne pozostałych 10 przypadków z miasta Dajr az-Zaur.

- Oczywiście to choroba zakaźna, wraz z przemieszczaniem się ludności może przenieść się w inne miejsca. Zatem ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w regionie jest wysokie - ostrzegł Rosenbauer.

Większość chorych dzieci w Syrii, gdzie od 2,5 roku trwa konflikt wewnętrzny, ma mniej niż dwa lata; prawdopodobnie nigdy nie zostały one zaszczepione albo otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki podawanej doustnie zamiast trzech dawek - wyjaśnił rzecznik WHO.

Może być śmiertelna

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową. Dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni. W niektórych przypadkach może być śmiertelna.

W Syrii trwa zakrojona na szeroką skalę kampania szczepień dzieci prowadzona przy wsparciu ONZ. W jej ramach 2,4 mln dzieci ma być objętych szczepieniami przeciwko polio, odrze, śwince i różyczce.

Jedno na dwadzieścioro dzieci jest niedożywione

Dodatkowo miliony dzieci w Syrii zagrożone są poważnym niedożywieniem. - W najgorszym położeniu znajdują się rodziny w miastach, w których toczą się intensywne walki, jak Aleppo i Hims - informowała wcześniej międzynarodowa organizacja charytatywna Save the Children.

Cztery miliony Syryjczyków nie jest w stanie ani kupić ani wyprodukować wystarczającej ilości jedzenia, by uniknąć poważnego niedożywienia. W okolicach Damaszku jedno na dwadzieścioro dzieci jest niedożywione.

"Świat stoi z boku i patrzy"

- Świat stoi z boku i patrzy jak dzieci Syrii są zabijane, ostrzeliwane i narażane na traumy wywołane przez horror wojny (...). Konflikt kosztował już życie tysięcy dzieci, a teraz pozbawia ich środków przetrwania- powiedział szef bliskowschodniego oddziału Save the Children Roger Hearn.

Trwający od marca 2011 roku krwawy konflikt wewnętrzny w Syrii spowodował dotąd ponad 100 tys. ofiar śmiertelnych i trwałe przemieszczenie około 7 mln ludzi. Spośród dwóch milionów uciekinierów z Syrii, połowa to dzieci. Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) twierdzi, że wśród ofiar śmiertelnych konfliktu syryjskiego jest 7 tys. dzieci.

Celem rebeliantów jest obalenie reżymu prezydenta Baszara el-Asada, którego rodzina rządzi krajem od czterech dziesięcioleci.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>

IAR,PAP,kh

''