Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 11.11.2013

Msza za Ojczyznę. ”Dziękujemy za bohaterstwo i przelaną krew"

Polska nie zginie, póki żyją polskie rodziny – mówił podczas mszy w intencji Ojczyzny biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek
Msza święta za Ojczyznę w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w ramach oobchodów Święta Niepodległości w WarszawieMsza święta za Ojczyznę w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w ramach oobchodów Święta Niepodległości w WarszawiePAP/Grzegorz Jakubowski

- W 95. rocznicę odzyskania wolności po 123 latach zaborów dziękujmy Bogu za bohaterstwo i krew przelaną przez tysiące polskich żołnierzy, często bezimiennych, którzy polegli na wielu polach bitewnych - mówił biskup Józef Guzdek podczas poniedziałkowej mszy w intencji Ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

- Dziękujmy za dowódców, polityków i dyplomatów, których wysiłki ostatecznie doprowadziły do odrodzenia Rzeczpospolitej. Jak zawsze, tak i dziś wspominamy zasługi marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, wielu oficerów i żołnierzy polskiej armii, która na bagnetach przyniosła wolność Polsce w 1918 roku. Wspominamy wybitnych mężów staniu i polityków: Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Gabriela Narutowicza i wielu innych - mówił biskup polowy.

Prezydent: wielkość Polski wymaga, żebyśmy sami nie byli mali >>>

ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI. Czytaj więcej   >>>

Msza
Msza święta za ojczyznę w archikatedrze św. Jana, fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

 

”Rodzina to szkoła charakterów”
Nawiązując do słów polskiego hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy", bp Guzdek powiedział, że "Polska nie zginie, póki żyją polskie rodziny". Dodał, że "odzyskanie wolności i jej zagospodarowanie to zadanie dla wszystkich - mężczyzn i kobiet, a zwłaszcza rodzin, bo przecież tam wszystko się zaczyna: życie oraz wychowanie do wierności i służby najwyższym wartościom".

Wezwał do ochrony rodzin, które są "szkołą charakterów". Biskup Guzek podkreślał w homilii, że to rodzina jest pierwszym miejscem wychowania w duchu wierności Ojczyźnie. Zdaniem biskupa Guzdka, ”wolność i niepodległość Ojczyzny oraz jej rozwój, zależą od wysiłku całego społeczeństwa, szczególnie od polskich rodzin". Podkreślił, że właśnie w rodzinie synowie i córki uczą się miłości Ojczyzny, dorastają i wychowują się w duchu patriotyzmu. Także w rodzinie kształtowane są umysły i serca przyszłych obrońców Ojczyzny, aby jeśli zajdzie taka potrzeba, bez wahania stanąć w jej obronie - powiedział biskup.

Ordynariusz wojskowy zaapelował, aby w dniu Narodowego Święta Niepodległości nie zapominać o poświęceniu matek i żon. - To kobiety zagrzewały do powstańczej walki, służyły jako łączniczki i sanitariuszki, udzielając pierwszej pomocy rannym. Wreszcie one po stracie męża przejmowały cały obowiązek wykarmienia i wychowania osieroconych dzieci - przypomniał.

Eucharystię koncelebrowali z biskupem Guzdkiem bp Hiacynt Oroko Egbebo z Nigerii, odwiedzający nasz kraj w związku z V Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym oraz biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus, a także kapelani ordynariatu polowego oraz duchowni archidiecezji warszawskiej.

We mszy uczestniczyli m.in. prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, kapelani Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, generalicja Wojska Polskiego, parlamentarzyści, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy stolicy.

Wielkie marsze w Warszawie. Zobacz trasy >>>

IAR/PAP/agkm