Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 22.12.2014

Kredyt we frankach. Katastrofa?

Szwajcarski Bank Centralny wprowadził ujemne stopy procentowe. Czy to oznacza poprawę sytuacji polskich kredytobiorców?
Szwajcarski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, aby zahamować umacnianie się frankaSzwajcarski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, aby zahamować umacnianie się frankaWikimedia Commons, MadGeographer

- Wiele zależy od stóp międzybankowych, od tego na jakich zasadach szwajcarskie banki będą pożyczać sobie pieniądze - mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Co mają zrobić osoby, które wzięły kredyt we frankach? Czy powinny rozważyć przewalutowanie? - Lepiej nie podejmować tego kroku, ponieważ potencjał wzrostu wartości kursu franka względem złotego jest już ograniczony. Musiałaby wydarzyć się sytuacja na wzór kryzysu gospodarczego z lat 2007/2008, aby to posunięcie przyniosło korzyści - mówi gość Trójki.

- Kredyt we frankach szwajcarskich jest katastrofą dla większości ludzi, ale nie dlatego, że rata może wzrosnąć. Młody człowiek na pierwszym etapie swojego życia zawodowego nie powinien zaciągać dużego kredytu na kupno zbyt dużego lokum. Powinien oszczędzać tak dużo, jak się da, mieszkać w małym mieszkaniu, odkładać kapitał na stworzenie własnej firmy. Wzięcie kredytu, zwłaszcza we frankach, ogranicza odniesienie sukcesu w życiu zawodowym - przekonuje prof. Krzysztof Rybiński z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Łukasz Kozłowski (ekspert Pracodawców RP), prof. Krzysztof Rybiński (Akademia Finansów i Biznesu Vistula), Paweł Majtkowski (główny analityk Centrum Finansów Aviva), Andrzej Fesnak (doradca finansowy EFC), Łukasz Pałka (portal Money.pl), Andrzej Roter (dyrektor generalny w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych)

Data emisji: 22.12.2014
Godzina emisji: 12.05

(mk/fbi)