Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 19.10.2011

Podatek na Kościół "nie pójdzie na złote klamki w klasztorach"

Tomasz Terlikowski (portal fronda.pl): Trzeba sobie powiedzieć jasno, że te pieniądze nie będą przeznaczane na złote klamki w klasztorach, będą zainwestowane w życie społeczne Polski. Ten odpis wróci do państwa i społeczeństwa, będzie przydatny dla wszystkich Polaków. Zyska na tym nie tylko Kościół katolicki, ale również inne związki wyznaniowe.
Kościół św. Szymona i św. Heleny w MińskuKościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku fot.Włodzimierz Pac, Polskie Radio
Posłuchaj
  • "Za, a nawet przeciw", 19.10.2011
Czytaj także

Możemy 1 proc. podatku przekazać na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego. Biskupi zaproponowali pomysł na finansowanie związków wyznaniowych przy jednoczesnej likwidacji Funduszu Kościelnego – w formie odpisu od podatku na rzecz kościołów. Z takiej możliwości korzystają Włosi, Węgrzy, Hiszpanie. Rozwiązanie miałoby funkcjonować przy jednoczesnej likwidacji Funduszu Kościelnego, który otrzymuje z budżetu 90 mln rocznie. Krytycy twierdzą, że w ten sposób uszczuplimy dochody państwa. Józef Kloch, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, stwierdza: - To są dopiero pomysły. Do rozmów na ten temat dojdzie w przyszłym roku.

Tomasz Terlikowski stawia pytanie kto lepiej dystrybuuje te pieniądze, czy państwo czy struktury kościelne i stoi na stanowisku, że bardziej opłaca się przekazać pieniądze kościołowi i związkom wyznaniowym niż państwu, bo bliżej człowieka jest proboszcz niż urzędnik z MOPS-u. Przypomina, że Fundusz Kościelny to nie jest łaska, którą państwo wyświadcza kościołom, ale to jest to, co państwo wcześniej kościołowi "ukradło". – Te pieniądze są inwestycją w życie społeczne. Kościoły są bardzo często lepszym dystrybutorem tych środków.

Z kolei Jan Hartman (prof. UJ, filozof) deklaruje: - Kościół jest tak wielką i ważną organizacją dla Polaków, że przywileje mu się należą, ale w skali milionów, a nie miliardów i przy pełnej kontroli finansowej i całkowitej przejrzystości. Filozof twierdzi, że Kościół powinien być traktowany tak jak wszystkie inne podmioty, liczące na pomoc budżetu w realizacji swoich zadań. Wystarczy, by kościół złożył podanie o uznanie go jako organizacji pożytku publicznego i będzie mógł jako instytucja korzystać z już obowiązującego prawda do odpisu 1 proc. od podatku. Zgłosił też zastrzeżenie, że obecnie Kościół jest finansowany przez państwo w sposób masywny i to finansowanie nie jest uwarunkowane solidnym rozliczaniem.

Natomiast Andrzej Rozenek (Ruch Palikota) mówi: Dobrze, że jest dyskusja na ten temat. Cieszymy, się, że kościół dostrzega problem, ale nasze propozycje idą w zupełnie innym kierunku niż propozycje Kościoła.


Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 12.00.

(ed)