Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 16.01.2015

Wyjście na wolność, które staje się ciężarem

Wychodząc z więzienia dostają kurtkę, bilet na pociąg lub autobus i niewiele więcej. - Sześć lat w więzieniu skutkuje trwałymi zmianami w osobowości - mówi dr Paweł Moczydłowski.
Posłuchaj
  • Reportaż Magdy Skawińskiej "Wolność i co dalej?" (Magazyn Reporterów Jedynki Bez Znieczulenia)
  • Debata po reportażu Magdy Skawińskiej "Wolność i co dalej?" (Magazyn Reporterów Jedynki Bez Znieczulenia)
Czytaj także

Dr Paweł Moczydłowski, socjolog i ekspert ds. więziennictwa przyznaje, że ok. 20-30 proc. osób, które wychodzą na wolność, znajdują pracę i są w stanie ułożyć sobie życie na nowo. Pozostali są w dużo trudniejszej sytuacji, bo udzielana im pomoc jest niewystarczająca. 
Ekspert zwraca również uwagę na osoby, które wyszły z więzień po przemianie ustrojowej. - Oni czuli się jak pingwiny na ulicach Warszawy, nawet pieniędzy nie znali. To był po prostu inny świat - komentuje socjolog. Z takim zdaniem zgadza się Marek Łagodziński, prezes Fundacji "Sławek", który przyznaje, że dla wielu byłych więźniów poznanie Polski po 1989 roku było szokiem.
Marek Łagodziński dodaje, że reagowanie na kłopoty tych, którzy już wyszli na wolność, jest pomocą spóźnioną. To okres izolacji należy wykorzystać na przygotowanie do wolności. - Pokazujemy im w ten sposób, że widzimy w nich człowieka i nie gardzimy nimi - mówi prezes.
***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Reportaż "Wolność i co dalej?": autor Magda Skawińska

Goście: Marek Łagodziński (prezes Fundacji "Sławek"), dr Paweł Moczydłowski (socjolog, ekspert ds. więziennictwa)

Data emisji: 15.01.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm/asz)