Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 05.12.2014

Dorabianie do emerytury i renty

Emeryt lub rencistą, który chce dalej pracować, ma obowiązek zawiadomić o tym oddział ZUS wypłacający świadczenie. Obowiązek ten nie dotyczy emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny ustalany indywidualnie dla każdego zainteresowanego, w zależności od jego daty urodzenia.
Można bezkarnie dorabiać do emerytury, jeśli przychody nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.Można „bezkarnie” dorabiać do emerytury, jeśli przychody nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Na jakich zasadach można dorabiać na emeryturze, tłumaczy Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych ZUS./Justyna Golonko Naczelna redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

 Co się wlicza do przychodu

Każdy dorabiający powinien najpierw sprawdzić czy przewidywany zarobek będzie miał wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia. Jeśli tak, będzie musiał po zakończeniu roku poinformować ZUS o uzyskiwanym przychodzie w celu rozliczenia - nie później niż do końca lutego.

Ważny jest tytuł przychodu

Ważne jest też to, z jakiego tytułu osiąga się przychód. Niektóre przychody nie mają wpływu na wysokość świadczenia, natomiast przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz z tytułu pełnienia służby może spowodować zmniejszenie lub zawieszenie wypłacanych świadczeń.

Do przychodów wlicza się m.in. kwoty pobranych zasiłków: chorobowego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego. Natomiast nie bierze się pod uwagę m.in.: nagród jubileuszowych, odpraw pieniężnych przysługujących w związku z przejściem na emeryturę, odpraw, odszkodowań i rekompensat wypłacanych pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Istotna wysokość przychodu

Można „bezkarnie” dorabiać do emerytury, jeśli przychody nie są wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli jednak ten próg zostanie przekroczony, ZUS może zawiesić lub zmniejszyć świadczenie. ZUS zmniejszy wypłatę, gdy osiągnięty przychód przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie jest wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia. Jeśli osiągnięty przychód jest wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ZUS zawiesi świadczenie.

Wysokość kwot zmienia się cztery razy do roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Dorabiać do emerytury mogą emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny ustalany indywidualnie - w zależności od daty urodzenia - ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę.

Dorabiać bez ograniczeń mogą także między innymi osoby uprawnione do renty: inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia i rent rodzinnych po tych inwalidach. Poza tym bez żadnych ograniczeń można zarabiać z tytułu: praw autorskich i patentowych; wynajmu lub dzierżawy nieruchomości lub lokali; honorariów z tytułu działalności twórczej; darowizn i zapomóg.

Jak się rozliczać z ZUS

Wcześniejsi emeryci i wszyscy renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych przez siebie przychodach. Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy zatrudniającego świadczeniobiorcę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca świadczenie. Informacja o przychodach potrzebna jest ZUS do rozliczenia wypłacanego świadczenia.

Justyna Golonko

''