Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 31.10.2013

Blisko milion uczestników programu bezpłatnej rehabilitacji leczniczej ZUS

Program rehabilitacji skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Priorytetem jest jak najwcześniejsze skierowanie do ośrodka rehabilitacyjnego. Od 1996 roku skorzystało z tej możliwości ponad 988 tys. pacjentów.
Z możliwości rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej mogą korzystać osoby ubezpieczoneZ możliwości rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej mogą korzystać osoby ubezpieczoneGlowimages.com

Z możliwości rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej mogą korzystać osoby ubezpieczone.  – Zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, uprawnione do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego oraz pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy. Celem prowadzonego programu rehabilitacji jest przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w następstwie choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, a jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności. Obecnie ZUS kieruje na rehabilitację osoby ze schorzeniami narządów ruchu, układu krążenia, psychosomatycznymi, układu oddechowego oraz po operacji gruczołu piersiowego po leczeniu nowotworu. Od października tego roku rozpoczynamy rehabilitację osób ze schorzeniami narządu głosu – wyjaśnia Małgorzata Nietopiel, dyrektor Departamentu Prewencji i Rehabilitacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS wystawia lekarz prowadzący leczenie. – Wniosek ten stanowi podstawę do wydania przez lekarza orzecznika orzeczenia o celowości przeprowadzenia rehabilitacji. Lekarz orzecznik może także orzec o potrzebie rehabilitacji w trakcie orzekania w sprawie o niezdolności do celów rentowych oraz stwierdzić jej zasadność przy kontroli prawidłowości zwolnienia lekarskiego. Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji wystawiony przez lekarza prowadzącego leczenie może być sporządzony na dowolnym formularzu. Powinien jednak zawierać; imię i nazwisko chorego, PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu, rozpoznanie medyczne oraz opinię, czy istnieje pozytywne rokowanie na odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji – wyjaśnia dyr. Małgorzata Nietopiel.

Kto pokrywa koszty rehabilitacji

Proces rehabilitacji odbywa się zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym. Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym trwa optymalnie 24 dni. Ten czas może być przedłużony po uprzednim uzyskaniu zgody Zakładu, w przypadku:

  • pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pracy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji;
  • wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy;
  • zaistnienia innych przyczyn leżących po stronie osoby skierowanej na rehabilitację.

Procedura skierowania na turnus jest bardzo prosta: po uprzednim zaleceniu wydanym przez lekarza rodzinnego, lekarz orzecznik ZUS przeprowadza badanie pacjenta i na tej podstawie decyduje o potrzebie rehabilitacji. Dogodny dla siebie termin turnusu rehabilitacyjnego pacjent może ustalić bezpośrednio przy okienku w ZUS.

WAŻNE!

Wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie, a osoba, której ten wniosek dotyczy, składa go w dowolnej jednostce ZUS.

Jeżeli lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej, osoba zainteresowana otrzymuje zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

Kto pokrywa koszty rehabilitacji

– Pełny koszt rehabilitacji, uwzględniający w szczególności koszty leczenia, zakwaterowania i wyżywienia pokrywa ZUS. Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem Zakład refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej – potwierdza dyr. Małgorzata Nietopiel.

Co obejmuje program rehabilitacji leczniczej

Kompleksowa rehabilitacja lecznicza obejmuje ustalony indywidualnie program ukierunkowany na leczenie schorzenia będącego przyczyną skierowania na rehabilitację oraz na schorzenia współistniejące i uwzględnia w szczególności:

  • różne formy rehabilitacji fizycznej tj. kinezyterapię indywidualną, zbiorową i ćwiczenia w wodzie oraz zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego;
  • rehabilitację psychologiczną, w tym między innymi psychoedukację i treningi relaksacyjne;
  • edukację zdrowotną ukierunkowaną na przekazanie informacji w zakresie:
    • nauki zasad prawidłowego żywienia
    • znajomości czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych
    • podstawowej wiedzy o procesie chorobowym uwzględniającej profil schorzenia
    • znajomości czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy
    • podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy oraz pracownika
    • udzielania instruktażu odnośnie kontynuacji rehabilitacji w warunkach domowych po zakończeniu turnusu rehabilitacyjnego.

Lokalizacja ośrodków rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w 2013 roku

ZUS nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych, ich wybór odbywa się w drodze otwartego postępowania konkursowego.

Informacje o ośrodkach można znaleźć na stronie internetowej:

Opr. MB

Podstawa prawna:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje zadania w zakresie prewencji rentowej, w tym dotyczące rehabilitacji leczniczej na podstawie:

  • art. 54, 55, 57 i 69 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.);

Rozporządzenia Rady Ministrów z 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (Dz.U. nr 131, poz. 1457).

''