Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 21.01.2014

Dokument dokumentowi nie równy. Ślub obcokrajowca w Polsce

Czy dokument wydany w polskim urzędzie stanu cywilnego może nie być honorowany na terytorium RP? O tym w kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać"
Dokument dokumentowi nie równy. Ślub obcokrajowca w PolsceGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dokument dokumentowi nie równy. Ślub obcokrajowca w Polsce (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Redaktor Weiss dostał list od obywatela USA, który zawarł związek małżeński w Stanach Zjednoczonych z Polką. W Polsce kilkakrotnie otrzymywał on kartę stałego pobytu, by ostatecznie zdecydować się wystąpić z prośbą o zezwolenie na osiedlenie się. Przedstawił odpowiednie dokumenty i jednocześnie złożył w urzędzie wojewódzkim w Łodzi odpis zawarcia związku małżeńskiego wystawiony przez polski urząd stanu cywilnego. Zdziwił się, gdy zażądano od niego aktualnego aktu ślubu wydanego w USA.

O tym, że zezwolenia na osiedlenie udziela się osobie, która pozostaje w związku małżeńskim zawartym z obywatelem RP stanowi art. 64 ustawy o cudzoziemcach. -  Taka osoba musi przedstawić aktualny akt małżeństwa. Nie może być to jednak polski akt małżeństwa. Wpisanie amerykańskiego aktu małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego oznacza przepisanie danych, a polski akt stanu cywilnego nie potwierdza, że małżeństwo nadal trwa - wyjaśniła Mariola Strzałka, kierownik oddziału cudzoziemców w łódzkim urzędzie wojewódzkim. W przypadku Amerykanina wystarczyło potwierdzenie z ambasady, która stwierdziła, że nie ma wiedzy o rozwodzie zainteresowanej osoby.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj