Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 13.02.2014

Nie wszystko, co jest biało-czerwoną płachtą, jest flagą

Co zrobić, gdy flaga, którą mamy w domu, ulegnie zniszczeniu? Czy wypisywanie haseł lub nazw miast na fladze, to jej bezczeszczenie? Janusz Weiss szukał odpowiedzi na te pytania.
Flaga Polski z godłemFlaga Polski z godłemOlek Remesz/Wikipedia
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza, co jest bezczeszczeniem flagi (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Obowiązek poszanowania flagi, podobnie jak innych symboli narodowych, nakłada ustawa o godle, barwie i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz pieczęciach państwowych.
Słuchacz zadał pytanie, co ma zrobić z flagą, która już nie nadaje się do wywieszenia. Okazuje się, że nawet w urzędach państwowych nie za bardzo wiedzą, co zrobić z taką flagą. Poradzono, żeby flagę rozciąć i osobno zniszczyć płaty białego i czerwonego materiału. Pojawia się przy tym dylemat - czy już samo rozcinanie flagi nie jest równoznaczne z jej bezczeszczeniem?
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przyznano, że nie ma regulacji prawnych dotyczących niszczenia symboli narodowych, w tym flagi. Kiedyś zalecano, aby flagi palić "godnie", czyli niepublicznie. Ale teraz flagi są szyte ze sztucznych materiałów, więc palenie takiego materiału może zaowocować mandatem za zatruwanie środowiska. Dobrym pomysłem byłoby udostępnienie specjalnych pojemników, w których można by składać zniszczone symbole narodowe. Czasami takie pojemniki udostępniają urzędy samorządowe, ale są to inicjatywy lokalne.
Janusz Weiss dowiedział się też, że wypisywanie na flagach nazw miast jest jednak bezczeszczeniem flagi nawet, jeśli robi się to w dobrych intencjach. Nie może ona bowiem służyć jako tło do czegoś. Flagą nie powinno się też np. nakrywać stołu.
W Instytucie Heraldyczno-Weksylologicznym przyznano, że wypisywanie nazw miast na fladze nie powinno mieć miejsca. Ale ekspert tego instytutu przypomniał, że flaga Polski to płat biało-czerwony w dwóch pasach, którego proporcje boków wynoszą 5:8. Jeżeli proporcje są inne, to już nie mamy do czynienia z flagą. Więc nie jest bezczeszczeniem symboli narodowych robienie biało-czerwonych transparentów z wymalowanymi na nich hasłami. Zwrócił też uwagę, że kibice często używają flagi z herbem, czyli orłem na tarczy herbowej na czerwonym tle. To flaga urzędowa i nie powinno się jej używać do innych celów. Jednak nikt za to nie karze.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(ag/asz)