Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 28.07.2014

Tu strażacka syrena wyje częściej. W nagrodę

Dlaczego w dobie techniki syreny alarmowej nie można zastąpić inną formą powiadamiania, np SMS-em lub telefonem? Ta pierwsza bowiem często wyrywa ze snu mieszkańców pewnej mazurskiej miejscowości.
Wóz OSP SpytkowoWóz OSP Spytkowo www.ospspytkowo.pl

Do redaktora Janusza Weissa napisał słuchacz radiowej Jedynki, który od wielu lat wakacje spędza w podgiżyckim Spytkowie. Autor listu docenia działalność tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej dziwi się jednak, że z biegiem czasu nie zmienia się forma wzywania strażaków na akcję, co oszczędziłoby wyrywania ze snu mieszkańców. "Od co najmniej 1975 roku sygnałem przywoławczym jest syrena alarmowa. Niezależnie od pory dnia i nocy, świątek, piątek czy niedziela syrena wyje trzykrotnie" - pisze i zastanawia się czy prawo reguluje tę kwestię.

Marek Cudny, komendant OSP w Spytkowie wyjaśnia, że powiadamianie telefoniczne i SMS-owe nie pozwoliłoby dopełnić wymogu czasowego, jaki obowiązuje strażaków w trakcie akcji. - Od chwili zawycia syreny mamy 5 minut na wyjazd, zebrać się w tym czasie musi przynajmniej jedna obsada, czyli 6 lub 9 osób, zależnie od pojazdu - wyjaśnił.

Jak się jednak okazało, zgłoszenia o pożarach i innych wypadkach wymagających interwencji SP, trafiają najpierw do siedziby powiatu, czyli Giżycka i to tamtejsi strażacy uruchamiają syrenę w Spytkowie. - Syrena niesamowicie przyspiesza wyjazd jednostki OSP do zdarzenia - potwierdza z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku bryg. mgr inż. Jerzy Dukiel.

W rozmowie z Januszem Weissem strażak dodaje, że nie zawsze w Spytkowie syrena wyła tak często, jak dziś. - Ta jednostka nabrała doświadczenia i dziś jest jedną z najlepszych w województwie warmińsko-mazurskim. Mamy do niej zaufanie i często ją dysponujemy - wyjaśnił.

Bryg. Dukiel zadeklarował jednak, że strażacy podejmą starania o zmniejszenie intensywności dźwięku syreny w Spytkowie.

Czy członkowie OSP otrzymują jakieś wynagrodzenie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz/mp)