Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 13.02.2015

Podpis za ciężko chorego małżonka. Co trzeba załatwić?

Czy w razie ciężkiej choroby można np. podpisywać dokumenty za małżonka? Odpowiedzi na to pytanie szukał Janusz Weiss.
Czy mąż może być reprezentantem prawnym chorej żony?Czy mąż może być reprezentantem prawnym chorej żony?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Kto reprezentuje osobę niepełnosprawną? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Czytaj także

Czy można w imieniu żony chorej na Alzheimera i Parkinsona podpisywać np. podania o pomoc z MOP?. Słuchacz właśnie tak zrobił i nie przyjęto jego prośby. Urzędnicy tłumaczyli, że żona musi własnoręcznie podpisać podanie, z uwagi jednak na stan zdrowia kobieta nie mogła tego zrobić. Zażądano od słuchacza pełnomocnictw i zaświadczenia o kurateli. Nie wystarczyło, że przedstawił się jako mąż.
- Niestety przepis mówi tak, że podpis musi złożyć osoba zainteresowana, czyli wnioskodawca, ktoś, komu dany sprzęt będzie służył albo osoba, która działa w jej imieniu, np. kurator osoby niepełnosprawnej czy pełnomocnik, który posiada dokument potwierdzający - mówi Elżbieta Paczyńska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.
Mecenas Grzegorz Pawelec z portalu internetowego e-prawnik.pl wyjaśnił dokładnie, jak można rozwiązać ten problem.
***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Goście: Elżbieta Paczyńska (Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni), mecenas Grzegorz Pawelec (portal internetowy e-prawnik.pl)

Data emisji: 12.02.2015

Godzina emisji: 17.30

(sm, tj)