Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 10.12.2013

Połączenie Bugu z Narwią. Która rzeka jest dopływem?

Narew dopływem Bugu, czy Bug dopływem Narwi? Odpowiedzi na to pytanie szukał Janusz Weiss w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
Serock - widok na Narew, w oddali widoczne ujście rzeki BugSerock - widok na Narew, w oddali widoczne ujście rzeki BugAla z/Wikimedia Commons/domena publiczna

Słuchaczem, który je zadał jest piosenkarz kabaretowy Aleksander Grotowski znany m.in. ze znakomitych wykonań wierszy Andrzeja Waligórskiego.

To trudne pytanie ma swoje uwarunkowania geograficzne, hydrologiczne i historyczne. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczył, że w przypadku Bugu i Narwi stosowane są dwa kryteria: podrzędne, które uwzględnia długość rzeki i drugie kryterium, ważniejsze, biorące pod uwagę ilość wody, która płynie rzeką.

- Trzymając się terminologii czysto hydrograficznej to Bug powinien być główną rzeką, która uchodzi do Wisły i Narew powinna być dopływem Bugu - wyjaśnił ekspert. - Ale jak cofniemy się i popatrzymy na Mapę Kwatermistrzostwa z początku XIX wieku, a potem mapy wigowskie z okresu międzywojennego, to wszędzie ten odcinek ujściowy jest nazywany Narwią - dodał Magnuszewski.

Magnuszewski mówił również w radiowej Jedynce, że przez pewien czas funkcjonowała nazwa Bugonarew, ale ze względów językowych została wycofana. - Obecnie nazwą właściwą jest Narew, Bug został uznany za lewy dopływ Narwi - podsumował.

Podróżnik Jacek Pałkiewicz, który docierał m.in. do źródeł Amazonki, oprócz dwóch kryteriów wskazanych przez Artura Magnuszewskiego, dodał, że ważne są także takie aspekty jak: wysokość nad poziomem morza, spadek doliny, przekrój rzeki, znaczenie rzeki dla regionu. - Jest mnóstwo elementów, które powinno się połączyć i teoretycznie gdzieś one wszystkie się powinny zrównać - zaznaczył podróżnik.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

mr