Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 19.11.2010

Powojenne Polskie Radio i jego szef

Wilhelm Billig, już w sierpniu 1944 roku, rozpoczął starania o wznowienie działalności rozgłośni. Początkowo w Lublinie, a następnie w Warszawie.
Otwarcie Radiostacji Polskiego Radia. Przemawia dyrektor PR Wilhelm Billig. Z lewej wiceminister kultury i sztuki Feliks Widy-Wirski. Toruń, 26.10.1947Otwarcie Radiostacji Polskiego Radia. Przemawia dyrektor PR Wilhelm Billig. Z lewej wiceminister kultury i sztuki Feliks Widy-Wirski. Toruń, 26.10.1947fot. Fot. PAP/CAF

- Otrzymałem misję zbadania możliwości uruchomienia radia na pierwszych skrawkach wyzwolonej Polski – wspominał Wilhelm Billig na antenie Trójki 8 lipca 1979 r.

Za zgodą Stalina, wsparcia w tych działaniach udzielił rosyjski minister łączności. Był 1947 rok, gdy do Lublina przyjechała "Pszczółka”, czyli stacja w wagonie kolejowym, a w rzeczywistości mały nadajnik polowy, z którego rozpoczęto nadawanie.

Następnie rozpoczął odbudowę Polskiego Radia w Warszawie. Billig został jego pierwszym powojennym szefem. W wielu polskich miastach ruszyła odbudowa rozgłośni lokalnych.

Kiedy stanęła pierwsza stacja UKF i powstały radiowe orkiestry?

Aby wysłuchać całej audycji "Powojenne Polskie Radio i jego szef” wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żyło radio" można słuchać na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 9.15.

Zapraszamy.