Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 26.05.2014

25.05.2014 Wybory do Parlamentu Europejskiego. Przewaga PiS nad PO maleje [relacja]

Jak wynika z cząstkowych, nieoficjalnych danych przedstawionych przez Państwową Komisję Wyborczą, PiS uzyskało 32,35 procent głosów, zaś PO 31,29 procent. Dane pochodzą z 91 procent komisji wyborczych.
Polacy wybierali 51 europosłówPolacy wybierali 51 europosłówPAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
  • Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki: sposób głosowania jest taki sam jak zawsze (IAR)
  • Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki: potrzebny jest dokument, w którym będzie zdjęcie wyborcy i adres zamieszkania (IAR)
  • Sędzia Włodzimierz Ryms z PKW o incydentach podczas wyborów (IAR)
  • Podwójne głosowanie w Krakowie - relacja Pawła Pawlicy z Krakowa (IAR)
  • Polacy głosują w Belgii - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Eurowybory w Chicago - relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
  • Donal Tusk o wyborach do Parlamentu Europejskiego (IAR)
  • Janusz Palikot o wyborach do Parlamentu Europejskiego (IAR)
  • W SLD bez atmosfery radości - relacja Agnieszki Rucińskiej (IAR)
  • Ruch Narodowy zadowolony po wyborach - relacja Michała Fedusio (IAR)
  • Radość PSL z wyniku wyborczego - relacja Kseni Maćczak (IAR)
  • Jarosław Gowin o wyborach do PE (IAR)
  • Jacek Kurski o wyborach do PE (IAR)
  • Jarosław Kaczyński o wyborach do PE (IAR)
  • Andrzej Mączyński, członek Państwowej Komisji Wyborczej: PiS jak na razie wygrywa wybory do europarlamentu (IAR)
  • Janusz Niemcewicz, członek Państwowej Komisji Wyborczej: przewaga PiS nad PO zmniejszyła się (IAR)
  • PiS po przeliczeniu protokołów z ponad 63 procent komisji obwodowych nadal wyprzedza PO w wyborach do europarlamentu. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Czytaj także

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>

05.03

PKW: dane z 91 proc. komisji wyborczych: PiS 32,35 proc., PO 31,29 proc., SLD 9,55 proc., PSL 7,21 proc., NP 7,06 proc.

Czytaj więcej >>>

(TVN24/x-news)

03.16

PKW: dane z 63 proc. komisji wyborczych: PiS 33,88 proc., PO 28,66 proc., SLD 9,26 proc., PSL 8,66 proc., NP 7,01 proc.

Czytaj więcej >>>

(TVN24/x-news)

02.15

PKW: dane z 30 proc. komisji wyborczych: PiS 34,23 proc., PO 27,20 proc., PSL 10,05 proc., SLD 9,26 proc., NP 6,90 proc.

Czytaj więcej >>>

(TVN24/x-news)

02.01

W sztabie PiS bez euforii. Prawo i Sprawiedliwość - jak wynika z wstępnych sondaży - nie pokonało PO w wyścigu do PE. Wiceszef PiS Adam Lipiński mówił jednak po ogłoszeniu sondażowych wyników, że to "wstęp do zasadniczej gry". Te wybory pokazały, że my jesteśmy monopolistą po prawej stronie sceny politycznej, przegrane Solidarnej Polski i Polski Razem pokazują, że przez najbliższe lata nie powstanie alternatywa wobec PiS - stwierdził.

01.40

Na Polskę Razem zagłosowało 2,8 procent wyborców. Po opublikowaniu sondażu Jarosław Gowin powiedział, że na pewno nie jest to wynik, który by satysfakcjonował Polskę Razem. - Wiedzieliśmy, że będzie trudno przekroczyć próg wyborczy. Pracowaliśmy ciężko. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy. Od jutra będziemy pracować jeszcze ciężej, by w wyborach samorządowych odnieść sukces - mówił.

Czytaj więcej >>>

(TVN24/x-news)

01.20

To był wielki sondaż przed wyborami narodowymi - tak o wyborach do Parlamentu Europejskiego mówi socjolog Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz. Jej zdaniem, w Polsce, partie się nawet z tym nie kryły. Kampanię zdominowali politycy niestarający się o mandat do Strasburga, a walczący o swoją pozycję, teraźniejszą i przyszłą, w kraju.

00.51

- Zwycięstwo bardzo mnie ucieszyło, ale musimy poczekać na oficjalne wyniki, żeby otwierać szampana - powiedziała Julia Pitera z PO.

Źródło: TVN24/x-news

00.37

Państwowa Komisja Wyborcza dane z 30 proc. obwodów poda około godz.  2.00 w nocy.

00.25

PiS zwyciężyło w grupach wiekowych 40-59 lat i 60 lat i więcej, PO - wśród wyborców w wieku 26-39 lat, a Nowa Prawica wśród najmłodszych - wynika z badania exit poll Ipsosu dla TVP i TVN24.

00.18

- Myślę, że to były już ostatnie wybory, gdzie jeszcze w jakikolwiek sposób aktywnie występowałem - powiedział Aleksander Kwaśniewski, były prezydent, patron Europy Plus Twojego Ruchu. Ugrupowanie w niedzielnych wyborach nie przekroczyło progu frekwencyjnego.

Źródło: TVN24/x-news

00.16

- Lubimy Europę i lubimy być w Europie, natomiast, być może, nie łączymy tej obecności i tego, co nam Europa daje z Parlamentem Europejskim, który słabo znamy, i który mało rozumiemy - mówił w radiowej Jedynce socjolog, prof. Andrzej Rychard komentując słabą frekwencję w niedzielnych eurowyborach.

Czytaj więcej >>>

23.59

W wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało więcej mężczyzn niż kobiet; frekwencja wyniosła odpowiednio 23,9 i 21,7 proc. - wynika z sondażu Ipsos dla TVN 24 i TVP. Najwyższa frekwencja była w dużych miastach, najniższa na wsiach.

23.45

Platforma Obywatelska, która według sondażowych danych zwyciężyła w eurowyborach, najlepszy wynik osiągnęła w woj. pomorskim - 48,2 proc. PiS najwięcej głosów zebrał na Podkarpaciu - 49,8 proc. - wynika z badania exit poll Ipsosu.

23.34

- Obawy Polaków przed destabilizacją wygrały z nadziejami na zmianę - tak sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego ocenił politolog Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.

23.30

- Korwin-Mikke nikogo do więzienia nie wsadzi i nie rozwali Europy - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Źródło: TVN24/x-news

23.22

Sondażowe wyniki eurowyborów komentowali goście w specjalnym Trójkowym "Wieczorze wyborczym".

Czytaj więcej >>>

23.15

Posłowie Ludwik Dorn i Tomasz Górski zasygnalizowali chęć opuszczenia Solidarnej Polski - poinformował Zbigniew Ziobro. Ugrupowanie w wyborach do europarlamentu, według sondażu exit poll uzyskało 3,1 procent głosów.

23.04

- Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, wygranym wyborów do PE może czuć się Janusz Korwin-Mikke, ale też Donald Tusk, bo dla PO nawet remis z PiS jest swego rodzaju sukcesem - ocenił politolog z UW dr Olgierd Annusewicz.

22.49

Jak wynika z sondażu Ipsos dla TVN24 i TVP do Parlamentu Europejskiego wejdą m.in. z PO: Danuta Huebner, Bogdan Zdrojewski, Jerzy Buzek; z PiS: Janusz Wojciechowski i Bolesław Piecha, z SLD: Janusz Zemke i Krystyna Łybacka.

Czytaj więcej >>>

22.40

- Muszę poważnie porozmawiać z Palikotem. Popełniliśmy wiele błędów - mówi Ryszard Kalisz, który nie dostał się do europarlamentu z listy Europy Plus - Twojego Ruchu.

Źródło: TVN24/x-news

22.36

Pierwsze cząstkowe wyniki eurowyborów w Polsce z 30 proc. obwodowych komisji mogą zostać podane około północy - zapowiedział przewodniczący PKW Stefan Jaworski.

Czytaj więcej >>>

22.23

- Nikt poza Januszem Korwin-Mikkem nie może mówić o zwycięstwie w wyborach do Parlamentu Europejskiego - uważa politolog Wojciech Jabłoński. - Jarosław Kaczyński nie przegrał z Donaldem Tuskiem, tylko z Korwin-Mikkem - dodaje ekspert.

22.10

- PSL warto zaufać, warto stawiać na zielonych - tak szef tej partii Janusz Piechociński skomentował sondażowe wyniki wyborów do PE, które dają PSL 7 proc. poparcie. Jego zdaniem, to prognoza na świetny wynik w kolejnych wyborach - samorządowych i parlamentarnych.

22.03

- Jesteśmy czwartą siłą, Nowa Prawica pierwszy raz ruszyła pod swoimi sztandarami i rozpoczęła marsz Polski do normalności - powiedział lider Kongresu Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do PE, które dają KNP czwarte miejsce z 7,2 proc. poparciem.

Czytaj więcej >>>

Źródło: TVN24/x-news

21.59

- Wynik nas nie satysfakcjonuje, wiemy, ile pracy mamy do wykonania i zaczynamy ją od jutra - oświadczył lider Polski Razem Jarosław Gowin po tym, jak w niedzielę wieczorem ogłoszono pierwsze sondaże wyborcze. PR uzyskała 2,8 proc., nie przekroczyła progu wyborczego.

21.51

- Dziś dysponujemy niekwestionowaną pozycją na polskiej lewicy, to mobilizuje nas do dalszej pracy - powiedział szef SLD Leszek Miller po ogłoszeniu pierwszych, sondażowych wyników wyborów do PE. Lider Sojuszu dziękował wyborcom za poparcie.

Czytaj więcej >>>

Źródło: TVN24/x-news

21.41

- Niedzielny wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazuje, że prawica poniosła siódmą klęskę z rzędu - ocenił Jacek Kurski z Solidarnej Polski - jedynka na liście do PE z Warszawy. Dodał, że potrzebna jest rekonstrukcja polskiej prawicy.

Czytaj więcej >>>

Źródło: TVN24/x-news

21.30

Do Parlamentu Europejskiego nie dostali się m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Paweł Zalewski i Henryka Krzywonos (PO), Weronika Marczuk i Wojciech Olejniczak (SLD) - wynika z niedzielnego sondażu wyborczego Ipsos dla TVN24 i TVP.

21.26

- Wynik poniżej oczekiwań, ale wierzę, że nasz program jest dobry dla Polski i Europy - mówił lider koalicji Europa Plus Twój Ruch Janusz Palikot, komentując sondażowe wyniki wyborów do PE. Zgodnie z nimi koalicja otrzymała 3,7 proc. głosów, co oznacza, że nie dostanie się do europarlamentu.

Czytaj więcej >>>

21.23

- Sondażowy wynik wyborów do PE możemy uznać za dobrą podstaw do dalszej ofensywy, naszym celem jest dobra zmiana w Polsce - powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Źródło: TVN24/x-news

21.15

- Polacy dali nam po raz kolejny moment satysfakcji - mówił premier Donald Tusk po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów do PE. Dziękując za udział w elekcji podkreślał, że PO udało się wygrać ósmy lub dziewiąty raz.

Czytaj więcej >>>

Fot.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

21.00

Platforma Obywatelska wygrywa w wyborach do europarlamentu - wynika z pierwszego sondażu exit poll po głosowaniu. Badanie przeprowadził IPSOS dla TVP Info i TVN 24.

Czytaj więcej >>>

20.15

PKW przedstawiła także frekwencję w dużych miastach. Spośród największych miast najwyższą frekwencję jak na razie odnotowano w Krakowie - 27,35 proc., a najniższą w Gorzowie Wielkopolskim - 17,53 proc. W Białymstoku wyniosła ona 20,13 proc., Bydgoszczy - 22,33 proc., w Gdańsku - 23,85 proc., Katowicach - 20,51 proc., Kielcach - 21,88 proc., Lublinie - 21,99 proc., Warszawie - 25,24 proc., Olsztynie - 19,64, w Opolu - 19,83 proc., Poznaniu - 21,89 proc., Rzeszowie - 22,64 proc., Szczecinie - 19,06 proc., Toruniu - 23,18 proc., Wrocławiu - 22,41 proc., Zielonej Górze - 21,72 proc., w Łodzi - 19,39 proc.

19.45

Zestawienie dotyczące frekwencji - województwa.

Fot.
Fot. PKW

19.18

Według informacji Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godz. 17.30 wyniosła 16,91 proc. Pięć lat temu na godzinę 18.00 frekwencja w wyborach wyniosła 18,24 proc.

Czytaj więcej >>>

19.07

- Zapraszamy wszystkich do urn wyborczych. Prosimy o to bardzo gorąco. Lokale wyborcze są czynne do 21. Każdy może zdążyć oddać głos, który będzie miał wpływ na to, jaką pozycję będzie mieć Polska w Europie - powiedział Bronisław Komorowski.

Źródło: TVN24/x-news

18.30

Polacy wybierają swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Po godzinie 18.00 w lokalu wyborczym na ul. Koszykowej w Warszawie zagłosował Janusz Palikot.

18.01

Kolejny incydent. Przewodniczący jednej z komisji wyborczych we Włocławku odwołany. Mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

17.35

W budynku Parlament Europejskiego w Brukseli już wszystko prawie zapięte na ostatni guzik. O godz. 21.00 rozpocznie się wieczór wyborczy, bo wtedy ogłoszone będą przewidywania dotyczące frekwencji.

17.02

Liderzy partii, które biorą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyli do urn. Na głosowanie przybyli sami lub ze wsparciem rodzin. W Sopocie głosował Donald Tusk. W Warszawie głos oddali prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef SLD Leszek Miller i przewodniczący PSL Janusz Piechociński. Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro głosował w Krakowie, a Lider Kongresu Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke w podwarszawskim Józefowie.

Źródło: TVN24/x-news

16.54

Polacy wybierają europosłów również poza granicami kraju. Oddają głosy w komisjach wyborczych m.in. w Moskwie i Berlinie. Polskie eurowybory zakończyły się już natomiast w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: TVN24/x-news

16.22

Kardynał Stanisław Dziwisz głosował w wyborach do europarlamentu. Duchowny ma nadzieję, że w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja dopisze.

15.51

Do tej pory doszło do trzech incydentów podczas niedzielnego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowało PKW.

Czytaj więcej >>>

15.45

Kolejne zestawienie.

Fot.
Fot. Twitter

15.36

Około 2400 osób wyraziło chęć głosowania w niedzielnych eurowyborach w dwóch polskich komisjach wyborczych, zorganizowanych w Brukseli. To ponad połowa mniej niż w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2011 r.

15.27

Ciekawa statystyka dotycząca frekwencji.

Fot.
Fot. Twitter

15.01

Janusz Palikot nie mógł zagłosować w Lublinie w wyborach do europarlamentu, bo okazało się, że nie ma go w spisie wyborców. Przedstawiciele komisji wyborczej stwierdzili, że posła nie można dopisać, bo przy ostatnich wyborach złożył deklarację o "stałym przeniesieniu" i głosował w Warszawie. Palikot zapowiedział, że odda głos w stolicy.

Źródło: Novovision/x-news

14.47

Jarosław Kaczyński zagłosował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Lider Prawa i Sprawiedliwości oddał głos w Szkole Głównej Służby Pożarniczej na warszawskim Żoliborzu.

Fot.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

14.35

Były prezydent Lech Wałęsa oddał głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w lokalu wyborczym w Gdańsku.

Fot.
Fot. PAP/Adam Warżawa

13.43

O godzinie 12 frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 7,31 procent - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Kazimierz Czaplicki z Państwowej Komisji Wyborczej powiedział, ze najwyższa frekwencja jest w okręgu Warszawa 1, najniższa na Dolnym Śląsku.

TVN24/x-news

13.12

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź wykorzystał czas oczekiwania na wydanie karty wyborczej na to, by wręczyć członkom komisji wyborczej obrazki z portretem św. Jana Pawła II.


TVN24/x-news

13.09

Głosowanie w indiańskim wigwamie odbywa się w niedzielę w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 6 w Czerwonaku (woj. wielkopolskie). Lokal wyborczy w tamtejszym Gminnym Domu Kultury "Sokół" na czas eurowyborów stał się indiańską wioską.
Nietypowy wystrój towarzyszący od lat wyborom w Czerwonaku ma zachęcać głosujących do liczniejszego udziału. Statystyki pokazują że jest to metoda skuteczna.
Lokal wyborczy ozdobiony jest indiańskimi motywami i symbolami. Podłogę wysypano korą z drzew, słychać dźwięki wydawane przez dzikie zwierzęta.

W minionych latach wyborcy mieli okazję głosować m.in. w "akwarium" i na "boisku piłkarskim" oraz lesie.

13.07

W Polsce do Parlamentu Europejskiego kandyduje 1279 osób. Najmłodsza z nich ma 21 lat, a najstarsza - 89. Wśród kandydatów 43 proc. stanowią kobiety.

12.41

Polacy przebywający w Rosji głosują w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego w pięciu obwodowych komisjach wyborczych: w Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Irkucku i Smoleńsku.
We wszystkich pięciu miastach lokale wyborcze znajdują się na terenie polskich przedstawicielstw konsularnych. Czynne są - tak jak w Polsce - od 7 do 21 czasu miejscowego.

12.41

Prezes
Prezes Polski Razem Jarosław Gowin głosuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w lokalu wyborczym w Krakowie/fot. PAP/Jacek Bednarczyk

12.36

Specjalny
Specjalny Google Doodle przygotowany z okazji wyborów do PE/fot. screen z Google

Wyszukiwarka Google w polskiej wersji językowej przygotowała specjalny Google Doodle z okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego.

12.34

Portal społecznościowy Facebook w dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego wprowadził w swojej mobilnej wersji specjalny przycisk "Głosuję". Dzięki temu można pochwalić się znajomym, że spełniło się obywatelski obowiązek.

12.20

Prezes
Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro z żoną Patrycją Kotecką przed głosowaniem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w lokalu wyborczym w Krakowie, fot. PAP/Jacek Bednarczyk

11.29

Ponad dwa i pół tysiąca Polaków zarejestrowało się w Belgii do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Powiedział o tym Polskiemu Radiu konsul generalny Piotr Adamiuk. To prawie o połowę mniej niż w wyborach parlamentarnych, czy prezydenckich.

11.06

Prezydent
Prezydent RP Bronisław Komorowski z małżonką Anną głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w lokalu wyborczym w Warszawie, fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent zachęca do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bronisław Komorowski oddał głos w lokalu znajdującym się w liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie. Po głosowaniu prezydent zaapelował o poważne potraktowanie wyborów.


TVN24/x-news

Bronisław Komorowski podkreślił, że każdy może oddać głos, który przyczyni się do tego, jaką pozycję Polska będzie miała w Europie. - Wszystkie sposoby na chłodzenie można odłożyć na czas po głosowaniu - dodał prezydent.

TVN24/x-news

Z kolei w Sopocie głos oddał premier Donald Tusk z rodziną.

Premier
Premier RP Donald Tusk z córką Katarzyną głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w lokalu wyborczym w Sopocie, fot. PAP/Adam Warżawa

10.53

 

Tuż po 10.00 w podwarszawskiej Nowej Iwicznej głosował wicepremier Janusz Piechociński. Minister gospodarki zwrócił uwagę na to, że wyborom sprzyja piękna pogoda. - Niech to będzie jak najlepsza pogoda dla Polski i Europy - powiedział polityk. Zaapelował, by wszyscy korzystali z wolności obywatelskich, wywalczonych 25 lat temu.

10.50

Mieszkańcy Gdańska biorą udział w głosowaniu w wyborach do europarlamentu. Na razie w komisjach wyborczych nie widać dużych kolejek, a głosowanie przebiega sprawnie.

TVN24/x-news

10.45

91-letnia
91-letnia Helena Reszka głosuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 2 w Głuchowie k. Rawy Mazowieckiej, PAP/Grzegorz Michałowski

10.40

 

W większości krajów Unii Europejskiej w niedzielę odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego.
W niedzielę jako pierwsi - o godz. 13 polskiego czasu - skończą głosować Belgowie. O godz. 14 zakończą się wybory w Luksemburgu, a o godz. 17 w Austrii i na Cyprze. O godz. 18 zamknięte zostaną lokale wyborcze w Bułgarii, Niemczech i Grecji. We Francji głosowanie dobiegnie końca o godz. 18. W Chorwacji, Estonii, Finlandii, Słowenii, na Litwie i Węgrzech wybory potrwają do godz. 19.
O godz. 20 zamknięte zostaną lokale w Danii, Portugalii, Rumunii i Hiszpanii. Do godz. 21 trwać będzie głosowanie w Szwecji i Polsce. Najdłużej wybory potrwają we Włoszech, gdzie zakończą się one dopiero o godz. 23.

10.35

W wyborach do PE, które trwały w Unii przez cztery dni, wybranych zostanie 751 eurooposłów. Wszystkich obowiązują te same prawa i obowiązki, wszyscy dostają też jednakowe wynagrodzenie, które do małych nie należy. Deputowani zarabiają ponad 6 tysięcy euro netto miesięcznie, poza tym dostają codzienną dietę - ponad 300 euro na wyżywienie i zakwaterowanie jeśli w Brukseli i Strasburgu podpiszą listę obecności. Europoseł może stracić przyznane pieniądze jeśli na przykład nie weźmie udziału w połowie głosowań na sesji plenarnej.

10.30

O godzinie 13.30 Państwowa Komisja Wyborcza poda informacje o frekwencji z godziny 12.00.

10.22

Mężczyzna
Mężczyzna głosuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w lokalu wyborczym w Warszawie, fot. PAP/Paweł Supernak

10.10

Nad ranem polskiego czasu zakończyło się głosowanie w eurowyborach w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na różnicę czasową nasi rodacy poszli do urn w sobotę. Największą frekwencję zanotowano w Chicago, gdzie pracowały cztery komisje wyborcze.
W Chicago frekwencja w eurowyborach była zdecydowanie większa niż pięć lat temu, ale tak naprawdę udział Polaków z USA w głosowaniu ma charakter symboliczny, a wyniki zza oceanu nie będą miały większego wpływu na końcowe rozstrzygnięcia. Według wstępnych informacji do urn poszło nieco ponad dwa i pół tysiąca Polonusów. Dokładne wyniki ze Stanów Zjednoczonych poznamy po godzinie 21.

10.01

Przy komisjach wyborczych na Pomorzu tłumów na razie nie widać. Jednym z pierwszych, którzy zagłosowali w Gdańsku, był arcybiskup Sławoj Leszek Głodź. Metropolita głosował przed 8.00.
Jak powiedział dziennikarzom mimo dużej liczby kandydatów nie miał kłopotu z wyborem.

09.52

Sędzia Włodzimierz Ryms z PKW powiedział na konferencji prasowej, że o 7.00 wszystkie komisje wyborcze rozpoczęły pracę. Do incydentu doszło jedynie we wsi Wicko, gdzie jeden z członków komisji jeszcze przed rozpoczęciem głosowania próbował wrzucić do urny karty wyborcze za siebie i członków rodziny. W Lwówku Śląskim nie przybył jeden z członków komisji i pracuje ona bez niego.

TVN24/x-news

09.47

Polacy wybierają swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Chwilę po 9.00 na warszawskim Ursynowie zagłosował Leszek Miller.

Szef
Szef SLD Leszek Miller z żoną Aleksandrą głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w lokalu wyborczym w Warszawie, fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Po oddaniu głosu podkreślił, że wybory w rocznicę przystąpienia Polski do Wspólnoty mają dla niego szczególne znaczenie. Dodał, że dla niego to symboliczny moment, bo 10 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. - Moja żona i ja daliśmy dowód, że poważnie traktujemy Unię Europejską i Parlament Europejski - dodał.

09.00

rys.
rys. PAP/Godlewska Estera

08.39

 

- Głosowanie to nasz obowiązek - powiedział prymas Polski. W wyborach do Parlamentu Europejskiego arcybiskup Wojciech Polak oddał głos w stołecznej komisji opodal siedziby Episkopatu.
- Głosowanie to nasze prawo - przypomniał po wrzuceniu głosu do urny. Hierarcha zaznaczył, że to wyraz odpowiedzialności za Parlament Europejski, ale i za ojczyznę. Zwrócił uwagę, że w tych wyborach stawiamy krzyżyk przy konkretnej osobie, ale opowiadamy się też za daną partią.

08.05

W Krakowie, oprócz wyborów do PE, odbywa się także referendum ws. organizacji zimowej olimpiady. Głosować można w 448 obwodowych komisjach ds. referendum, które zlokalizowano w tych samych budynkach, co obwodowe komisje wyborcze w wyborach do europarlamentu.

07.32

Jako jeden z pierwszych poznaniaków tuż po godzinie 7:00 na Śródce głosował arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki. Przewodniczący konferencji Episkopatu Polski nie zdradził na kogo oddał swój głos, ale mówił, że samo głosowanie jest ważne.

07.20

Aby w niedzielnych eurowyborach oddać ważny głos, trzeba postawić krzyżyk - znak X - w kratce po lewej stronie nazwiska kandydata na jednej z list komitetów wyborczych.
Udając się do lokalu wyborczego, należy wziąć dowód tożsamości - to warunek, by została nam wydana karta do głosowania.

07.00

Można już głosować - lokale wyborcze otwarte.

06.00

Dziś wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00.

IAR, PAP, electionsnight2014.com, bk, aj, to