Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Jaremczak 27.05.2014

Komorowski składa kondolencje rodzinie Jaruzelskiego

Nekrolog prezydenta Bronisława Komorowskiego został opublikowany w "Gazecie Wyborczej".
Na zdjęciu archiwalnym z 13.12.1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojennyNa zdjęciu archiwalnym z 13.12.1981 roku generał Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojennyPAP/ARCHIWUM

"25 maja 2014 roku zmarł generał Wojciech Jaruzelski decyzją Parlamentu Prezydent Polski w latach 1989-1990. Rodzinie składam wyrazy głębokiego współczucia. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski".

screen:
screen: Gazeta Wyborcza

We wtorek rano warszawski ratusz ogłosił, że pogrzeb generała odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 12. Jaruzelski zostanie pochowany w kwaterze I Armii Wojska Polskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie. - Ojciec całe życie podkreślał, że jest przede wszystkim żołnierzem i jako wojskowy chciałby spoczywać wśród tych, którzy byli mu najbliżsi - tłumaczy Monika Jaruzelska.

 

Generał Jaruzelski w Radiach Wolności>>>

Zdaniem Jerzego Wenderlicha z SLD, miejscem pochówku generała powinna to być Aleja Zasłużonych na warszawskich Powązkach. - Gen. Jaruzelski to osoba o pokomplikowanej biografii, która zaznała wielu krzywd ze strony Sowietów, a później budowała świat i rozstrzygała wiele ważnych problemów. Ci, którzy chcą oddawać mu hołd niech to robią, a inni niech nie bezczeszczą tego, co powinno być przestrzenią sacrum, bo cmentarz do takiej przestrzeni powinien należeć - stwierdził w radiowej Jedynce wicemarszałek Sejmu.

Wenderlich zapytany o wydźwięk słów z nekrologu podpisanego przez prezydenta Komorowskiego:   "Decyzją Parlamentu prezydent Polski w latach 89-90", nie chciał przypisać im żadnych negatywnych intencji. - W różnych demokratycznych krajach prezydenta wybiera się różnie – i w wyborach powszechnych, ale i poprzez Zgromadzenie Narodowe. Tak że ja bym nie szukał tutaj dziury w całym. To oddanie hołdu przez pana prezydenta Bronisława Komorowskiego warte jest szacunku - odparł polityk SLD.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

Przeciwko pochowaniu Jaruzelskiego na Powązkach są politycy Prawa i Sprawiedliwości a także Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Jego rzecznik, Jerzy Bukowski, napisał w tej sprawie list do prezydenta.

Jak czytamy w nim, Wojciech Jaruzelski, to "człowiek, który jak żaden inny polityk w drugiej połowie XX wieku symbolizuje w Polsce zdradę Ojczyzny i wiernopoddańczo służył Związkowi Sowieckiemu, a realizując jego imperialne interesy nie wahał się wydać wojny własnemu narodowi". Jerzy Bukowski napisał też, że "ludziom, którzy dla osobistych korzyści zdradzili swój kraj i tchórzliwie unikali poniesienia odpowiedzialności za swoje przestępcze czyny nie wolno oddawać honorów ani za życia, ani po śmierci".

Zobacz serwis - Grudzień '70 >>>

Jaruzelski był przywódcą PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku. Przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego. W 1989 roku został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polski. W ostatnich latach ciężko chorował.

asop