Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 11.11.2014

Burzliwe Święto Niepodległości. Starcia na ulicach Warszawy [relacja]

W niedzielę cała Polska świętowała 96. rocznicę odzyskania niepodległości. Największe uroczystości odbywały się w Warszawie.
Interwencja policji na rondzie Waszyngtona podczas Marszu NiepodległościInterwencja policji na rondzie Waszyngtona podczas Marszu NiepodległościPAP/Tomasz Gzell
Galeria Posłuchaj
  • Polska świętuje 96 rocznicę odzyskania niepodległości. Prezydent Bronisław Komorowski (IAR)
  • Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął świętowanie 11 listopada (IAR)
  • W 96. rocznicę odzyskania niepodległości w warszawskiej archikatedrze św. Jana bp polowy Józef Guzdek odprawił uroczystą mszę w intencji ojczyzny (IAR)
  • Msza święta za ojczyznę odprawiona przez kardynała Stanisława Dziwisza rozpoczęła krakowskie obchody Święta Niepodległości (IAR)
  • Polacy świętują 96 lat niepodległości (IAR)
  • Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza (IAR)
  • Idzie marsz dla niepodległej. Relacja Kseni Maćczak (IAR)
  • Gęstnieje tłum na placu Defilad w pobliżu ronda Dmowskiego w centrum Warszawy(IAR)
  • Marsz Niepodległości w Warszawie - relacja Witolda Banacha (IAR)
  • Zamieszki na rondzie Waszyngtona w Warszawie - relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
Czytaj także

23.26

Burzliwe święto. Nie obyło się bez incydentów - podsumowanie obchodów Narodowego Święta Niepodległości >>>

22.02

276 osób doprowadzonych na policję, kilkadziesiąt osób zostało rannych, w tym 23 policjantów oraz 24 osoby cywilne - to najnowszy wieczorny bilans Marszu Niepodległości, który we wtorek po południu przeszedł ulicami Warszawy. Pozostałe marsze i zgromadzenia, także w innych miastach, przebiegły spokojnie.

21.15

Zdaniem Cezarego Gmyza, zamieszki były skutkiem prowokacji policji wobec uczestników marszu narodowców. Według Seweryna Blumsztajna, przyczyn rozróby należy szukać w "języku nienawiści", jakim posługują się narodowcy i główna partia opozycyjna.

Czytaj więcej >>>

21.12

Komendant stołeczny policji Michał Domaradzki powiedział, że zatrzymani mogą usłyszeć zarzuty udziału w zbiegowisku, którego uczestnicy zagrażają życiu ludzkiemu lub niszczą mienie. Grozi za to do trzech lat więzienia.

21.00

Wieczorem rannych policjantów w szpitalu odwiedzili minister SW Teresa Piotrowska i komendant główny policji Marek Działoszyński.

20.51

Szef stołecznej policji Michał Domaradzki powiedział, że w Marszu Niepodległości uczestniczyło około 30 tysięcy osób.

20.18

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa w stołecznym ratuszu Ewa Gawor zapewniła, że sytuacja na ulicach Warszawy została opanowana.

19.49

Ponad 200 osób doprowadzonych na policję, kilkanaście osób zostało rannych, w tym 12 policjantów - to wstępny bilans Marszu Niepodległości, który we wtorek po południu przeszedł ulicami Warszawy. Pozostałe marsze i zgromadzenia, także w innych miastach, przebiegły spokojnie.

19.15

Spokojniej w Warszawie. Uczestnicy Marszu Niepodległości rozchodzą się, uspokoiła się sytuacja w pobliżu Stadionu Narodowego. Wcześniej doszło do starć chuliganów z policją.

19.10

Źródło: TVN24/x-news

19.07

Na błoniach Stadionu Narodowego, przy kamieniu upamiętniającym dom, w którym urodził się Roman Dmowski, zakończył się wiec kończący Marsz Niepodległości.

18.58

Były poseł Artur Zawisza powiedział, że na marsz przyszło 100 tys. osób.

18.50

Przedstawiciel straży Marszu Niepodległości, który przemawiał podczas wiecu na błoniach Stadionu Narodowego, krytykował kibiców, którzy przyszli na marsz tylko po to, żeby bić się z policją. - Niech zrobią swój marsz - antypolicyjny - mówił.

18.33

Jak dotąd policja ma informacje o dwóch rannych funkcjonariuszach i dwóch rannych uczestnikach Marszu Niepodległości - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Jak dodał, do tej pory do jednostek policji doprowadzono 215 osób.

Fot.
Fot. PAP/Jacek Turczyk

18.29

Robert Winnicki z Ruchu Narodowego zaapelował także do policji, żeby nie zbliżała się do ich wiecu.

18.27

Robert Winnicki z Ruchu Narodowego apelował się do zgromadzonych przed Stadionem Narodowym uczestników Marszu Niepodległości o pamięć o Polakach mieszkających za granicą. Podkreślał również m.in., że polski handel powinien być w "polskich rękach".

18.24

Rzecznik stołecznej policji Mariusz Mrozek uważa, że zamieszki spowodowali kibice kilku klubów.

18.20

Duże siły policyjne skierowane zostały także na warszawski Plac Zbawiciela. Funkcjonariusze pilnują, aby nie doszło do podpalenia "Tęczy".

Fot.
Fot. PAP/Marcin Obara

18.11

Tymczasem Marsz Niepodległości dotarł na błonia Stadionu Narodowego. Tam trwają przemówienia liderów Ruchu Narodowego i zaproszonych gości.

18.05

Sytuacja na warszawskim Rondzie Waszyngtona została opanowana. Wcześniej dochodziło tam do starć chuliganów z oddziałami policji. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i armatek wodnych. W sumie zatrzymano ponad 200 osób. Jak relacjonują reporterzy IAR, obecnie policja wycofała się na Aleję Zieleniecką.

Fot.
Fot. PAP/Jacek Turczyk

18.03

Jak tłumaczy radiowej Trójce rzecznik policji Mariusz Sokołowski, policja rozbija najbardziej agresywne grupy uczestników starć oraz zatrzymuje tych, którzy podczas zamieszek zostali oblani specjalną farbą.

Fot.
Fot. PAP/Leszek Szymański

18.00

Krzysztof Bosak ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości powiedział PAP, że organizatorzy marszu odcinają się od osób wdających się w bójki z policją na rondzie Waszyngtona w Warszawie.

17.48

Ponad 200 osób, w tym także tych, które brały udział w burdach na rondzie Waszyngtona, zostało doprowadzonych już do jednostek policji - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Potwierdził, że ranny został co najmniej jeden policjant.

Fot.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

17.43

Organizator Marszu Niepodległości współpracuje z policją i innymi służbami porządkowymi, aby powstrzymać zamieszki. Tak szefowa wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w urzędzie miasta Ewa Gawor komentuje wydarzenia w Warszawie. Gawor zaznacza, że osoby, które wywołują burdy, nie są uczestnikami marszu.

17.41

Większość uczestników Marszu Niepodległości kieruje się w stronę Alei Zielenieckiej. Tymczasem bójki chuliganów z policją przenoszą się z ronda Waszyngtona w okolice parku Skaryszewskiego. Interweniuje również Straż Marszu Niepodległości.

Fot.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

17.26

Obecnie uczestnicy Marszu Niepodległości omijają miejsce starć, przechodząc chodnikiem przy Stadionie Narodowym.

17.22

Napastnicy w okolicy ronda Waszyngtona wyrywają znaki drogowe a nawet miejskie, bezpłatne rowery, którymi starają się rzucać w policjantów.

Fot.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

17.11

- Nie ma wniosku o rozwiązanie Marszu Niepodległości - powiedziała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor. W okolicy ronda Waszyngtona doszło do zamieszek, policja użyła armatek wodnych; są pierwsze zatrzymania.

17.08

W zamieszkach na rondzie Waszyngtona ranny został jeden z interweniujących policjantów. Zabrała go karetka pogotowia.

Źródło: TVN24/x-news

17.04

Są pierwsze zatrzymania chuliganów, którzy zaatakowali policjantów. - Pseudokibice zostali już oddzieleni od uczestników manifestacji - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Fot.
Fot. PAP/Jacek Turczyk

17.01

Marsz Niepodległości znów ruszył. Wcześniej pochód był zatrzymany na rondzie Waszyngtona. Przed kolumną marszu dochodziło do starć chuliganów z policją.

Fot.
Fot. PAP/Leszek Szymański

16.56

W okolicy ronda Waszyngtona policja otoczyła tę grupę zamaskowanych osób, która oddzieliła się od marszu i atakowała funkcjonariuszy. Policjanci użyli też broni gładkolufowej. Do czoła marszu podjechały karetki pogotowia, po chwili odjechały na sygnale.

16.53

Ważna informacja dla mieszkańców Warszawy. Po godz. 16 przywrócono ruch autobusów i tramwajów na ul. Marszałkowskiej, rondzie Dmowskiego oraz ruch autobusowych w al. Jerozolimskich, od ul. Marszałkowskiej do al. Jana Pawła II - informuje stołeczny ZTM. Ulice były zamknięte w związku z Marszem Niepodległości.

16.45

Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski incydent na rondzie Waszyngtona wywołała duża grupa chuliganów, która tuż za mostem próbowała doprowadzić do burdy z uczestnikami marszu i atakowała policjantów.

Fot.
Fot. PAP/Leszek Szymański

16.40

Duża grupa pseudokibiców zaatakowała policjantów w okolicach ronda Waszyngtona, zastali odizolowani od uczestników Marszu Niepodległości, trwa ich zatrzymywanie - poinformował rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski. Policja zablokowała przemarsz.

16.31

Zamieszki na rondzie Waszyngtona w Warszawie. Kilkadziesiąt osób rzuca w kierunku policji petardy i race. Interweniują oddziały prewencji i armatka wodna.

Fot.
Fot. PAP/Jacek Turczyk

16.23

Początek Marszu Niepodległości jest już po praskiej stronie Warszawy. Cały czas na z przodu pochodu dochodzi do incydentów. Zdarzają się bójki, demonstranci rzucają kamieniami. Do bójek doszło m.in. na rondzie Waszyngtona. Jednak większość demonstrantów zachowuje się spokojnie.

16.18

Przy wejściu na Most Poniatowskiego grupa kilkunastu zamaskowanych osób rzucała petardy w miejsca, gdzie stoją policjanci. Jeden z organizatorów Marszu, Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego powiedział, że kilka osób próbowało wyprzedzić czoło pochodu. Jest problem, tak jak co roku, z osobami, które wyprzedzają marsz, pojawiła się plotka, że przed pochodem są osoby związane z lewicą, ale to nieprawda - powiedział IAR Krzysztof Bosak.

Źródło: TVN24/x-news

16.11

Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, przemarsz kompanii honorowych przez centrum miasta i Apel Pamięci na Placu Solidarności - tak w skrócie można podsumować wojewódzkie obchody Święta Niepodległości, które zorganizowano w Olsztynie.

16.07

Polacy świętują odzyskanie niepodległości. Jak zwykle 11 listopada złożono wieńce i zapłonęły znicze na grobach Piłsudczyków, pochowanych na lubelskim cmentarzu przy ulicy Białej. - Spoczywają tutaj prochy żołnierzy, którzy ginęli w bitwach w okolicach Lublina - mówi prezes lubelskiego oddziału związku Piłsudczyków Tomasz Dyzma.

16.03

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w towarzystwie parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości złożył kwiaty przy sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego na Wawelu w ramach obchodów Święta Niepodległości w Krakowie.

Fot.
Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

16.01

Ponad 80 osób zostało doprowadzonych do jednostek policji w Warszawie. Podczas kontroli policjanci znaleźli przy nich petardy, race, ochraniacze na zęby, kominiarki, a nawet pałki.

16.00

Uczestnicy Marszu Niepodległości.

Fot.
Fot. PAP/Jacek Turczyk

15.58

Marsz Niepodległości przebiega na razie dość spokojnie - zapewnia policja. Według rzecznika Mariusza sokołowskiego, dochodzi do pojedynczych incydentów. - Są to głównie rzucane race albo petardy w kierunku funkcjonariuszy. Grupa kilkunastu osób próbowała też doprowadzić do konfrontacji z policją, ale sytuacja została opanowana - dodał.

15.57

Zakończył się prezydenckio marsz "Razem dla Niepodległej".

15.56

Na czele Marszu Niepodległości na Moście Poniatowskiego interweniuje pogotowie ratunkowe. Organizatorzy na chwilę zatrzymali pochód.

15.44

Pierwszy incydent na marszu niepodległości. Kilkunastu manifestantów zaatakowało policję na wysokości dworca Warszawa Powiśle. W stronę funkcjonariuszy poleciały race, kamienie i butelki. Straż marszu stara się powstrzymać atakujących.

15.20

Ruszył marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe.

15.19

Około 60 osób zatrzymała stołeczna policja w związku z Marszem Niepodległości w Warszawie. - Osoby te posiadały środki pirotechniczne - powiedział IAR rzecznik Komendy Stołecznej Mariusz Mrozek.
To dane sprzed godziny 15.00.

15.16

Uroczyste złożenie wieńców przed pomnikiem Romana Dmowskiego. Obok prezydenta hołd złożył między innymi Roman Giertych i jego ojciec Maciej Giertych a także Marcin Libicki z synem, Filipem.

Prezydent
Prezydent Bronisław Komorowski i profesor Maciej Giertych. Foto: PAP/Radek Pietruszka

15.10

Prezydent Bronisław Komorowski uczcił pamięć Stefana Roweckiego "Grota" składając wieniec przed jego pomnikiem. Z kolei przed pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego kwiaty złożyli także premierzy III RP.

15.03

Biało-czerwone flagi, transparenty z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego, bukiety kwiatów. Około trzy tysiące osób wzięło udział w Marszu Niepodległości, który przeszedł ulicami Szczecina.
Skandowano hasła: "Część i chwała bohaterom" oraz "Bóg, honor i ojczyzna".

14.55

- Polacy oczekują od obecnych elit kompetencji i uczciwości, dumy z polskości oraz bezinteresownej służby i skromności - powiedział podczas mszy w intencji Ojczyzny biskup płocki Piotr Libera. W homilii bp Libera zauważył, że trudno się dziwić, iż "dla niemałej liczby młodych Polaków punktami odniesienia stają się przywódcy II Rzeczpospolitej, prawdziwi mężowie stanu, którzy potrafili w ciągu zaledwie dwóch dekad, i to w znacznie mniej sprzyjających warunkach, zbudować dobrze rokujące państwo".
- Tamtej wizji i kompetencji, tamtej uczciwości i idealizmu, tamtej dumy z polskości chcą od naszych elit Polacy. Chcą tamtego ducha bezinteresownej służby i skromności. Chcą, chcemy, szczególnie dzisiaj w przededniu kolejnych ważnych wyborów, "świętej miłości kochanej Ojczyzny" - powiedział bp Libera.

14.50

Prezydent Bronisław Komorowski oraz liderzy PSL złożyli wieńce przed pomnikiem Wincentego Witosa - przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP. Uczestnicy marszu "Razem dla Niepodległej" odśpiewali "Rotę".

14.47

Niewielka grupa obrońców tęczy i znacznie liczebniejsze siły policji - tak wygląda akcja "Bronimy Tęczy jak Niepodległości" nad placu Zbawiciela w Warszawie. Akcja ma potrwać około trzech godzin. Wszystkie drogi dojazdowe do placu Zbawiciela obstawione są policją. Funkcjonariusze przygotowali też wóz z armatką wodną.

14.40

Przy rondzie im. Romana Dmowskiego, stacji metra Centrum oraz przed Pałacem Kultury i Nauki zbierają się uczestnicy warszawskiego Marszu Niepodległości.

Uczestnicy
Uczestnicy Marszu Niepodległości 2014 zbierają się przed PKiN. Foto: PAP/Leszek Szymański

Organizatorzy marszu pod hasłem "Armia patriotów" w zgłoszeniu podali, że zgromadzenie będzie liczyło 50 tys. osób. Wielu przybyłych już uczestników marszu przyniosło flagi biało-czerwone, widać też flagi ONR z Falangą i emblematy klubów sportowych.

14.28

Nie obyło się bez okrzyków, gwizdów i utarczek słownych. Obchody Święta Niepodległości podzieliły Kraków. Ze Wzgórza Wawelskiego Droga Królewską przed Grób Nieznanego Żołnierza przy Placu Matejki przeszły trzy marsze: pierwszy pochód patriotyczny z przedstawicielami lokalnych władz, drugi zorganizowany przez sympatyków i polityków Prawa i Sprawiedliwości. Własny pochód stworzyli też członkowie Klubów Gazety Polskiej. Na czele nieśli transparent z napisałem "Smoleńska nie zapomnimy". Starali się zakłócić przebieg uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w której brał udział wojewoda małopolski i były szef MSWiA Jerzy Miller.

14.24

- Prezentacja sprzętu i uzbrojenia wojskowego, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych - znalazły się w programie Pikniku Niepodległościowego, który odbywa się na Rynku Manufaktury w Łodzi.

14.21

Drzwi do gmachu MEN przy Alei Szucha 25 w Warszawie zostały otwarte dla zwiedzających.

14.00

- Nowoczesny patriotyzm to także udział w wyborach - mówił w gnieźnieńskiej katedrze prymas Polski abp Wojciech Polak. Dodał, że uczestnictwo w wyborach pozwala nam przestać być jedynie biernymi obserwatorami życia społeczno-politycznego

13.50

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Paradzie Niepodległości, która przeszła ulicami historycznego centrum Gdańska. Atrakcją imprezy było m.in. około dwustu różnego rodzaju pojazdów a także konni husarzy i ułani.
W paradzie jechały motocykle, auta osobowe oraz większe pojazdy, w tym autobusy i samochody wojskowe. Pojawiły się m.in. cadillac, wołga, warszawa, polonezy, małe i duże fiaty, autobus typu ogórek oraz oryginalne wojskowe auta z czasów II wojny światowej i późniejsze. W kolumnie poruszały się też liczne grupy rekonstruktorów przebranych w historyczne stroje z różnych epok, w tym ułani i husarzy na koniach. W orszaku nie zabrakło też kaszubskiego konnego zaprzęgu.

13.47

Uczestnicy prezydenckiego marszu oddali hołd kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia w Warszawie odśpiewano pieśń "Boże Coś Polskę". Odmówiono także modlitwę "Ojcze nasz" za pomyślność ojczyzny.

(źródło: TVN24/x-news)

Komorowski podkreślił, że kard. Wyszyński to postać, która nam powinna mówić, że "w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, można szukać rozwiązań pozytywnych, jeśli się dysponuje odwagą, mądrością, głęboką wiarą, ufnością i jeśli umie się zrozumieć w pełni znaki czasów".

13.40

- Miłość do ojczyzny to działanie i podejmowanie koniecznych reform służących narodowi, a nie partyjnym interesom - mówił w trakcie mszy w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach arcybiskup Wiktor Skworc. Jego zdaniem, w dobie konfliktu na Ukrainie, mija euforyczne przekonanie, że wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO jest gwarancją bezpieczeństwa. - Nastąpiło przebudzenie, ukazujące skalę zaniedbań. Tę skalę zaniedbań dostrzegamy i u nas, na Górnym Śląsku. Nie doczekaliśmy się obiecanej ustawy metropolitalnej ani działań naprawczych górnictwa, tych drugich już z kolei - podkreślił.

13.18

Ruszył marsz "Razem dla Niepodległej". Prowadzi go prezydent Bronisław Komorowski. Trasa marszu prezydenckiego, podobnie jak w latach poprzednich, wiedzie szlakiem bohaterów narodowych zasłużonych dla niepodległości.

Marsz
Marsz "Razem dla Niepodległej". Foto: PAP/Radek Pietruszka

13.00

Około 40 osób z materiałami pirotechnicznymi trafiło na komisariaty w Warszawie. Najwięcej zatrzymań było w rejonie Dworca Centralnego i placu Zbawiciela, gdzie stoi Tęcza, która spłonęła w czasie Marszu Niepodległości w zeszłym roku.
Policja uważnie przygląda się sytuacji na ulicach Warszawy zwłaszcza w tych miejscach, gdzie w ubiegłym roku doszło do incydentów. To między innymi squat przy ulicy Skorupki. Przy Pięknej stoją armatki wodne.

Policja
Policja kontroluje przechodniów przy instalacji artystycznej "Tęcza" na Placu Zbawiciela w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

12.56

- Polska i Litwa skutecznie chronią wspólnych interesów w regionie - napisała w liście gratulacyjnym z okazji Święta Niepodległości litewska prezydent Dalia Grybauskaite. Zgodnie z wieloletnią tradycją przywódcy Litwy uczestniczyli w Warszawie 11 listopada w obchodach Święta Niepodległości, a polski przywódca przyjeżdżał do Wilna 16 lutego na Dzień Niepodległości Litwy. Jednak w tym roku prezydent Dalia Grybauskaite nie bierze udziału w obchodach w Warszawie. Prezydenci Polski i Litwy mają spotkać się na początku grudnia.

12.40

- Niepodległa, silna i demokratyczna Polska powinna łączyć wszystkich Polaków, niezależnie od tego czy mieszkają w mieście czy na wsi, od wykonywanego zawodu, wyznawanych wartości i poglądów politycznych - mówił jeden z liderów PSL Jarosław Kalinowski podczas uroczystości przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

12.33

- Dar wolności zdobyliśmy ponownie razem w wielkim dziele Solidarności, od 25 lat Polska cieszy się znowu wolnością - mówił podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent. Bronisław Komorowski wspomniał, że właśnie w tym miejscu, na placu Piłsudskiego miały miejsce najważniejsze wydarzenia w najnowszej historii Polski. Wśród nich wymienił między innymi mszę, jaką w 1979 roku odprawił papież Jan Paweł II. Podczas niej padło wezwanie: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi".

(źródło: TVP INFO/x-new)

- Tutaj w Pałacu Saskim, w sztabie generalnym urzędował marszałek Piłsudski, na tym placu, w kolejne Święta Niepodległości, defilowali przed nim żołnierze polscy, dumni z wywalczonej wtedy wolności. Tutaj w kolumnadzie Pałacu Saskiego spoczął nieznany żołnierz, poległy w walce o niepodległość ojczyzny i chociaż Pałac Saski runął, gdy Polska znów utraciła wolność, to Grób Nieznanego Żołnierza przetrwał i nadal jest przed nim pełniona stała uroczysta warta polskich żołnierzy - zaznaczył prezydent.

12.13

Łukasz Parszczyński został zwycięzcą 26. warszawskiego Biegu Niepodległości. W wyścigu wzięło udział 15 tysięcy osób. Parszczyński jest lekkoatletą, reprezentantem Polski. W 2012 roku zdobył mistrzostwo kraju w biegu na 10 tysięcy metrów.

12.00

Początek uroczystej zmiany wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Uroczysta
Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Foto: PAP/Radek Pietruszka

11.50

- Polska to piękny kraj, z którego wszyscy powinniśmy być dumni - mówiła premier Ewa Kopacz. Z okazji Święta Niepodległości szefowa rządu podsumowała projekt obrazkowej mapy "Polska. 25 lat wolności". Zdaniem Kopacz, mapa miała być pretekstem do tego, by wraz z rodziną usiąść przy stole i opowiadać o tym, co w Polsce jest najpiękniejsze. - To nie jest tylko historia, to są również piękne budowle, to jest mnóstwo pięknego krajobrazu, to są piękne lasy, ale to są również wyroby regionalne. Ale to co najważniejsze, to są również ludzie - dodała.

11.43

- Pomnik Ignacego Daszyńskiego stanie u wylotu al. Szucha przy stołecznym pl. Na Rozdrożu - ogłosił szef SLD Leszek Miller. Jak dodał, warszawska Rada Miasta podjęła już uchwałę w tej sprawie.

Z samego rana liderzy SLD złożyli kwiaty przed Bramą Straceń na Warszawskiej Cytadeli. - Nie ma bardziej symbolicznego miejsca dla polskiej niepodległości niż stok Cytadeli, gdzie było więzionych ponad 40 tys. polskich patriotów, kilkuset zostało straconych, w tym tacy wybitni przedstawiciele polskich ruchów społecznych i politycznych jak Stefan Okrzeja czy Romuald Traugutt - mówił Miller.

11.32

Odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości za służbę państwu i społeczeństwu otrzymali z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego: m.in. ekonomistka, b. minister przemysłu Henryka Bochniarz, b. działacz Solidarności i b. europoseł PO Bogusław Sonik, aktor Jan Peszek oraz dziennikarze: Maciej Orłoś i Jacek Żakowski.

Prezydent
Prezydent Bronisław Komorowski odznacza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Jacka Żakowskiego. Foto: PAP/Jacek Turczyk

- W tym roku ten 11 listopada obchodzimy w ramach święta 25. rocznicy odzyskania ponownie wolności, zbudowania państwa demokratycznego, wolnego rynku, zbudowania państwa normalnego, integrującego się z całym światem zachodnim - zaznaczył prezydent.

czytaj więcej>>>

11.26

Premier Ewa Kopacz wzięła udział w konferencji podsumowującej projekt obrazkowej mapy "Polska. 25 lat wolności", wydanej przez KPRM z okazji 25-lecia wolnej Polski.

Premier
Premier Ewa Kopacz podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Foto: PAP/Tomasz Gzell

11.19

- Dar pokoju nie jest nam dany raz na zawsze - mówił w Katedrze na Wawelu kardynał Stanisław Dziwisz. Msza święta za Ojczyznę rozpoczęła krakowskie obchody Święta Niepodległości.
Podczas kazania metropolita krakowski podkreślał, że 25 lat wolności w Polsce nie zostało zmarnowane. Dodał, że niepodległość trzeba pielęgnować, aby nie doszło w naszym kraju do podobnej sytuacji jak na Ukrainie. - Stajemy przed nowymi wyzwaniami, dlatego musimy o nich mówić i mobilizować się wzajemnie, aby im stawiać skutecznie czoło. Z bólem patrzymy na naszą zdolną i wykształconą młodzież, która szuka spełnienia swoich marzeń i godnego życia poza granicami Polski. Z niepokojem patrzymy na proces starzenia się polskiego społeczeństwa i coraz bardziej dramatyczną sytuację demograficzną naszego narodu.

czytaj więcej>>>

11.11

Ruszył 26. Bieg Niepodległości. Biegacze mają do pokonania 10 kilometrów. Trasa będzie prowadzić przez centrum stolicy: Alejami Jana Pawła II, ulicą Chałubińskiego i Alejami Niepodległości.

Uczestnicy
Uczestnicy na 10-kilometrowej trasie XXVI Biegu Niepodległości w Warszawie. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Tegoroczny bieg jest poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego - dobrowolnego więźnia Auschwitz, zamordowanego po wojnie przez komunistyczne władze.

 

czytaj więcej>>>

11.00

Policja zatrzymała pięć osób na placu Zbawiciela w Warszawie. Miały one przy sobie kominiarki, petardy oraz race. Zatrzymani trafili na komendę - podaje TVN 24.

10.54

Utrudnienia w ruchu w Warszawie! Od godz. 10.30 do 14 zostały wyłączone z ruchu ulice i miejsca parkingowe przy pl. Piłsudskiego, ul. Królewskiej (odcinek Marszałkowska-Krakowskie Przedmieście), gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza, Moliera i Wierzbowej.

Po zakończeniu uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ok. godz. 13.15 rozpocznie się marsz "Razem dla Niepodległej". Od rana do godz. 18 zamknięte są dla ruchu będą ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie. Ponadto w godz. 15.30-16.30 zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania ulic: Belwederska, Spacerowa, Gagarina. Obowiązywał będzie zakaz parkowania, także na miejscach parkingowych, wzdłuż ulic przemarszu oraz ulic przylegających do trasy na długości do 100 m. Pozostawione auta zostaną usunięte na koszt właścicieli.
Trasa marszu prowadzi ulicą Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i al. Ujazdowskimi. Marsz zakończy się ok. godz. 15 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu.

Około godz. 15. z ronda Romana Dmowskiego ruszy Marsz Niepodległości. Pochód ma się zakończyć na błoniach Stadionu Narodowego wzdłuż al. Zielenieckiej. Jego uczestnicy dotrą tam przez Most Poniatowskiego. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 20.

10.40

Szef litewskiego MSZ Linas Linkieviczius złożył Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości. - Historia i współczesność naszych krajów są ze sobą ściśle związane. Świadczą o tym nie tylko nasze polityczne relacje, ale również światowy dorobek kulturowy, łączący Polskę i Litwę w takich postaciach jak Adam Mickiewicz, czy Czesław Miłosz. Wyrażam przekonanie, że wzajemne wsparcie, zrozumienie i nasze wspólne wysiłki przyczynią się do stworzenia bezpiecznej Europy. Musimy razem bronić naszych wartości i wolności - podkreślił minister.

(źródło: MFAofLITHUANIA/YouTube.com)

10.26

- Polsce potrzebny jest codzienny patriotyzm wyrażający się między innymi w kupowaniu krajowych produktów czy uczestnictwie w wyborach - ocenia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
- Pięknie jest świętować, składać wiązanki, uczestniczyć we mszy św. w intencji ojczyzny czy śpiewać na krakowskich Rynku pieśni patriotyczne. Jednak patriotyzm nie może być odświętny - 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada. O nim trzeba pamiętać każdego dnia - dodał.

10.05

- Nadszedł czas, by podjąć wszelkiego rodzaju działania zmierzające do tego, by nasze państwo było i duchowo i materialnie i militarnie silne. W tych nowych okolicznościach, jakie ukształtowały  się w Europie będziemy bezpieczni - mówił podczas uroczystości przed pomnikiem Romana Dmowskiego w Warszawie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(źródło: TVN24/x-news)

Jego zdaniem, przesłaniem dzisiejszych uroczystości jest wskazanie dla wszystkich sił politycznych, by dążyły do wzmocnienia polskiego państwa. - Dążmy do tego, by Polska rzeczywiście była bezpieczna - dodał.

czytaj więcej>>>

Uroczystości
Uroczystości PiS przed pomnikiem Romana Dmowskiego w Warszawie, screen: Twitter.com

10.00

Trasa Marszu "Razem dla Niepodległej". Początek około godz. 13

(źródło: Prezydent.pl YouTube.com)

09.47

- Narodowe Święto Niepodległości ma obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna - mówił biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św., odprawionej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela.
W homilii biskup wskazał, że w dniu Narodowego Święta Niepodległości przywołujemy trudne doświadczenia historyczne. - Czynimy to również po to, by obudzić poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, jakim jest ojczyzna. Ważne jest nasze wzruszenie przy zapalaniu zniczy na grobach bohaterów. Ważna będzie także zaduma przy składaniu kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza, w miejscu upamiętnienia wszystkich obrońców Rzeczypospolitej. Ale ważniejsze będzie to, co po zakończeniu uroczystości będziemy chcieli zrobić z naszym życiem - mówił.
Biskup zastanawiał się też nad tym, jakie będzie nasze zaangażowanie w budowanie ojczystego domu? - Czy w sytuacji zagrożenia suwerenności naszej ojczyzny będziemy zdolni stanąć w jej obronie? Czy dla kolejnych pokoleń Polaków staniemy się punktem odniesienia i żywą legendą, która nie pozwoli zamienić życia godnego na życie wyłącznie dostatnie i wygodne? - pytał.

czytaj więcej>>>

09.35

- Odzyskanie niepodległości możemy zawdzięczać umiejętnej strategii ówczesnych władz. Ich konsekwencja zaowocowała powrotem Polski na mapę - uważa historyk, profesor Wojciech Roszkowski. Ówcześni liderzy polityczni potrafili zjednoczyć się w słusznej sprawie. Mowa o naczelniku kraju, Józefie Piłsudskim oraz Romanie Dmowskim. Razem potrafili oni odłożyć na bok wzajemne antagonizmy ideologiczne i niechęć osobistą. Łącząc siły potrafili zwalczyć takie przeciwności losu jak: zdegradowany przemysł, wysokie bezrobocie czy masowe ubóstwo społeczeństwa.

09.12

Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull składa Polakom gratulacje w związku z 96. rocznicą odzyskania niepodległości.

screen:
screen: Twitter.com

09.10

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny. Mszy przewodniczy biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

09.05

Policja jest gotowa na Marsz Niepodległości. Do stolicy ściągnięto posiłki z komend z kraju, a dodatkowe szkolenia przeszli członkowie Straży Marszu. Rzecznik policji Mariusz Sokołowski podkreśla, że podobnie jak w zeszłym roku akcja zabezpieczania Marszu będzie koordynowana ze specjalnego centrum policji w Legionowie.
Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapewnia, że zrobiło wszystko, żeby impreza odbyła się bezpiecznie, także specjalnie wyszkolono członków Straży Marszu. Na wydarzenie spodziewanych jest nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników, a do stolicy może przyjechać nawet dwieście autokarów. Początek około godz. 15.

08.50

Odrestaurowany pojazd Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla marszałka Józefa Piłsudskiego. Limuzyna będzie jedną z atrakcji prezydenckiego marszu "Razem dla Niepodległej" z placu Piłsudskiego do Belwederu. Później będzie garażowany i eksponowany w pobliżu Belwederu.

Cadillac
Cadillac 355D. Foto: Eliza Radzikowska-Bialobrzewska/Kancelaria Prezydenta

Zaprezentowano odświeżoną limuzynę marszałka Piłsudskiego >>>

08.40

Od złożenia kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął uroczyste obchody Święta Niepodległości.

(źródło: TVN24/x-news)

Bronisław Komorowski nie wygłaszał rano oficjalnego przemówienia, ale rozmawiał z warszawiakami i wręczał im świąteczne, biało-czerwone kotyliony.

Od
Od prawej: szef BBN Stanisław Koziej, prezydent Bronisław Komorowski, szef MON Tomasz Siemoniak i szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł. Foto: PAP/Jacek Turczyk

08.30

Prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla radiowej Jedynki tłumaczył, że marsz "Razem dla Niepodległej" to próba zapobiegania destrukcji świąt narodowych, przez organizowanie ich "przeciw sobie". Jak mówił, takiego świętowania "przeciwko sobie" jest coraz mniej.

czytaj więcej>>>

07.50

Gość audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce, prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński podkreślił, że Józef Piłsudski to najwybitniejszy Polak pierwszych 40 lat XX wieku. Jego zdaniem, demokrację budujemy codziennie. - W codziennym życiu nie musimy biegać z flagami i krzyczeć, że kochamy Polskę. Ważne byśmy uczciwie pracowali, płacili podatki, pomagali innym, dobrze funkcjonowali w swoich rodzinach - ocenił.

czytaj więcej>>>

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Warszawie>>>

IAR/PAP/asop / aj