Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 13.11.2014

Stacjonujące w Malborku holenderskie F-16 przechwyciły rosyjski samolot

Rosyjski Ił-20 znajdował się w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, ale został przejęty, gdy zbliżył się do Estonii i Litwy bez zgłoszenia planu lotu.
Holenderskie maszyny przepędziły rosyjski samolot, który zbliżył sie do granic krajów bałtyckichHolenderskie maszyny przepędziły rosyjski samolot, który zbliżył sie do granic krajów bałtyckichPAP/EPA/PANTELIS SAITAS
Posłuchaj
  • Przedstawiciel rosyjskiego MSZ zaprzeczył jakoby Rosja wysyłała swoje siły na Ukrainę. Więcej w relacji z Moskwy Włodzimierza Paca/IAR
Czytaj także

Do incydentu doszło w środę, ale poinformowano o tym dzień później. Po przechwyceniu rosyjski samolot odleciał w kierunku Kaliningradu.

Holenderskie MON podało w komunikacie, że była to pierwsza misja pilotów z tego kraju od 3 września, gdy do Polski przybyła kolejna zmiana w ramach natowskiej misji ochrony powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

IŁ-20 to samolot rozpoznawczy o szerokich możliwościach działania. Służy m.in. do nasłuchu elektronicznego.

W tym roku NATO przejęło 100 rosyjskich samolotów

To trzy razy więcej niż w roku ubiegłym. Z tego powodu kraje północnej Europy i Wielka Brytania postanowiły zacieśnić współdziałanie w obronie swojej przestrzeni powietrznej. W Oslo ministrowie obrony państw nordyckich, republik bałtyckich i Wielkiej Brytanii uzgodnili, że zintensyfikują współpracę wywiadowczą i rozszerzą ponadgraniczne ćwiczenia sił powietrznych w regionie nordyckim. Przyznali, że kryzys ukraiński spowodował wzrost napięć w relacjach Wschód-Zachód.

Norweska minister obrony Ine Marie Eriksen Soreide powiedziała, że wszyscy ministrowie "byli zgodni co do tego, że działania Rosji na Ukrainie są absolutnie nie do przyjęcia i naruszają podstawowe zasady prawa międzynarodowego. Zwróciła uwagę na nasilenie przez Rosję aktywności militarnej w Arktyce i nad Bałtykiem, ale też zastrzegła: "Nie widzimy bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Rosji".

Poinformowała, że współpraca Finlandii, Szwecji i Norwegii w dziedzinie szkolenia sił powietrznych zostanie rozszerzona na Danię i obejmie całą nordycką przestrzeń powietrzną. NATO pomoże też republikom bałtyckim w umacnianiu ich potencjału militarnego.

Brytyjski minister obrony Michael Fallon zadeklarował dobitnie: "nie pozwolimy Rosji naruszać naszej przestrzeni powietrznej".

Rosjanie prowokują USA?

Minister Obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział, że Rosja będzie wysyłać swoje bombowce do granic Stanów Zjednoczonych. Wyjaśnił, że to odpowiedź Moskwy na reakcje świata w związku z kryzysem ukraińskim.

Rosyjskie maszyny mają patrolować przestrzeń powietrzną nad Morzem Arktycznym, zachodnim Atlantykiem, wschodnim Pacyfikiem, Karaibami i Zatoką Meksykańską.

Reuters przypomina, że loty patrolowe bombowców strategicznych były praktyką zimnowojenną. Ograniczono je po rozpadzie Związku Radzieckiego, ale prezydent Rosji Władimir Putin wznowił je w 2007 roku.

Amerykańskie media komentują zaś, że to kolejna z wielu prowokacji Moskwy w ciągu ostatnich miesięcy. We wrześniu lotnictwo USA przechwyciło sześć rosyjskich samolotów w przestrzeni powietrznej nad Alaską. Incydenty miały miejsce gdy wizytę w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych składał prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Znaczne uaktywnienie rosyjskiego lotnictwa zbiega się ze zwiększeniem rosyjskiej obecności na Ukrainie. Według NATO, zaobserwowano napływ na wschodnią Ukrainę rosyjskich czołgów, artylerii, obrony przeciwlotniczej i oddziałów bojowych.

W sobotę obserwatorzy OBWE poinformowali, że samochody wojskowe bez tablic rejestracyjnych przewożą na Ukrainę działa kalibru 122 milimetrów. W konwojach jadą żołnierze w ciemnozielonych mundurach bez dystynkcji.

Rosja wielokrotnie zaprzeczała jakoby jej siły wkraczały na Ukrainę. Aleksander Łukaszewicz, przedstawiciel rosyjskiego MSZ powiedział nawet, że podobne oskarżenia wysuwane pod adresem Rosji przez Zachód mogą być ze strony wojskowych z tych państw próbą usprawiedliwienia swoich działań.

IAR/PAP/iz

''